mandat inelo Easy Resize

Szybka i niebezpieczna jazda często stanowi prawdziwe utrapienie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie ma to zastosowanie do kierowców transportu ciężkiego, którzy szczególnie powinni wystrzegać się zbędnej brawury. Często kończy się ona nie tylko poirytowaniem innych kierowców, ale również mandatem, a co za tym idzie – nałożeniem punktów karnych i utratą pieniędzy. Od stycznia 2022 roku przepisy w tym zakresie uległy pewnej zmianie.

Utrata prawa jazdy – teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek

Kierowcy, którzy lubują się w szczególnie niebezpiecznym prowadzeniu samochodu, od 2022 roku powinni zwolnić i postawić na spokojniejszą jazdę. Zmienił się zakres punktów, które można zdobyć podczas jednej kontroli: dotychczasowe 10 zwiększono do 15 – a to już prosta droga do maksymalnej liczby 24. Większa jest również rozpiętość wykroczeń, które obwarowane są szczególnie wysokimi karami punktowymi.

Jednym z częstszych przykładów wykroczeń, które mogą zakończyć się nałożeniem kary w wysokości 15 punktów, od 2022 roku jest wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych lub już na obszarze przejścia. 15 punktów karnych w przypadku policyjnego zatrzymania otrzyma również ten kierowca, który zbagatelizuje osobę niepełnosprawną przechodzącą przez jezdnię i sygnalizującą przechodzenie odpowiednim znakiem. Taki sam los czeka kierowcę w przypadku niezatrzymania pojazdu przed pieszym z widocznie ograniczoną sprawnością ruchową, który chce wejść na jezdnię.

Limity przekraczania dopuszczalnej prędkości również karane są znacznie poważniejszymi liczbami punktów. Ponadto 15 punktów karnych grozi tym kierowcom, którzy nie zatrzymają się do kontroli, spowodują wypadek drogowy lub katastrofę w ruchu lądowym albo prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości.

Inne zmiany w taryfikatorze. Wszystkiego dowiesz się z Inelo!

Im dłużej kierowca będzie zwlekał z opłaceniem kary za nałożony mandat, tym później wygasną punkty zdobyte w danym momencie. Teraz zerują się one nie od momentu otrzymania punktów, a zapłacenia grzywny. Warto wiedzieć również, że punkty już nie znikają z konta po roku, a po dwóch latach.

Taryfikator przewiduje także utratę prawa jazdy. Niektóre sytuacje prowadzące do pożegnania się z dokumentem to nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku lub zawracanie na autostradzie. Więcej na temat aktualnego taryfikatora dowiesz się dzięki lekturze artykułu https://inelo.pl/nowy-taryfikator-mandatow-2022/.

 

Artykuł sponsorowany

Źródło: Inelo.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.