zbiornik on z kontrola dostepuZbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw posiadane na własność to liczne korzyści, szczególnie w gospodarstwach rolnych czy firmach z dużą flotą pojazdów. Pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze, dając wygodny i stały dostęp do potrzebnego paliwa. Warto jednak wiedzieć, czym powinny charakteryzować się dobre zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw różnego typu.

Zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw — komu się przydadzą?

Własne zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw zapewniają wygodę wynikającą ze stałego dostępu do paliwa w miejscu, w którym jest ono najbardziej potrzebne. Dzięki temu oszczędza się czas na dojazdach do stacji, ale również pieniądze, ponieważ paliwo można kupować po cenach hurtowych.

Zbiorniki przydadzą się więc wszędzie tam, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na paliwo. Wykorzystuje się je w gospodarstwach rolnych, firmach transportowych i innych obiektach wymagających stałej pracy maszyn czy utrzymania sprawnej floty pojazdów. Zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw są też niezbędne w obiektach komercyjnych i prywatnych z ogrzewaniem na olej opałowy.

Na co zwracać uwagę, wybierając zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw?

Wybierając zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw, szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie prawne, bezpieczeństwo i dostosowanie do odpowiedniego rodzaju paliwa.

Zbiorniki powinny być wykonane z mocnych, odpornych na korozję i czynniki chemiczne materiałów, np. z odpowiednich tworzyw sztucznych. Istotna jest też ich konstrukcja. Zbiorniki na olej opałowy muszą mieć konstrukcję dwupłaszczową, określają to odpowiednie przepisy prawa polskiego i unijnego.

Prawnie uregulowane są również takie kwestie jak niezbędne wyposażenie zbiorników do przechowywania i dystrybucji paliw, dokumentacja techniczna czy deklaracje zgodności z normami unijnymi.

Dobre zbiorniki paliwowe powinny więc posiadać właściwe certyfikaty i oznaczenia, które będą gwarantem zgodności z prawem.

Przy wyborze zbiorników do magazynowania i dystrybucji paliw ważna jest też ich pojemność. Przykładem są tutaj zbiorniki na paliwo Skałka - o bardzo różnych gabarytach, mieszczące od kilku do nawet kilkunastu tysięcy litrów paliwa.

Jedno i dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy

Zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw dostosowane są do substancji różnego rodzaju. Jednymi z najpopularniejszych są zbiorniki na olej opałowy. Przydadzą się one w domach prywatnych i zakładach przemysłowych, w których olej wykorzystuje się do celów grzewczych.

zbiornik na olej opalowy

Zbiorniki na olej opałowy powinny mieć mocną konstrukcję odporną na czynniki mechaniczne, chemiczne i środowiskowe. Płaszcz (obudowa) zbiornika powinna być niepodatna na wilgoć, zmiany temperatur czy promieniowanie UV i oczywiście na działanie samego oleju.

W sprzedaży dostępne są zarówno jednopłaszczowe, jak i dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy. Zgodnie z nazwą, te jednopłaszczowe mają pojedynczą ścianę (płaszcz) i są bardziej podatne na uszkodzenia, warto więc, by były wyposażone w specjalne czujniki wykrywające nieszczelności. Trzeba też pamiętać, że muszą one być montowane w szczelnych wannach wychwytujących, które zapobiegną ewentualnym wyciekom paliwa do środowiska.

Dwupłaszczowe zbiorniki na olej opałowy są znacznie bezpieczniejsze. Posiadają dwie ściany, więc uszkodzenie jednej z nich nie skutkuje natychmiastowym wyciekiem. Takie zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw są niezwykle trwałe i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń (drugi płaszcz pełni funkcję wanny wychwytującej). Można je montować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Ważna jest nie tylko konstrukcja, ale również wyposażenie zbiorników. Standardowe wyposażenie obejmuje zazwyczaj wskaźnik poziomu paliwa z systemami powiadamiania o wyciekach. Zbiorniki na olej opałowy mogą być dodatkowo wyposażone w taśmę grzewczą z termostatem, co umożliwia utrzymanie stałej temperatury oleju w dowolnych warunkach.

Stacjonarne i przewoźne zbiorniki na paliwa — olej napędowy i AdBlue

W gospodarstwach rolnych i wielu firmach stawia się zbiorniki do przechowywania i dystrybucji paliw do maszyn i pojazdów. Są to przede wszystkim zbiorniki na olej napędowy i AdBlue. Mogą one mieć formę stacjonarną lub przewoźną.

Stacjonarne zbiorniki na olej napędowy i AdBlue doskonale sprawdzają się np. w firmach transportowych, gdzie flota aut może być tankowana na firmowym parkingu.

zbiornik na adblue

Własne zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliwa pozwalają na dokładną kontrolę zużycia. Wyposażone mogą być w systemy kontroli dostępu, które nie tylko pozwalają ustalić, kto może korzystać z dystrybutora, umożliwiają też dokładne pomiary i rozliczenie poboru. Rejestracja wszystkich procesów związanych z tankowaniem jest całkowicie zautomatyzowana, dzięki czemu nadzór nad zbiornikiem jest bezobsługowy.

Ciekawym rozwiązaniem są przewoźne zbiorniki do magazynowania i dystrybucji paliw. Znajdują one zastosowanie m.in. podczas prac polowych czy budowlanych oraz innych działań w terenie.

zbiorniki przewozne na on

Mobilne, przewoźne zbiorniki na olej napędowy i AdBlue umożliwiają tankowanie bezpośrednio w miejscu pracy maszyn i pojazdów. To znaczna wygoda, ale również ważna oszczędność czasu i pieniędzy. Tego typu zbiorniki na paliwa mają specjalną konstrukcję. Odpowiedni układ wewnętrznych przegród zapobiega bowiem ruchom paliwa w czasie transportu.

Podkreślić trzeba, że o ile zbiorniki na olej napędowy to wyłącznie konstrukcje dwupłaszczowe, o tyle te na AdBlue występują również w wersji jednopłaszczowe. Wszystkie jednak wykonane są z mocnych materiałów obojętnych chemicznie (niewchodzących w reakcje z paliwem) i środowiskiem.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.