sciezkaPonad 4,5 kilometra długości ma ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska. Właśnie zakończyła się jej budowa, która kosztowała łącznie ponad 4 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy powiatu poznańskiego i gminy Suchy Las oraz wsparciu marszałka województwa wielkopolskiego i MPK.


Ścieżka rowerowa z Radojewa do Biedruska powstała przy drodze powiatowej. Jej budową zajęła się gmina, jednak to powiat wykupił grunty niezbędne do realizacji inwestycji.
- Warto podkreślić, że ta 4,5-kilometrowa droga dla rowerzystów mogła powstać dzięki olbrzymiemu wparciu Unii Europejskiej, która dołożyła do budowy 3 mln zł – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.
W sumie ścieżka kosztowała ponad 4 mln zł. Powiat poznański wykupił grunty za ponad 0,5 mln zł, podobną kwotę do ścieżki dołożyła gmina Suchy Las. I to właśnie ten samorząd zrealizowała inwestycję w dwóch etapach.
– Na drodze prowadzącej z Radojewa do Biedruska obserwujemy duży ruch samochodowy. Dlatego dziś z wielką satysfakcją otwieramy tę ścieżkę, przede wszystkim dla bezpieczeństwa rowerzystów. Chciałbym zwrócić uwagę na ważny element współpracy ze starostą, z poznańskim MPK, z Nadleśnictwem Łopuchówko. Dziękuję wszystkim, dzięki którym udało się zrealizować tę inwestycję – powiedział w czasie otwarcia ścieżki Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu.
I etap to odcinek od Radojewa do Łysego Młyna (około 1,7 km), który powstał w latach 2016-17. Kosztował 1,7 mln zł, z czego dotacja unijna wyniosła 1 mln zł. Budowa ścieżki była jednym z elementów olbrzymiego projektu, którego liderem było poznańskie MPK. Gmina zbudowała ścieżkę.
Zakończony właśnie II etap, to odcinek od Łysego Młyna do Biedruska (2,7 km). Kosztował 2,3 mln zł, a dotacja unijna wyniosła 1,9 mln zł. Budowa rozpoczęła się w zeszłym roku.
- Przepiękne tereny, położone w pobliżu naszej drogi powiatowej sprawiają, że nie brakuje tu amatorów jazdy na rowerze. Ruchliwy odcinek nie był bezpiecznym miejscem na wycieczki. Dziś mamy nowoczesną i komfortową drogę dla rowerzystów – dodaje Jan Grabkowski. – Zawsze powtarzam, że tego typu inwestycje podnoszą walory turystyczne naszego powiatu, który coraz częściej i chętniej odwiedzany jest przez turystów z całego kraju.
Kilka lat temu Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu przebudował kompleksowo drogę w z Biedruska do Bolechowa. Teraz rowerzyści mają do dyspozycji ponad 8-kilometrową ścieżkę.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.