Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: zjazdy - umocowanie prawne

zjazdy - umocowanie prawne 14 lata 10 miesiąc temu #66

  • administrator
  • administrator Avatar
railsin

Użytkownik

FreshPosty: 7


zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/25 11:22
Witam

Mam pytanie, na które nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi. Otóż czy projektowana droga musi posiadać zjazdy indywidualne do każdej przylegającej działki? I jeśli tak jest to jaki akt prawny o tym traktuje?

Za wszystkie konstruktywne odpowiedzi z góry dziękuje!

hm ok
To może ktoś wie czy taki wymóg jest ustalony prawnie czy to tylko wymysł działu uzgodnień ZIKiT-u?
Odpowiedz | Cytuj
jajo
Gość
O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/26 09:59
zależy od klasy drogi
Odpowiedz | Cytuj
railsin

Użytkownik

FreshPosty: 7


O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/26 12:23
ok super! a gdzie to jest napisane? tzn jaki akt prawny to określa?
Odpowiedz | Cytuj
szurmen
Użytkownik

FreshPosty: 5


O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/26 21:54
Raczej nie ma tutaj żadnych prawnych umocowań. Zależy od inwestora, czyli zarządcy drogi, czy zafunduje ludziom zjazdy, czy też nie. Ustawa o drogach publicznych jasno określa, że budowa zjazdu należy do właściciela przyległej posesji, nie do zarządcy drogi. Osobna sprawa jest taka, że skąd zarządca drogi ma wiedzieć, w którym miejscu ktoś chciałby mieć zjazd, albo będzie chciał mieć za 10 lat? Nie każdemu pasuje na środku działki.
Odpowiedz | Cytuj
SIGMA
Gość
O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/26 23:28
Witam

Nie ma prawnego obowiązku wykonywania zjazdów indywidualnych do posesji, ani zjazdów publicznych. Żaden przepis tego nie nakazuje.

Natomiast prawo budowalne oraz ustawa o gospodarce nieruchomościami, określają zapewnienie dostepu do drogi publicznej, jako warunek konieczny do uznania danej posesji, jako działkę budowlaną. Nie musi to być jednak dostęp bezpośredni, w postaci zjazdu z drogi publicznej. Może to być jakakolwiek forma dostepu, odpowiadająca przeznaczeniu zabudowy na dzialce oraz zapewniająca bezpieczenstwo przeciwpożarowe.

Jeżeli ktoś chce mieć dzialkę nie posiadającą statusu budowlanej, nie musi zabiegać o zapewnienie dostępu do drogi publicznej. Jednak nie może na niej postawić zadnej budowli użytkowej.

Gorzej, jeżeli ktoś takk, jak jeden pan na warszawskim Bemowie, podzieli sobie działkę na dwie: jedną przylegająca do ulicy, a drugą nie budowlaną. A nastepnie zadręcza przez kilkanaście lat sąsiadów, próbując na ich terenie wymusić dojazd konieczny, żeby i ta druga działka stała się budowlaną.

Jeżeli zrozumiałeś, to przy okazji postaw mi piwo (ale prawdziwe), jeżeli nie to zajrzyj do podanych przez mnie aktów prawnych.
Odpowiedz | Cytuj
railsin

Użytkownik

FreshPosty: 7


O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/27 08:16
Super! na taką odpowiedź liczyłem, wielkie dzięki wszystkim!!

A co do piwa, zrozumiałem i jestem krewny złocisty napój a do tych ustaw i tak będę zaglądał bo nasz urząd wymusza od nas projektowanie wjazdów do każdej działki sąsiadującej z działką drogową. Z tąd moje pytanie.

Jeszcze raz dzięki!
Odpowiedz | Cytuj
jajo
Gość
O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/30 08:43
Proponuję najpierw doczytać ustawę

Dz. U. 99 Nr 43 poz. 430 §9.1, która określa gdzie mogą być zjazdy a gdzie nie
Odpowiedz | Cytuj
railsin

Użytkownik

FreshPosty: 7


O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/03/30 12:36
jajo napisał:
Proponuję najpierw doczytać ustawę

Dz. U. 99 Nr 43 poz. 430 §9.1, która określa gdzie mogą być zjazdy a gdzie nie


no tak Dz. U. 99 Nr 43 poz. 430 jest bardzo przydatny, tylko że §9.1 tej ustawy nie daje odpowiedzi na moje pytanie, w ogóle w tej ustawie nie znalazłem odpowiedzi, szczególnie że §9.1 mówi głównie o włączeniach do innych dróg, ulic i tylko ogólnie określa kwestię wjazdów na posesje.

