edroga223Dwie ulice w sąsiedztwie Starego Rynku - Wielką i Paderewskiego - ozdobi łącznie 25 donic, które obsadzone zostaną kwitnącymi drzewami - wiśniami piłkowanymi odmiany Kanzan oraz świdośliwami Lamarckimi. Pod drzewami zasadzone będą trawy ozdobne i kwitnące byliny. Przy obu ulicach stanie także 18 ławek z drewna i stali nierdzewnej. Swój wygląd zmieni ul. Paderewskiego - odcinek od al. Marcinkowskiego do ul. Sierocej oraz ul. Wielka - fragment od ul. Klasztornej do ul. Garbary. Ustawienie donic nie spowoduje zmniejszenia liczby legalnych miejsc parkingowych.

 

- Miasto Poznań dba o zieleń przyuliczną. Przybywa jej przy okazji każdej nowej inwestycji. Przywracamy roślinność także na terenie ścisłego centrum miasta. Przykładem takich działań jest ul. Taczaka, gdzie w najbliższych dniach zostaną posadzone drzewa, po kilkudziesięciu latach nieobecności. Zieleni przybywa także przy okazji innych, ważnych inwestycji - przebudowy ul. św. Marcin czy placu Kolegiackiego. Są jednak miejsca, gdzie z różnych powodów sadzenie nowych drzew w ziemi jest niemożliwe, ponieważ wymaga to wielomilionowej przebudowy. Przykładem są ulice Paderewskiego czy Wielka. Na takich przestrzeniach staramy się stawiać drzewa w donicach. Wpływa to nie tylko na estetykę, ale też poprawę jakości powietrza i samopoczucie mieszkańców. W tym roku, dzięki wsparciu pana radnego Marka Sternalskiego udało się wygospodarować dodatkowe środki, które pozwoliły nam ustawić drzewa w donicach w ciągu prowadzącym do Starego Rynku, czyli kierunku ważnym dla mieszkańców i turystów - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W kwietniu dodatkowa zieleń cieszyć będzie oko mieszkańców i turystów także na ul. Św. Marcin. 11 donic z drzewami i krzewami (świdośliwami Lamarckimi i jałowcami płożącymi) pojawi się po południowej stronie ulicy (po stronie kamienic, naprzeciwko Alf). Dodatkowe elementy infrastruktury nie tylko pozwolą zwiększyć ilość zieleni, ale też uniemożliwią nielegalne parkowanie.

- Zieleń w mieście tworzy wyjątkowy klimat i jest najpiękniejszym, obok architektury, elementem wzbogacającym daną przestrzeń. Roślinność w śródmieściu jest bardzo pożądana, bo jest jej stosunkowo niewiele. Szczególnie brakowało jej na staromiejskich uliczkach. Dlatego drzewa pojawią się w ciągu ulic Paderewskiego i Wielkiej, a za miesiąc także na zrewitalizowanym odcinku ul. Św. Marcin - mówi Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Przetarg na realizację prac wygrał Zakład Kształtowania Zieleni "Gardens" Grzegorz Sobolewski. W ramach zamówienia firmie zlecono również pielęgnację gwarancyjną w okresie 24 miesięcy na ul. Wielkiej i Padarewskiego, natomiast na św. Marcinie aż do końca marca 2029 r.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 500 tys. zł (ul. Padarewskiego i Wielka ok. 286,7 tys. zł, natomiast św. Marcin ponad 224 tys. zł). Poprawkę budżetową w wysokości 200 tys. zł, zakładającą zwiększenie ilości zieleni w obszarze staromiejskich ulic, złożył radny Marek Sternalski.

- Cieszę się, że poprawka budżetowa była inspiracją do podjęcia tego typu działań. Zieleń sprawia, że ludzie chcą przebywać w danej przestrzeni - usiąść, porozmawiać, spędzić wspólnie czas. Na ulicach Paderewskiego i Wielkiej tej zieleni brakowało. W lecie, gdy temperatura przekracza często 30 stopni, drzewa i ławki to zachęta, by mieszkańcy chcieli przebywać w centrum. Ja jestem fanem małych miasteczek włoskich, gdzie takich miejsc jest sporo. Ludzie spotykają się tam zarówno wieczorami, jak popołudniami. Poznań może być takim samym miastem. Dlatego zamierzamy przygotować projekt skierowany do lokalnych społeczności. Będzie to konkurs, w ramach którego mieszkańcy będą mogli występować o środki na realizację takich miejsc wypoczynku w ich najbliższym otoczeniu - zdradza Marek Starnalski, radny miasta Poznania.

Ulica Wielka, Paderewskiego i Św. Marcin to nie jedyne działania zwiększające ilość zieleni w ścisłym centrum miasta. W najbliższych dniach zostaną posadzone drzewa na świeżo zmodernizowanej ulicy Taczaka (wrócą w to miejsce po wielu latach). Kolejne drzewa w donicach pojawią się na ulicy Garbary wraz z wdrożeniem buspasa.

Źródło: UM Poznań

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.