Multiconsult Polska BIMNa przestrzeni lat projektanci w swojej pracy korzystali z różnych narzędzi. Pierwotnie były to papier i rapidografy, które pozwalały wprawdzie narysować rozwiązanie, lecz sama jego edycja była niemalże niemożliwa. I choć z pomocą inżynierom przyszły komputery, to wyzwań nie zabrakło. Newralgiczną kwestią w procesie projektowym jest np. zarządzanie informacją.

Pojawienie się na rynku nowych technologii, takich jak OpenRoads™ Designer firmy Bentley, pozwoliło na przejście z prostych rysunków do inteligentnych modeli. Obecnie każde rozwiązanie drogowe jest budowane dwukrotnie. Najpierw wirtualnie, na ekranie monitora jako model 3D, a następnie już w świecie rzeczywistym jako dokładne odwzorowanie modelu. Kolejnym krokiem ku nowoczesności jest „wyjście” poza trzy wymiary. Taki efekt, czyli pełne zarządzanie informacją otrzymujemy m.in. dzięki przypisywaniu parametrów niegeometrycznych do poszczególnych elementów projektu, np. informacji z jakiego materiału wykonana jest podbudowa, jaki numer specyfikacji się do niej odnosi, czy też kiedy ma zostać ułożona. Sam program nie ogranicza się tylko do dróg. To kompleksowa i w pełni funkcjonalna aplikacja projektowa, która oprócz głównego jej przeznaczenia oferuje szereg innych, powiązanych z tym tematem możliwości, takich jak zarządzanie pomiarami czy projektowanie sieci uzbrojenia podziemnego.

Charakteryzująca OpenRoads™ nowa filozofia modelowania pozwala zmienić spojrzenie na metody projektowania. Zamiast tradycyjnego rysowania projektu drogowego, w programie kształtowana jest sieć wzajemnych zależności między elementami. Nie należy obawiać się braku znajomości języków programowania. Praca odbywa się za pomocą intuicyjnych funkcji i graficznego interfejsu w środowisku CAD (Microstation). Dzięki temu czas potrzebny na modelowanie, nawet bardziej szczegółowych elementów, jak np. skrzyżowania, skrócił się znacznie w stosunku do poprzednich wersji programu. OpenRoads™ wprowadził również technologię komórek Civil, pozwalającą na wstawianie gotowych elementów infrastruktury drogowej, które automatycznie dostosowują się do istniejących warunków. Wspomniane skrzyżowanie można wstawić jako gotowy „stempel”, który sam dopasuje się do otoczenia.

Największe efekty z projektowania w technologii BIM można osiągnąć przy skomplikowanych projektach międzybranżowych. To tam występuje wiele kolizji i komplikacji. W tym przypadku, w celu osiągnięcia optymalnych wyników, kluczowe jest posiadanie odpowiednio przeszkolonego zespołu, gdzie projektanci wszystkich branż poruszają się biegle w środowisku BIM. Metodologia BIM znacząco wpływa na poprawę jakości przekazywanej dokumentacji, a także na wymianę informacji między poszczególnymi uczestnikami procesu projektowania i budowy.

Publikacja firmy Multiconsult Polska – „OpenRoads™ Designer. Projektowanie dróg w BIM” ma na celu zaznajomienie czytelnika z tajnikami oprogramowania. Książka ma rozbudowaną część praktyczną, gdzie omówione są liczne przykłady. Skierowana jest zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników oprogramowania. Autorami publikacji są: mgr inż. Krzysztof Jędrych, mgr inż. Michał Latała, mgr inż. Jan Poślada oraz dr inż. Tadeusz Zieliński.

Partnerzy ORD

Partnerzy ORD 2Partnerzy ORD 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: materiał reklamowy Multiconsult Polska

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.