Ochrona środowiska

dym„Zaczyna się zawsze po zmroku, smród jest nie do wytrzymania”, „codziennie po 21.00 czuć zapach palonego plastiku, gumy, styropianu”, „każdego wieczora pojawia się czarny cuchnący dym” – piszą mieszkańcy Małopolski, informując o kolejnych przypadkach łamania przepisów środowiskowych w regionie. W ciągu nieco ponad 4 miesięcy od uruchomienia formularza ekointerwencji za jego pośrednictwem przekazano łącznie blisko 220 zgłoszeń, z czego ponad 150 dotyczyło palenia śmieci.

slonceZmiany klimatu stały się w ostatnim czasie jedną z szerzej dyskutowanych przez obywateli Unii Europejskiej kwestii. Badania prowadzone w skali globalnej wskazują, iż społeczeństwa są słabo poinformowane o problemie globalnych zmian klimatu i często utożsamiają go z innymi problemami, takimi jak zanieczyszczenie powietrza czy dziura ozonowa.

upal3 grafika3Już 35 stopni Celsjusza odczuwane przez kierowcę jest dla niego męczące i ma wpływ na jakość jazdy. Jak szybko nagrzewają się auta, jaki wpływ na to ma kolor karoserii i jak ograniczyć skutki upału, sprawdzali studenci Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Inżynierii Środowiska.

edroga557Dąb Mieszko I, najstarsze drzewo w województwie mazowieckim, jest w dobrej kondycji po ostatnim pożarze. Żywa część drzewa nie zareagowała na wysoką temperaturę, a w koronie pojawiły się nowe pędy. Pomnik przyrody jest pod stałą obserwacją dendrologów.

treegatory fot.L.TylJuż blisko 400 zbiorników, zwanych treegatorami, nawadnia rybnickie przydrożne drzewa. Woda zgromadzona w otulających drzewa workach stopniowo uwalnia się do gruntu, nawadniając ich korzenie.

dym2Od 24 lat podczas corocznych szczytów klimatycznych ONZ komunikuje opinii publicznej, jak i decydentom, postępujące załamywanie się modeli klimatycznych i kurczący się czas, aby tę sytuację naprawić. Naukowcy nie wiedzą, jak zatrzymać zdarzenia, które już dziś mają miejsce.