contentmap_plugin

edroga043Miasto Gliwice oraz firma Kapsch Telematic Services podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz poprawy płynności ruchu na placach poboru opłat Autostradowej Obwodnicy Gliwic (AOG). Jednym z elementów podjętej współpracy jest specjalna, przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców Gliwic, oferta na urządzenia pokładowe viaAUTO, które mogą zastąpić bilet zerowy, pobierany w ruchu lokalnym. viaAUTO pozwala zarówno na korzystanie z AOG, jak i całej pozostałej sieci państwowych odcinków autostrad A2 i A4.

Gliwice są jednym z lepiej skomunikowanych miast w Polsce dzięki lokalizacji na skrzyżowaniu autostrad A4 i A1. Niestety jest to również jeden z najbardziej zatłoczonych ciągów komunikacyjnych. W ostatnim tygodniu kwietnia operator systemu poboru opłat odnotował rekordową dobową liczbę transakcji – ponad 103 tys. na całym odcinku A4. Tak wysokie natężenie ruchu sprawia, że na bramkach wjazdowych i zjazdowych z Autostradowej Obwodnicy Gliwic mogą tworzyć się zatory drogowe, uciążliwe zwłaszcza w okresach wakacyjnych i w trakcie świąt. Z myślą o swoich mieszkańcach Miasto Gliwice nawiązało współpracę z firmą Kapsch Telematic Services, by usprawnić przejazd bezpłatnym w ruchu lokalnym odcinkiem autostrady A4.

Licząca około 20 kilometrów Autostradowa Obwodnica Gliwic została włączona do sieci dróg płatnych w ramach systemu viaTOLL 1 czerwca 2012 r. Jednak ze względu na ogromne znaczenie tego odcinka dla ruchu lokalnego z obowiązku uiszczenia opłaty zwolnieni zostali podróżujący motocyklami oraz pojazdami samochodowymi (DMC < 3,5 tony) pomiędzy węzłami Kleszczów i Sośnica. W praktyce oznacza to,
że wjeżdżając na odcinek przy węźle Kleszczów, Ostropa, Bojków lub Sośnica, muszą oni pobrać tzw. „bilet zerowy”, który następnie oddają przy zjeździe.

Wygodniejszą alternatywą dla tradycyjnego „biletu zerowego” jest usługa płatności elektronicznej za pomocą urządzenia viaAUTO. Kierujący pojazdami wyposażonymi w takie urządzenie nie tylko mają możliwość skorzystania z pasów szybkiej płatności elektronicznej, ale również mogą praktycznie bez zatrzymywania się przejechać przez place poboru opłat - szlabany otwierają się automatycznie - analogicznie jak to ma miejsce w przypadku przeznaczonych dla samochodów ciężarowych viaBOXów.

Bezpłatne urządzenia dla Gliwiczan dostępne będą w siedzibie Urzędu Miasta na specjalnie wyznaczonym stoisku promocyjnym. Do poprawnego działania viaAUTO na AOG wymagane jest jedynie minimalne doładowanie w wysokości 20 zł.

Źródło: Kapsch Telematic Services

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.