Poddasze domu wymaga doświetlenia za pomocą okien dachowych. Przeszklenia montuje się bezpośrednio w dachu, dzięki czemu do dość niskich pomieszczeń ze skosami dociera odpowiednia ilość światła dziennego. Dodatkowo okna połaciowe umożliwiają przewietrzenie poddasza i zwiększają komfort zamieszkiwania na piętrze domu. Jeśli zastanawiasz się, jakie okna dachowe wybrać do swojego domu, sprawdź, na jakie parametry okien zwrócić uwagę.

 

Okna dachowe PVC, aluminiowe czy drewniane - na które warto się zdecydować?

Okna dachowe najlepiej zaplanować jeszcze na etapie tworzenie projektu domu. Jest to czas, gdy ma się sporo czasu, by przemyśleć ich układ, sposób otwierania i materiał, z którego mają być wykonane. Do wyboru ma się okna wykonane z PCV, drewniane i aluminiowe. Wybór okien dachowych z PCV jest najtańszy. Jest to materiał stosunkowo niedrogi, lecz ze względu na brak przepuszczalności powietrza, koniecznie powinno się zadbać o dobrą wentylację poddasza. W przeciwnym razie po zamontowaniu okien dachowych w pomieszczeniach pojawi się grzyb i wilgoć.

Okna drewniane na dach są nieco droższe, jednak zapewniają lepszą ochroną przed hałasem i zimnem. Drewno jako materiał naturalny ogranicza gromadzenie się wilgoci na poddaszu. Dodatkowo nowoczesne okna z drewna mogą być produkowane w większych formatach niż okna pcv. Drewno jest bowiem sztywniejsze, co ogranicza ryzyko uszkodzenia ramy o dużym formacie.

Nowoczesne okna aluminiowe kosztują najwięcej, lecz są najtrwalsze i najmniej podatne na uszkodzenia. Ważnym atutem aluminium jest niepodatność na odkształcenia pod wpływem wahań temperatur, dzięki czemu z powodzeniem można wykonać z niego okna do domów budowanych w polskim klimacie. Niestraszne im srogie mrozy zimą i upały w ciągu lata.


Sposób otwierania okna dachowe - górne czy dolne otwieranie?

Sposób otwierania okien dachowych w dużej mierze wpływa na komfort użytkowania. Okna uchylne z klamką na dole lub górze są odpowiednie dla różnych użytkowników i odmiennego umiejscowienia na dachu. Lokalizację klamki powinno się zatem dobrze przemyśleć jeszcze na etapie projektowania domu. Klamka u góry sprawdzi się dobrze, np. w pokoiku dziecięcym, gdzie maluchy nie powinny mieć możliwości samodzielnego otwierania okna. Bezpieczeństwo użytkowe jest w tym przypadku kluczowe. Klamka na dole jest natomiast dobrym wyborem, gdy okno dachowe jest umieszczone dość wysoko. Dzięki niej okno otwiera się o wiele wygodniej.


Energooszczędność okien dachowych - co to oznacza?

Jakie okna wybrać do montażu na dachu? Przede wszystkim energooszczędne. Dzięki nim obniża się koszty ogrzewania domu, a pomieszczenie na poddaszu są cieplejsze. Energooszczędność na poddaszu zapewniają okna z dodatkową izolacją termiczną za pomocą kołnierza thermo. Izolacja pomiędzy szybami sprawia, że utrata ciepła jest znacznie ograniczona, a nowy dom zapewnia komfort termiczny nawet w czasie siarczystych mrozów. Kołnierz dodatkowo ogranicza nadmierne ogrzewanie się pomieszczenia, w którym znajduje się okno dachowe. W czasie upałów poddasze nagrzewa się od temperatury panującej na zewnątrz, dlatego ochrona przed gorącem jest równie ważna co przed zimnem.

Sprawdź ofertę https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/okna-i-wylazy-dachowe/okna-dachowe.html


Jakie są standardy okien dachowych?

W zakresie okien dachowych dostępnych w sklepie Castorama do wyboru ma się standardowe okna połaciowe o szerokości: 55, 66, 78, 114 i 134 cm. Dzięki nim efektywnie doświetli się wnętrze bez względu na jego wielkość i układ. Dodatkowo do standardowych okien bez problemu zamówi się montaż praktycznej markizy zewnętrznej. Jeśli chodzi o wysokość okien dachowych, do wyboru ma się: 78, 98, 118, 140 i 160 cm.

Niestandardowe okna dachowe zamówi się jedynie bezpośrednio u producentów. Usługa ich wykonania jest nieznacznie droższa od zakupu standardowych okien dachowych. Minusem jest jednak czas oczekiwania na dostarczenie gotowej stolarki okiennej. Niekiedy na zamówione elementy doświetlające czeka się nawet przez kilka tygodni. Z tego powodu podczas tworzenia projektu domu powinno się uwzględnić ewentualne opóźnienia w budowie, spowodowane koniecznością oczekiwania na okna uchylno połaciowe.


Na co koniecznie zwrócić uwagę przed zakupem okna dachowego?

Przed zakupem okna dachowego powinno się zwrócić uwagę na wytrzymałość okna na parcie wiatru. Jest to ważny parametr zwłaszcza na terenach narażonych na częste występowanie wichur, trąb powietrznych i innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Okna o klasie C5 wyróżniają się wysoką wytrzymałością na wiatr, dlatego rzadko ulegają uszkodzeniom i zapewniają poczucie bezpieczeństwa w każdym pomieszczeniu na poddaszu niezależnie od pogody.

Równie ważna jest wodoszczelność okna. Klasy od 1A do 7B wskazują, jak silne opady atmosferyczne jest w stanie zatrzymać okno - im wyższa klasa, tym lepiej sprawdzi się ono podczas ulewy. Ze względu na warunki klimatyczne w Polsce i coraz liczniejsze niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powinno się wybierać do nowych domów wyłącznie okna o klasie równej lub wyższej 4A.

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.