Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Skuteczność środków uspokojenia ruchu

Skuteczność środków uspokojenia ruchu 11 lata 3 miesiąc temu #228

  • administrator
  • administrator Avatar
[i:2p8c6csk]Publikujemy pierwszy post od uczestnika:[/i:2p8c6csk]

Szanowni Państwo!

Dziękując za możliwość pogłębienia dość ogólnej wiedzy na temat uspokajania ruchu na szkoleniu zorganizowanym przez Państwa w Puławach, sugeruję rozszerzenie zakresu przyszłych szkoleń o efektywność stosowanych rozwiązań. Jedynym kryterium doboru środków, narzuconym zresztą przez organizatora ćwiczeń, było kryterium ekonomiczne. Brakowało natomiast informacji na temat skuteczności oddziaływania poszczególnych narzędzi zarówno w zakresie redukcji prędkości jak też promienia oddziaływania. Sądzę, że z braku doświadczeń puławskich (z oczywistych względów) należy skorzystać z literatury zagranicznej.

W efekcie na ćwiczeniach wybór środków następował dość przypadkowo: "tu daliśmy pinezkę, a tu damy mini-rondo, bo dwa kółka ładnie wyglądają obok siebie", " daliśmy próg zwalniający - to na wszelki wypadek dorzucimy drugi, nieważne w jakiej odległości od siebie". O ile takie podejście można było zastosować na ogólnych ćwiczeniach teoretycznych, w praktyce nie powinno ono mieć miejsca.

Mam nadzieję, że w podręczniku uspokajania ruchu znajdę informację, że np. "pinezka redukuje prędkość o mniej więcej .... % na odcinku długości ok. ... m, nie należy jej stosować gdy ...."

Dlatego z niecierpliwością oczekuję na aktywację dostępu do portalu edroga.pl.

Tomasz Radzikowski

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Skuteczność środków uspokojenia ruchu 11 lata 3 miesiąc temu #229

  • agnieszkasocik
  • agnieszkasocik Avatar
Witam!!
Dodam od siebie, że warsztaty wyglądały dość chaotycznie. Więcej czasu można by poświęcić na warsztaty w grupie, niż na zajęcia indywidualne :) z pewnością wyszłoby to lepiej :) to tylko taka mła dygresja.

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Skuteczność środków uspokojenia ruchu 11 lata 3 miesiąc temu #230

  • januszb
  • januszb Avatar
Warsztaty w naszym planie miały trwać trochę dłużej. Niestety uczestnicy seminarium wiedzą co się stało i co było przyczyną skrócenia warsztatatów. Oczywiście uwzględnimy głosy Państwa w kolejnych tego typu zamierzeniach.
Co do skuteczności urządzeń - postaramy się przygotować odpowiednie materiały. Dziękujemy również za uwagę.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Skuteczność środków uspokojenia ruchu 11 lata 3 miesiąc temu #231

  • tomasz.pereta
  • tomasz.pereta Avatar
W pełni zgadzam się z Panem Tomaszem Radzikowskim.
Przedstawienie idei uspokajania ruchu na przykładzie miasteczka holenderskiego w Puławach to podstawa szkolenia, ale wykład o zastosowaniu poszczególnych elementów (gdzie, dlaczego, po co, jakie przyniesie to efekty, jakie są zagrożenia, a jeśli w zamian inna forma uspokojenia to jak to wpłynie na ruch i bezpieczeństwo, itp. elementy) byłby bradz przydatny. Uczestnicy kursu posiadają zróżnicowaną wiedzę, ale niezależnie od tego czy reprezentują projektantów czy administracje, to propagowanie tego rodzaju wiedzy będzie - wg mnie - najlepszą drogą do rozpowszechnienia tego typu rozwiązań. Wiedza, zrozumienie problemu i świadomość celu po obu stronach procesu (projektowanie i zatwierdzanie) pozwoli wdrażać dobre rozwiązania i wyeliminuje przypadkowość tych rozwiązań.

Idea, organizacja i realizacja szkolenia na bardzo wysokim (niestety niezbyt często spotykanym) pozomie. Oby takich szkoleń więcej.

Liczę też na zorganizowanie i informację do uczestników o drugim seminarium np. po okresie roku, na którym omówione zostaną wyniki projektu (analiza porównawcza wyników przed i po wdrożeniu miasteczka). Byłoby to spięcie klamrą pierwszego szkolenia, a jednocześnie pozwoliłoby na wdrożenie i omówienie podręcznika dobrych praktyk, który zawierałby oczekiwane przez Pana Tomasza i mnie informacje - napisanego np. jako "instrukcja stosowania elementów uspokajania ruchu drogowego - dobre pratyki". Oczywiście nie musi to być instrukcja stanowiąca załacznik do rozporządzenia (pamiętamy wykład i rozmowy kuluarowe z Panem Markiem Wierzchowskim o problemach legislacyjnych), chociaż z drugiej strony warto i trzeba o to zabiegać.

Tomasz Pereta
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Skuteczność środków uspokojenia ruchu 11 lata 3 miesiąc temu #250

  • administrator
  • administrator Avatar
Poniżej w załączonym PDF-ie publikujemy listę środków uspokojenia ruchu wraz z szacunkową ich skutecznością dla brd. Zestawienie powstało na podstawie podanych w bibliografii opracowań. W przypadku uzyskania nowych danych bądź zgromadzenia własnych będziemy to zestawienie odpowiednio uzupełniać.
Załączniki:
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.227 s.