Estetyka ekranów akustycznych – zieleń i dekoracjeCzęstym wizualnym uzupełnieniem ekranów akustycznych jest zasadzona przy nim roślinność pnąca, wszelkiego rodzaju winobluszcze, w tym również odmiany zimozielone, które poprawiają estetykę tych konstrukcji i asymilują je z otoczeniem, zwłaszcza dotyczy to niektórych „kameralnych” ekranów miejskich.

Obsadzanie roślinnością - aby było skuteczne i dało widoczny wynik w krótkim czasie - wiąże się jednak z wykonaniem szeregu prac ogrodniczych, zarówno na początku działania jak i w trakcie eksploatacji ekranu, a z tym niestety są częste problemy. Sadzonki i rośliny dorosłe narażone są na  działanie środków chemicznych pochodzących z utrzymania dróg. Wymaga to stosowania odmian na nie odpornych, w praktyce znacznie droższych.

Rozwiązaniem bardzo popularnym w zachodniej Europie są rośliny pnące sadzone za ekranem, które w krótkim czasie tworzą zwisające przez ekran zielone „czapy”. Idealną rośliną do tych zastosowań jest Rdest Auberta (polygonum aubertii), mający przyrost roczny nawet do 8 metrów, kwitnący od czerwca do października.

Do obsadzenia roślinnością nadają się praktycznie wszystkie typy ekranów, a zwłaszcza te o porowatej powierzchni (drewnobeton). Na niektórych odcinkach dróg, takich jak wysokie skarpy czy sztucznie stworzone nasypy utrzymanie roślinności pnącej, w związku  z brakiem możliwości zatrzymania wilgoci, jest praktycznie nie możliwe.

Fot. 1. Rdest Auberta rosnący za ekranem akustycznym, tworzący zielone zwieńczenie - autostrada A1, Austria (fot. autor) Fot. 2. Ekran akustyczny w Krakowie częściowo porośnięty winobluszczem (fot. autor) Fot. 3. Barwy jesieni na ekranie akustycznym (fot. autor)

Jako ciekawostkę można przyjąć ekrany pokryte fototapetami, zwłaszcza na autostradach gdzie obraz ten nie trafia do kierowców, a zatrzymywanie się w celu jego obejrzenia jest niezgodne z  przepisami.

Fot. 4. Ekran z fototapetami na autostradzie A1 w Austrii (fot. autor) Fot. 5. Samoprzylepne fototapety na ekranach akustycznych tematyką nawiązujące do regionu - autostrada A1 w Austrii (fot. autor)

Ekrany akustyczne w niektórych przypadkach mogą służyć jako miejsce do przedstawienia informacji dotyczących np. regionu, miasta, nazwy drogi, a nawet reklamy. Są to jednak przypadki sporadyczne.

Fot. 6. Nazwa i logo regionu na ekranie - autostrada A1, Austria (fot. autor)

Przeźroczyste ekrany odbijające wykonane z różnych odmian poliwęglanu i szkła akrylowego stosowane są również razem z pochłaniającymi, dodając tym ostatnim lekkości. Same stosowane są w miejscach mocno zurbanizowanych, tak aby nie zmieniać architektury miasta czy ulicy. Bardzo często nawet niewielka ilość ekranów przeźroczystych stanowi o sukcesie wizualnym powstałego projektu. Dotyczy to zwłaszcza ekranów o znacznej wysokości budowanych na terenach miejskich.

Fot. 7. Przeźroczyste ekrany akustyczne nie zasłaniają atrakcyjnych od strony wizualnej budynków (fot. autor) Fot. 8. Połączenie ekranów pochłaniających i odbijających – droga ekspresowa S1 (fot. autor)

Ekrany akustyczne jak i każda inna część infrastruktury drogowej wymaga opieki eksploatacyjnej w postaci bieżących napraw, będących wynikiem kolizji drogowych oraz wandalizmu. Podstawową rzeczą jest jednak mycie i czyszczenie ekranów po sezonie zimowym.

Reasumując, w rękach projektantów i wykonawców ekranów akustycznych znajduje się cała gama możliwości i narzędzi, które pozwalają na zaprojektowanie i wybudowanie efektownych i przyjaznych człowiekowi od strony wizualnej ekranów akustycznych.

Przemysław Czaja
P. B. TECHBUD Kraków

Referat o kolorystyce i formach architektonicznych ekranów akustycznych był prezentowany podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Ochrona środowiska i estetyka a rozwój infrastruktury drogowej” – Kazimierz Dolny, 7-9 października 2009 r.

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.