Niemcy od lat są krajem, do którego często jeździmy. Niemniej przeważnie udajemy się do niego, aby pracować, natomiast zdecydowanie rzadziej korzystamy z jego uroków turystycznych. Co więcej, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele w tym względzie ma nam do zaoferowania nasz zachodni sąsiad. Na uwagę zasługuje choćby Bawaria. I nie dotyczy to wyłącznie jej stolicy, czyli Monachium, ale także drugiego pod względem wielkości bawarskiego miasta – Norymbergi. Z czego jest znana?

 

Miasto Wita Stwosza

Norymberga nie jest tak licznie odwiedzana przez turystów jak Berlin czy Kolonia, ale ma to też swoje zalety. Nie jest tak oblegana przez gości, czyli mamy szansę, by zwiedzić to urodziwe miasto w spokojniejszej atmosferze. Zanim jednak udamy się do niego z przewodnikiem pod ręką, zapoznajmy się z kilkoma podstawowymi faktami. Norymberga jest gospodarczą i kulturalną stolicą Frankonii. W zamierzchłych bardzo czasach na jej dzisiejszym obszarze znajdowała się nieformalna germańsko-słowiańska granica. Wiele stuleci temu osada otrzymała nazwę nuorenberc, czyli “skalistej góry”. Z pewnymi zmianami przetrwała ona do dziś. W średniowieczu gród prężnie się rozwijał, urodziło się w nim wielu uzdolnionych ludzi, a zmarło również paru genialnych, między innymi Wit Stwosz, część z nich aktywnie uczestniczyło w życiu miejskim. W 1525 ferment religijny związany z działalnością Marcina Lutra dotarł także do wrót Norymbergi. Miasto przyjęło luteranizm.

Zabytki Norymbergi

Norymberga jest dziś średniowieczną perłą architektoniczną. Przy czym uległa poważnym zniszczeniom podczas II wojny światowej, na szczęście liczne zabytki zostały zrekonstruowane zgodnie z prawidłami sztuki. Po zakończeniu tego wielkiego konfliktu miasto stało się areną ważnych wydarzeń. Byli w niej sądzeni zbrodniarze nazistowscy (głównie Niemcy). Nie przypadkiem obrano to miejsce, w końcu z niego pochodzą osławione “ustawy norymberskie”. Należy o tym pamiętać, a równocześnie poznać Norymbergę także z tej znacznie szlachetniejszej strony. Dlatego też warto zwiedzić potężny zamek, czy też właściwie okazały kompleks zamkowy (bo składa się jak gdyby z trzech twierdz). Góruje on nad okolicą i widać go także wtedy, gdy znajdujemy się poza miastem.

 

Na koniec jeszcze wspomnijmy, w jaki sposób dotrzeć do Norymbergi. Oczywiście można zdecydować się na podróż na własną rękę samochodem. Niemniej nie każdy ma taką możliwość, poza tym pokonywanie dłuższych dystansów autem dla niektórych kierowców jest dość nużące. Stąd też dla wielu ciekawą alternatywę stanowi możliwość podróżowania busem. Rozmaite oferty znajdziemy po wpisaniu w okienko wyszukiwarki frazy: “busy do Niemiec”.

20210810142345 gf9f959f28608da78328f8df43dee9b74194cc42b

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.