Mimo wszystko dziękuje za chęć pomocy.
Pozdrawiam

jajo
Gość
O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/04/06 10:28
Właśnie odpowiada

Jeżeli zjazd ma byc przy drodze np. GP to ustawa mówi że " stosowanie na drodze klasy GP zjazdów jest dopuszczalne wyjątkowo" i na podstawie tego stwierdzenia zarządca drogi wyda zgodę lub nie.
§9.1, która określa gdzie mogą być zjazdy a gdzie nie - a zarządca na podstawie tych warunków wydaje zgodę lub nie
Odpowiedz | Cytuj
valdi
Gość
O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/04/06 11:40
czyli suma sumarum i tak lokalizacja zjazdów zależy od zarządcy drogi.
Odpowiedz | Cytuj
railsin

Użytkownik

FreshPosty: 7


O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/04/06 11:54
Tak, ale ja pytałem czy jest jakiś akt prawny, wg którego ja MUSZĘ projektować zjazdy indywidualne do każdej działki.

Nie napisałem (co było moim ewidętnym błędem), że cała sprawa dotyczy drogi klasy L (a §9.1 o takich drogach nie mówi). Na takiej właśnie drodze zarządca wymaga ode mnie zaprojektowania zjazdów indywidualnych do każdej działki przylegającej do drogi. I zastanawiało mnie czy to jest tylko wymóg zarządcy czy może jest to wymagane jakimiś przepisami.

Na to pytanie wyczerpującą odpowiedź dał SIGMA i wielkie mu dziękli za to.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie tematem.
Odpowiedz | Cytuj
Jajo
Gość
O:zjazdy - umocowanie prawne - 2009/04/07 18:18
Oczywiście że od zarządcy drogi i Dz. U. 99 Nr 43 poz. 430 §9.1 którym się posiłkuje. To zarządca drogi odpowiada za bezpieczeństwo i wydaje decyzje w sprawie zjazdów
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zjazdy - umocowanie prawne 13 lata 5 miesiąc temu #1421

  •  Avatar
do zarządcy drogi należy przebudowa ISTNIEJĄCYCH zjazdów w pasie drogowym w chwili gdy powstaje chodnik bądź wykonywana jest przebudowa drogi
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zjazdy - umocowanie prawne 13 lata 5 miesiąc temu #1425

  •  Avatar
Nie ma przepisu na to, że należy projektować zjazdy w miejscach, gdzie ich wczesniej nie było.
Zwyczajowo przyjęto, że na etapie budowy ulicy buduje sie zjazdy istniejące i po jednym zjeździe na każdą działkę, która nie ma zjazdu. Robi się tak ze względu na uniknięcie sytuacji, gdy ktoś wystapi o budowę zjazdu po budowie ulicy a w okresie, gdy ulica jest objęta gwarancją. Wtedy konieczne jest aby użytkownik gruntu zlecił budowe takiego zjazdu firmie, która udzielała gwarancji, czyli wykonawcy robót. Czasem dochodzą też związane z budową zjazdu przełożenia sieci podziemnych i robi się wtedy małe zamieszanie. Zarządca drogi każąc projektować zjazdy do każdej posesji unika tej sytuacji. Ponadto znając życie, jak wykonawca zacznie budowę to właściciele działek do których nie ma zjazdów odezwą się, żeby im je wybudować, więc lepiej niech wszystko jest w projekcie, niż potem szybko analizować kolejne lokalizacje zjazdów i wprowadzać ewentualne zmiany w projekcie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zjazdy - umocowanie prawne 13 lata 5 miesiąc temu #1426

  •  Avatar
W przypadku rozbudowy drogi gdy powstaja m.in chodniki Zarzadca (zwłaszcza przy nizszych klasach dróg L, D) zazwyczaj wykonuje takie zjazdy do posesji (przynajmniej na szerokości chodnika), która nie posiada dojazdu z innej drogi. jest to bardziej wzgląd praktyczny niż prawny bo wówczas unika się w przyszłosci budowy nowych zjazdów bo to oczywiście wiąże sie z ingerencja i rozbiórki czczęści drogi i później okazuje sie że droga wygląda jak kalejdoskop bo każdy zjazd jest wówczas inny.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zjazdy - umocowanie prawne 13 lata 5 miesiąc temu #1432

  •  Avatar
Proszę znowu nie wprowadzać ludzi w błąd niekompetentnymi odpowiedziami.
Przepisy o budowie zjazdu regulują przepisy USTAWY o drogach publicznych.
Zgodę na lokalizację zjazdu wydaje zarządca drogi w formie decyzji adnimistracyjnej. Taki wniosek oczywiście powinna złożyć zainteresowana strona. Po uzyskaniu takiej zgody, przed pozwoleniema na budowę (ZRiD) projekt budowlany dla zjazdu należu uzgodnić z zarządcą drogi.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: zjazdy - umocowanie prawne 12 lata 11 miesiąc temu #1908

  •  Avatar
Podepnę się z tematem zjazdy.
Miasto projektując drogę podzieliło działki. Część nowo powstałych działek będzie miała dostęp do drogi (dawne zjazdy), a część nie bo jest po drugiej stronie projektowanej drogi. Czy w takim przypadku właściciele tych działek muszą sfinansować budowę zjazdów - przecież ten stan powstał z inicjatywy miasta. Jaka jest możliwość przymuszenia inwestora (miasta) do wykonania nowych zjazdów.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.210 s.