elektromobilnosc LDZ 2Łódź stawia na elektromobilność. Inaugurujemy największy w Europie Środkowo - Wschodniej projekt, w którym do testowania przez miasto oraz podległe mu jednostki i spółki trafią różne auta elektryczne.

- W sierpniu Łódź podpisała z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych, największą w Polsce organizacją kreującą rynek elektromobilności, list intencyjny o współpracy. Dziś zaś rozpoczynamy największy w Europie Środkowo - Wschodniej projekt, w którym jako miasto będziemy testować auta elektryczne, i porównywać je z samochodami spalinowymi. Projekt zakłada, że zarówno do floty aut jeżdżących dla Urzędu Miasta Łodzi, jak i do miejskich spółek i jednostek: do ZWiK czy ZDIT trafią zarówno auta elektryczne, jak i te konwencjonalne. Przez trzy tygodnie będzie „testowane” każde z nich, czyli trzy tygodnie elektryczne, trzy tygodnie spalinowe. Dzięki odpowiednim nadajnikom zainstalowanym w aucie będzie można monitorować i porównać chociażby zużycie energii czy poziom spalania każdego z nich. Będziemy testować zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze. My się elektromobilności nie boimy. W końcu to my, Łódź, jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy specjalne piktogramy informujące, że auta elektryczne maja przywilej jeżdżenia po buspasach. Daliśmy też bardzo atrakcyjne warunki dla firm, które chcą budować 200 punktów ładowania aut elektrycznych w całym mieście. Kupujemy też pierwsze 17 autobusów elektrycznych. Elektromobilność wchodzi więc wielkimi krokami do Łodzi – mówi Adam Wieczorek, wiceprezydent miasta Łodzi.

W ramach projektu „Miasto Czystego Transportu”, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wraz z partnerami zbada, czy użytkowanie pojazdów elektrycznych
w miastach może być jednocześnie przyjazne dla środowiska i efektywne ekonomicznie.

- Ten projekt to kolejny krok w kierunku elektryfikacji transportu. Badanie realizujemy we współpracy z szeregiem partnerów branżowych z różnych sektorów biznesu oraz z miastem Łódź w ramach „Laboratorium Nowej Mobilności” – inicjatywą, której nadrzędnym celem jest popularyzowanie rozwiązań zeroemisyjnych w przestrzeni miejskiej – mówi Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA.

Wyniki badania posłużą do porównania kosztów posiadania samochodów elektrycznych i spalinowych oraz oceny ich wpływu na środowisko. Projekt pozwoli także ustalić m.in. wpływ masy przewożonych ładunków na zasięg pojazdów.

W badanie zaangażowało się 12 partnerów. Wykorzystywane są zaś w nim samochody elektryczne (osobowe Zoe, a także dostawcze Kangoo Z.E. i Master Z.E.) oraz odpowiadające im modele spalinowe (Clio, Kangoo i Master).

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

elektromobilnosc LDZ 1elektromobilnosc LDZ 1elektromobilnosc LDZ 1

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.