Transport drobnicowy czy całopojazdowy? Dowiedz się, która forma jest lepsza i dlaczego.

Transport drobnicowy, czyli LTL, to standardowa forma transportu, w trakcie której przewozi się jednocześnie towary od różnych klientów. Taka forma transportu ma zazwyczaj bardzo przystępną cenę i jest bardzo łatwa do zorganizowania.

Transport całopojazdowy, zwany też FTL (od Full Load Truck) zyskuje coraz bardziej na popularności. Przez niektórych jest on uznawany za najbardziej komfortową formę przewozu towarów. Większość firm, która oferuje tę formę transportu, umożliwia Ci przewożenie w ten sposób towarów na drogach krajowych, międzynarodowych, a także przewożenie towarów niebezpiecznych. Przekonaj się, która z form transportu jest lepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej firmy.

Spedycja całopojazdowa a drobnicowa - którą wybrać

Spedycja całopojazdowa to najlepszy wybór gdy:

 • Przewozisz dużo towaru - spedycja całopojazdowa umożliwia Ci wykorzystanie całej ciężarówki, a więc przesłanie w jednym transporcie całego towaru. Transport FTL umożliwia Ci też zachowanie bezpośredniego kanału dostawy. 
 • Zależy Ci na czasie - korzystając z transportu całopojazdowego można szybciej przetransportować towar, bo ta forma transportu nie wymaga przeładunków. Łatwiej więc dotrzymać ustalone wcześniej terminy dostaw. 
 • Potrzebujesz dotrzymać sztywnych terminów dostaw lub odbioru produktów - w przypadku transportu drobnicowego nie zawsze jest to możliwe.
 • Wysyłasz niestandardowy towar - który ma nietypowe wymiary lub wymaga nietypowego pakowania.
 • Masz do wysłania towar wyjątkowo delikatny, który łatwo może ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.
 • Zależy Ci na bezpieczeństwie przewozu - które zwiększają wspomniane wcześniej korzyści tej formy transportu, takie jak zachowany bezpośredni kanał dostawy oraz wykorzystanie całej przestrzeni załadunkowej dla jednego klienta. 
 • Pewne dotarcie do celu - transport całopojazdowy eliminuje pomyłki, takie jak dostarczenie towaru pod zły adres,
  które zdarzają się w przypadku przewożenia jednocześnie towarów dla kilku klientów.

Transport drobnicowy to idealny wybór gdy:

 • Wysyłasz niewiele towaru - do ok. dziesięciu palet. Wtedy oczywiście bardziej korzystne jest zapłacenie za transport drobnicowy, niż za całą ciężarówkę.
 • Zależy Ci na niskich kosztach - transport drobnicowy wiąże się zazwyczaj z niższymi kosztami, niż transport całopojazdowy.
 • Masz elastyczne terminy wysyłki - i nie zależy Ci na dostarczeniu towaru w sztywnych ramach czasowych. W przypadku przewożenia towaru dla kilku klientów, opóźnienia mogą się pojawić.
 • Twój ładunek nie jest delikatny - i nie musisz się martwić o jego odpowiednią ochronę podczas transportu, rozładunku,
  a także podczas przeładunku.

 

Jak znaleźć najlepszą firmę oferującą transport drogowy?

Przede wszystkim, wybieraj firmy, które mają doświadczenie na rynku i mają na nim ugruntowaną pozycję od lat. W związku z rosnącym zainteresowaniem przewozem drogowym na rynku pojawia się coraz więcej firm, która oferuje takie usługi. Warto jednak zaufać doświadczonym specjalistom. Najlepiej, aby firma miała co najmniej kilka biur w kraju i za granicą, a także doświadczony zespół spedytorów.

Firmy spedycyjne powinny dbać też o swoich kierowców oraz ich czas pracy, bo w ten sposób dbają też o bezpieczeństwo Twojego towaru oraz dotrzymania terminów dostaw. Jeśli firma dba o swoich kierowców, z chęcią informuje o tym na swojej stronie. Zawsze warto przyjrzeć się też opiniom innych klientów, na przykład w internecie. Klienci zadowoleni z usług danej firmy, z każdej branży, nie tylko transportowej, chętnie dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z innymi użytkownikami grup dyskusyjnych czy social mediów.

adobestock 165027143

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.