Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Drogowe bariery ochronne

Drogowe bariery ochronne 3 lata 6 miesiąc temu #4310

  • Luxferre
  • Luxferre Avatar
Witam,
od niedawna pracuję w projektowaniu i być może moje wątpliwości rozwieje ktoś z bogatszym zasobem doświadczeń.
Zastanawia mnie w jaki sposób wyznaczyć długość L2 bariery (długość przed i za przeszkodą).
Tabela 3. Wytycznych Stosowania Drogowych Barier Ochronnych na Drogach Krajowych z 2010 roku (www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/z/z...Wytyczne_Bariery.pdf) podaje deklarowane wartości, natomiast punkt 4.8.(1).(c) wspomina dodatkowo o 40m w przypadku braku zagrożenia wślizgu pojazdu.
Pytanie 1.: W tabeli dla długości odgiętej na zewnątrz podana jest informacja "zgodnie z pkt 4.8.(1).(d)". Jednak punkt ten mówi jedynie o długości prowadzonej równoległe do krawędzi jezdni. Jak rozumiem - w przypadku odgięcia - najpierw prowadzimy barierę 10/15 m równolegle do jezdni (zgodnie z pkt. 4.8.(1).(c), a następnie ją odginamy. Tylko na ile metrów? Czy w przypadku wjeżdżania pojazdu za barierę nie stosujemy odcinka równoległego do jezdni i od razu za przeszkodą odginamy barierę (w końcu w tym miejscu nie zawarto odniesienia do punktu 4.8.(1).(c))?
Pytanie 2.: Pkt. 4.8.(1).(f) mówi o długościach L2 równych 15/20 m. Nie stoi to w pewnej sprzeczności do informacji zawartych powyżej? Mogą to być wartości minimalne, ale wciąż ciężko zdecydować, czy kierować się zapisami tego punktu, czy zaleceniami tabeli 3.
Pytanie 3.: Bariera i szerokość pobocza. Odległość lica bariery od krawędzi jezdni podaje Rozporządzenie, a odległość lica od przeszkody (np. wysokiej skarpy) związana jest z szerokością pracującą. Znaczy to, że jeżeli skarpa zacznie się np. 0,5 m za licem bariery to zastosowanie będzie miała bariera W1 o szerokości pracującej <= 0,6 m? Jak mają się do tego Wytyczne Projektowe stosowania drogowych barier ochronnych na drogach wojewódzkich ZDRu w Katowicach (www.zdw.katowice.pl/files/zalaczniki/201...90295/1372614696.pdf), który zaleca przyjmować W5 i odległość minimum 1,0 m?

Jak Wy projektujecie bariery? Będę wdzięczny za uwagi i komentarze.
Ostatnio zmieniany: 3 lata 6 miesiąc temu przez Luxferre.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.191 s.