Większość kierowców ogranicza się do wykupienia polisy OC, co wynika z ustawowego obowiązku. Należy jednak pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu – po to, aby zapewnić sobie znacznie szerszy zakres ochrony w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Sprawdź, czy ubezpieczenie szyb samochodowych jest polisą, którą warto mieć.

 

Szyby samochodowe, chociaż są dość solidne, często ulegają uszkodzeniom mechanicznymi. Niekiedy wystarczy niewielki kamyczek wydostający się spod kół, aby doszło do powstania nieestetycznego „pajączka” na szybie. To z kolei wiąże się nie tylko z obniżeniem walorów estetycznych pojazdu, ale przede wszystkim ryzykiem otrzymania mandatu podczas kontroli drogowej.

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą w samochodzie?

Jak wynika z art. 66 pkt. 1 ustawy prawo o ruchu drogowym, nie jest dozwolona jazda samochodem, które nie zapewnia należytego bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerom. Dotyczy to nie tylko poważnych usterek, ale również uszkodzonych szyb.

Funkcjonariusz ma prawo nałożyć mandat w wysokości 500 zł wówczas, gdy – podczas kontroli drogowej – okaże się, że kierowca porusza się autem z uszkodzoną szybą. Ponadto istnieje ryzyko zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Jak uniknąć wydatków związanych z naprawą szyby?

Naprawa szyby samochodowej może być kosztowna – szczególnie, jeśli zachodzi konieczność całkowitej jej wymiany. Do wydatków należy doliczyć nie tylko zakup uszkodzonego elementu, ale również jego montaż. W efekcie koszt może wzrosnąć do nawet kilkuset złotych – w zależności od modelu auta, rodzaju szyby oraz cennika obowiązującego w danym warsztacie samochodowym.

Chociaż wymiana uszkodzonej szyby jest koniecznością, poważnego wydatku można uniknąć. Z pomocą przychodzi ubezpieczenie szyb, które dostępne jest w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych – zwykle jako dodatek do polisy OC czy AC.

Ubezpieczenie szyb – jak działa?

Zasada działania ubezpieczenia szyb jest prosta – ubezpieczyciel zobowiązuje się pokryć koszty wymiany / naprawy uszkodzonego elementu. Warto jednak mieć świadomość, że – z uwagi na fakt, że taka polisa jest dobrowolna – każda firma ubezpieczeniowa może mieć własne warunki działania takiego ubezpieczeniowego.

Różnice mogą dotyczyć między innymi:

  • sumy ubezpieczenia – kwota ta waha się w granicach 2000-6000 zł i dotyczy całego okresu ubezpieczeniowego;
  • udziału własnego w szkodzie – oznacza konieczność pokrycia części kosztów naprawy przez ubezpieczającego; zakres procentowy waha się w granicach 10-40% i zwykle dotyczy szyb czołowych oraz kolejne uszkodzenia pozostałych szyb;
  • wyłączenia odpowiedzialności – niektóre rodzaje szyb (np. panoramiczne czy szyberdachy) mogą być wyłączone z odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile kosztuje ubezpieczenie szyb?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o koszt ubezpieczenia szyb. Wiele zależy od oferty konkretnego ubezpieczyciela. Aby zatem poznać cenę, należy przeprowadzić kalkulację uwzględniającą nie tylko OC czy AC, ale również dodatki do standardowej polisy.

Jeśli chcesz poznać orientacyjny koszt, ubezpieczenie szyb i OC samochodu sprawdzisz na stronie rankomat.pl. Korzystając z zamieszczonego tam kalkulatora, szybko i wygodnie wyliczysz składkę – bez konieczności wychodzenia z domu.

Ubezpieczenie szyb – to się opłaca

Ubezpieczenie szyb może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zabezpieczyć się w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych. Składka nie jest wysoka, a dzięki niej jesteś w stanie uniknąć sporych i niespodziewanych wydatków mogących stanowić nadmierne obciążenie domowego budżetu.

Ubezpieczenie szyb – jako dodatek do ubezpieczenia OC – może być ciekawą opcją wówczas, gdy nie chcesz wykupywać polisy AC.

Pamiętaj! Zanim wykupisz najtańsze ubezpieczenie szyb, porównaj zakres ochrony oraz obowiązujące wyłączenia. Może się bowiem okazać, że na polisie zaoszczędzisz, ale – w razie zdarzenia drogowego – będziesz musiał dopłacić do wymiany uszkodzonej szyby.

Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.