Elektryczne rowery coraz częściej pojawiają się na ulicach polskich miast. Korzystają z nich młodsi i starsi użytkownicy w celach rekreacyjnych oraz w trakcie dojazdów do pracy. Dzięki rowerom tego typu ogranicza się hałas i korki, chroni się powietrze przed zanieczyszczeniami oraz zmniejsza się emisję dwutlenku węgla. Dlaczego jeszcze warto na nich jeździć?

 

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak standardowy model. Oba pojazdy różni jedynie obecność silnika, który pełni rolę dodatkowego napędu. Użytkownik kręci pedałami, lecz silnik sprawia, że od cyklisty wymaga się mniejszego wysiłku. Gdy przestanie się pedałować, pojazd zatrzyma się. Dodatkowe wspomaganie nie sprawia zatem, że użytkownik roweru rozleniwia się i przestaje dbać o aktywność fizyczną.

Silnik pobiera prąd z akumulatora, który ładuje się podobnie jak inne urządzenia elektryczne. Wystarczy podłączyć baterię do ładowarki i uzupełnić akumulator w rowerze, by kontynuować jazdę przez wiele godzin.

Ekologiczne rowery elektryczne

Liczba rowerów elektrycznych w Polsce systematycznie rośnie, choć wciąż jest niższa niż w krajach Europy zachodniej. Można spodziewać się, że udział elektrycznych rowerów nad Wisłą będzie przyśpieszał, gdyż przekonuje się do nich coraz więcej osób. Większość z nich kieruje się nie tylko wygodą, ale i troską o środowisko. Co ciekawe są 13 razy bardziej ekologiczne niż samochody. Jednoślad na każdy przejechany kilometr emituje jedynie 22 gramy CO2, podczas gdy auto - aż 271 gramów!

Zmiana samochodu na rower elektryczny sprawia, że ogranicza się pozostawiany przez siebie ślad węglowy. Dzięki temu spowalnia się efekt cieplarniany i zmiany klimatyczne na Ziemi. Niewielka zmiana nawyków i rezygnacja z samochodu przez większą część roku to zatem znacznie większa korzyść dla planety niż może się wydawać.

Czyste powietrze bez spalin

Silniki elektryczne są przyjazne dla środowiska, dlatego pojazdy nimi napędzane są propagowane przez ekologów. Sprawiają one, że powietrze jest czystsze i zdrowsze. Z rury wydechowej w samochodzie wydobywa się dwutlenek węgla, metan, amoniak i podtlenek azotu. Każdy z tych związków negatywnie wpływa na stan powietrza i przyczynia się do powstawania smogu. Co ważne powstaje on nawet latem i przyjmuje formę brunatnej mgły. Smog fotochemiczny jest wynikiem reakcji spalin samochodowych ze światłem słonecznym. Jej skutkiem jest wytwarzanie dużych ilości trującego ozonu.

Korzystanie z roweru elektrycznego nie powoduje wydzielania związków, które wchodzą w reakcje z promieniami słońca. Dzięki temu powietrze w mieście jest czystsze i można nim bezpiecznie oddychać. Ograniczenie ilości smogu fotochemicznego z pomocą rowerów elektrycznych jest wyraźne, zwłaszcza w czasie upałów i bezwietrznej pogody.

Tani środek transportu

 Jazda na rowerze elektrycznym jest wyjątkowo tania. 100 km pokonuje się jedynie za 50-80 groszy. Koszt przejechania takiej odległości może być jeszcze niższy, jeśli do ładowania pojazdu wykorzystuje się instalację fotowoltaiczną. Panele produkują ekologiczną energię elektryczną z promieni słonecznych, dzięki czemu akumulator w rowerze ładuje się praktycznie za darmo.

Oszczędności są zatem podwójne - ogranicza się wydatki na użytkowanie roweru oraz z pobieraniem energii elektrycznej z sieci. Dodatkowo nie emituje się szkodliwych spalin i zmniejsza się zużycie paliw kopalnych w elektrowniach. Ekologia skupia się na odnawialnych źródłach energii, dlatego rowery z silnikiem elektrycznym w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to znakomity sposób, by dbać o planetę.

Wygoda dla każdego

Jazda na rowerze elektrycznym jest odpowiednia nawet dla osób, które z różnych przyczyn musiały zrezygnować z klasycznego jednośladu. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Brighton w 2012 roku wykazało, że rower elektryczny skutecznie zmienia nawyki związane z dojazdami do pracy. Spośród czterdziestu badanych aż 75% osób stwierdziło, że mając dostęp do roweru z silnikiem, przynajmniej raz w tygodniu będzie dojeżdżać do pracy ekologicznym środkiem transportu. Odsetek ten wzrósł z 30% osób, które udzieliły podobnej deklaracji dla rowerów tradycyjnych.

Rower elektryczny zachęca do rezygnacji z samochodu użytkowników, którzy cierpią z powodu urazów, mają słabsze serce lub sporą nadwagę. Dzięki silnikowi pedałowanie staje się łatwiejsze i mniej obciążające dla organizmu o niższej wydolności. Takie rozwiązanie sprawia, że na rower elektryczny może przesiąść się niemalże każdy bez względu na wiek, stan zdrowia i kondycję fizyczną.

pexels markus spiske 6502400

Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.