Drewno na targach IntertrafficPodczas targów Intertraffic, które odbyły się w Amsterdamie pomiędzy 1 a 4 kwietnia 2008 roku oprócz mnogości plastikowych, stalowych i szklanych elementów pojawiły się również produkty z materiałów naturalnych - między innymi drewna. Wśród całej masy stoisk z kolorowymi, błyszczącymi i świecącymi elementami infrastruktury drogowej można było dostrzec stoiska z drewnianymi barierami, słupami oświetleniowymi i ekranami akustycznymi.

Oczywiście bariery, o których mowa, nie są wykonane tylko i wyłącznie z drewna czy bloczków drewnianych. Ich konstrukcję stanowi najczęściej połączenie drewna i stali.

Mamy zatem drewnianą prowadnicę wzmocnioną elementami stalowymi. Podobnie słupek bariery stanowi rdzeń stalowy obłożony drewnianą okładziną.

Również fundament bariery składa się najczęściej ze stalowego elementu wbijanego w podłoże lub betonowego bloku, do którego przykręca się podstawę stalowego rdzenia słupka bariery. Wzmocnienie bariery drewnianej elementami stalowymi jest konieczne ze względu na to, że samo drewno nie jest materiałem na tyle wytrzymałym, aby samodzielnie przenosić obciążenia powstałe w sytuacji uderzenia pojazdu w barierę. Zastosowanie elementów stalowych powoduje, że bariery oferowane na targach np. przez firmę SCT spełniają wszystkie europejskie normy. Konstrukcja barier jest różnorodna i firma SCT z Włoch przedstawiła kilka różnych ich rodzajów.
 Źródło: Katalog firmy SCT

Drewniane bariery drogowe mogą znaleźć zastosowanie na odcinakach dróg przebiegających przez obszary przyrodnicze; w miastach raczej nie będą stosowane. Dla terenów o dużych walorach widokowych stosowanie drewnianych elementów, takich jak bariery drogowe czy ekrany akustyczne, w najbliższej przyszłości może stać się standardem. Coraz częściej i w Polsce buduje się biorąc pod uwagę nie tylko parametry czy cenę materiałów. Walory estetyczne mogą stać się więc ważnym argumentem przemawiającym za stosowaniem barier drewnianych, zwłaszcza, że spełniają one już normy europejskie. Oczywiście projektowanie ich przy drogach szybkiego ruchu czy autostradach nie jest trafionym pomysłem, ale dla dróg lokalnych, biegnących przez tereny o dużych walorach widokowych, zastosowanie drewna to rozwiązanie bardzo konkurencyjne do barier stalowych.

W miejscach gdzie jest to konieczne, uzupełnieniem i dopełnieniem barier drewnianych mogą być drewniane ekrany akustyczne i drewniane maszty oświetleniowe. Najczęściej firmy, które podczas targów miały w swojej ofercie drewniane bariery, oferowały również ekrany akustyczne wykonane z drewna.
Źródło: Katalog firmy Kaal Masten

Projektowanie barier, ekranów i masztów oświetleniowych wykonanych z drewna w terenach przyrodniczych i o dużych walorach widokowych spowoduje, że biegnąca przez te miejsca droga nie popsuje malowniczych krajobrazów, a wkomponuje się w nie i je dopełni.

Na tegorocznych targach Intertraffic oprócz ewidentnej dominacji stali, plastiku i szkła można było dostrzec, że w drogownictwie powoli zaczynają pojawiać się też inne materiały. Coraz większa waga przywiązywana do estetyki sprawia, że wśród oferowanych produktów przebijają się elementy drewniane. W konkretnych przypadkach mogą one wyprzeć bez większych problemów rozwiązania stosowane dotychczas.

Wojciech Sakłak

BEiPBK "EKKOM"

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.