drog ekspresRok 2019 GDDKiA zakończyła realizując 80 zadań o łącznej długości ponad 960 km. Udostępniono do ruchu 460 km nowych dróg. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji 4 121,3 km dróg szybkiego ruchu, w tym 1 696,2 km autostrad i 2 425,1 km dróg ekspresowych. W postępowaniach przetargowych jest 30 zadań o łącznej długości 382,4 km.

 

W 2019 roku udostępniono kierowcom 460 km:
A1 Częstochowa Północ - Częstochowa Blachownia
A1 Częstochowa Blachownia - Częstochowa Południe
A1 Częstochowa Południe - Woźniki
A1 Woźniki - Pyrzowice
DK25 obwodnica Inowrocławia (łącznik)
DK3/5 obwodnica Bolkowa
DK46 obwodnica Myśliny
DK50/79 obwodnica Góry Kalwarii
DK44 obwodnica Skawiny
Aktualna20mapaS11 obwodnica Szczecinka
S17 obwodnica Kołbieli - obwodnica Garwolina
S17 koniec obwodnicy Garwolina - koniec obwodnicy Gończyc
S17 koniec obwodnicy Gończyc - gr. woj. mazowieckiego i lubelskiego
S17 gr. woj. lubelskiego i mazowieckiego - węzeł Skrudki
S17 Skrudki - Kurów Zachód
S5 Poznań Zachód - Mosina
S5 Mosina - Kościan Południe
S5 Kościan Południe - Lipno
S5 Żnin Północ - Mieleszyn
S5 Bydgoszcz Północ - Bydgoszcz Opławiec
S51 Olsztyn Wschód - Olsztyn Południe
S6 Goleniów Północ - Nowogard Zachód
S6 Nowogard - Płoty
S6 Płoty - Kiełpino
S6 Kiełpino - Kołobrzeg Zachód
S6 Kołobrzeg Zachód - Ustronie Morskie wraz z budową obwodnicy Kołobrzegu w ciągu drogi krajowej nr 11
S6 Ustronie Morskie - początek obwodnicy Koszalina i Sianowa
S6 obwodnica Koszalina i Sianowa wraz z odcinkiem S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód
S61 obwodnica Suwałk
S7 gr. woj. mazowieckiego i świętokrzyskiego - Skarżysko-Kamienna
S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój i DK47 Rabka Zdrój - Chabówka
S7 Lubień - Naprawa (lewa jezdnia)
S8 Radziejowice - Przeszkoda
S8 Przeszkoda - Paszków

Autostrada A1
Oddane w tym roku blisko 60 km autostrady A1 w województwie śląskim pozwoliło uzyskać autostradowe połączenie Częstochowy z Katowicami i granicą z Czechami. Ciężka praca i olbrzymie zaangażowanie wszystkich stron biorących udział w realizacji 20-kilometrowego odcinka A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Blachownia przyniosło zakładany efekt. Od 23 grudnia kierowcy korzystają z nowego odcinka A1, w tym również 4-kilometrowego fragmentu od węzła Częstochowa Blachownia do węzła Częstochowa Południe.

Autostrada A2 bez PPO i z trzecim pasem ruchu
A2 między Łodzią a Warszawą będzie miała trzy pasy ruchu. W marcu zostały podpisane umowy na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej dla poszerzenia o dodatkowe pasy ruchu autostrady A2 na odcinku węzeł Łódź Północ - węzeł Konotopa. Prawdopodobnie już w 2021 roku będą mogły rozpocząć się prace budowlane.

Od czerwca na autostradzie A2 w rejonie Pruszkowa kierowcy nie musza już zwalniać, by przejechać przez nieczynny Punkt Poboru Opłat. Kierowcy mogą przejechać na wprost, dwoma pasami ruchu w każdą stronę, z dozwoloną prędkością do 140 km/h. PPO Pruszków nie utrudnia już przejazdu podróżującym. W ramach prac rozebrano jedenaście wysp segregacyjnych i wyremontowana została nawierzchnia betonowa. Prace związane z rozbiórką prowadzone były w centralnej części PPO i nie powodowały utrudnień w ruchu, który odbywał się dwoma skrajnymi pasami po obu stronach placu.

Autostrada A4
W maju została podpisana umowa na opracowanie studium korytarzowego wraz z analizą techniczno-ekonomiczno-logistyczną rozbudowy lub budowy autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem i Krzyżową, a jej zadaniem jest analiza możliwych wariantów kompleksowych działań, mających na celu poprawę sytuacji w zakresie bezpieczeństwa, przepustowości i funkcjonalności dolnośląskiego odcinka autostrady A4. Projektanci w swoim opracowaniu uwzględnią również przebieg drogi ekspresowej S5 oraz drogi ekspresowej S8. Podstawą do tego typu działań jest podpisane 25 września 2019 r. przez Prezesa Rady Ministrów, rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, w którym został ujęty nowy fragment drogi ekspresowej S5 od Sobótki (okolice Wrocławia) do połączenia z drogą ekspresową S3 na południu województwa.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.