Prawo

moneyPremier Morawiecki odniósł sukces w napełnianiu kasy państwowej podatkiem VAT. Dalej istnieje pokaźna luka, jednak udaje mu się ją zapełniać. 40 mld dodatkowych wpływów z tego tytułu w ciągu dwóch lat to duże osiągnięcie. W przyszłym roku kwota ta ma zostać jeszcze znacznie powiększona.

edroga139Za miesiąc wystartuje Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD). Znajdzie się w nim wykaz przedsiębiorców, którzy uzyskali zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Podobne rejestry działają już w innych krajach Unii Europejskiej, tworząc centralną, ogólnoeuropejską bazę. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach oraz wyeliminowanie z branży transportowej nieuczciwych podmiotów. Każdy klient korzystający z usług firmy przewozowej powinien zweryfikować jej dane w KREPTD.

waga prawoUOKiK przeszukał siedziby przedsiębiorców zajmujących się remontem i budową dróg. Ma to związek z postępowaniem wyjaśniającym, w którym urząd sprawdza prawidłowość przetargów. Informacje o możliwości zawarcia zmowy wpłynęły od samorządów, które organizowały zamówienia publiczne i mogły zostać poszkodowane.

spadekOd początku roku w oficjalnych źródłach było aż 673 przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw wobec 589 w ciągu trzech kwartałów 2016 r, co oznacza 14% wzrost. Spośród wielu przyczyn niewypłacalności wyłania się jedna konkluzja… firmy za mało zarabiają. Nie budują silnego zaplecza finansowego, stąd ich podatność na wszelkie zawirowania rynkowe jak opóźnienia w dopływie środków czy zmiany podatkowe.

edroga14627 października Sejm przyjął przygotowany przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa projekt ustawy umożliwiającej profesjonalną rejestrację pojazdów.

edroga139Zgodnie z zasadą "równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu", wynagrodzenia pracowników delegowanych, w tym także kierowców zawodowych wyjeżdżających w międzynarodowe trasy, znacząco wzrosną. Do tej pory, wedle zapisów Dyrektywy o delegowaniu, jedynie branża budowlana musiała wypłacać osobom zatrudnionym w tym sektorze wszystkie dodatki do pensji. Teraz Rada Unii Europejskiej zdecydowała się zmienić zapisy. To mocno uderzy w polskie firmy transportowe - alarmują eksperci.