edroga280Do domu, do rodziny, na wakacje czy do pracy – codziennie pokonujemy dziesiątki, a nawet setki kilometrów. Dziś nowoczesna komunikacja i funkcjonalna sieć połączeń drogowych to konieczność. Projekty drogowe służą mieszkańcom i lokalnemu biznesowi. Doceniają je także turyści i inwestorzy.

 

Szybciej, wygodniej, bezpieczniej
- Lepsze drogi w Małopolsce od zawsze były priorytetem dla Zarządu Województwa. Aktualnie realizowany jest największy w historii plan budowy dróg. Dbamy o to, aby we wszystkich zakątkach regionu podróżowało się nie tylko komfortowo, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dzięki tym inwestycjom zwiększa się zarówno komfort życia mieszkańców, jak i atrakcyjność turystyczna i gospodarcza Małopolski - mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

W Małopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym w drogi zainwestowano ponad 2 mld zł. Obecnie realizujemy 64 projekty drogowe wartości ponad 1,4 mld zł. Już teraz, dzięki tym inwestycjom mieszkańcy blisko 2/3 miejscowości mogą dostać się do Krakowa w mniej niż godzinę.

Spokojne miasta
Obwodnice, które już istnieją, pokazują jak wielki wpływ miała ich budowa na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. W ciągu ostatnich lat powstały obwodnice między innymi: Chrzanowa, Olkusza, Gdowa, Wojnicza, Skawiny, Podegrodzia, Dobczyc, Oświęcimia, Skały czy Miechowa. Każda z nich to zadowoleni kierowcy, którzy szybciej docierają do celu, jak i mieszkańcy omijanych miejscowości.

- Poprawa bezpieczeństwa, łatwiejszy transport towarów, wygodniejsze i bezpieczniejsze życie mieszkańców, bez spalin i hałasu. Wszystko to wskazuje, że to dobra inwestycja w przyszłość regionu - dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka. - Już wkrótce z nowych obwodnic cieszyć się będą mieszkańcy aż 27 małopolskich miejscowości.

W sierpniu na billboardach i plakatach w całej Małopolsce będzie można zobaczyć Węzeł Mirowski łączący ul. Księcia Józefa w Krakowie z południową obwodnicą Krakowa. Warta 21 mln zł nowa trasa połączyła drogi o znaczeniu regionalnymi i wojewódzkim, zwiększyło to dostępność komunikacyjną województwa i poprawiło warunki podróżowania.

Zaprezentowany będzie także drugi pod względem wartości projekt drogowy województwa, czyli obwodnica Oświęcimia. Wartość inwestycji 103,8 mln zł. Obwodnica, która wyprowadziła znaczną część ruchu tranzytowego z miasta, to prawie pięć kilometrów trasy łączącej drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką 933. Dzięki tej inwestycji zmniejszyły się korki w centrum miasta, a połączenie Oświęcimia z Krakowem i aglomeracją śląską jest zdecydowanie łatwiejsze.

Wozimy się ekologicznie
373 nowoczesnych autobusów już jeździ po Małopolskich drogach, wkrótce dołączą do nich kolejne 82. Dofinansowane z MRPO autobusy kupiły między innymi: Oświęcim, Tarnów czy Nowy Targ. W sumie 85 sztuk pojazdów, które jednocześnie mogą przewieść 6 tys. osób, czyli tyle ile liczą mieszkańców Grybów czy Sułkowice.

W ramach RPO docelowo kupionych zostanie 370 ekologicznych i nowoczesnych autobusów, w których jednocześnie zmieści się 30 tys. osób, a to oznacza, że jednocześnie mogłyby przewieść mieszkańców Zakopanego.

Dla pasażerów korzystających z komunikacji nowy tabor stanowi olbrzymią zmianę, w porównaniu z tym, co było do dyspozycji jeszcze kilka lat temu. Podróżowanie stało się teraz bezpieczne i komfortowe. Autobusy są również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Z auta do autobusu
Większy komfort podróżowania komunikacją miejską doceniają także krakowscy kierowcy, którzy coraz częściej zamieniają auto na autobus czy tramwaj.

Z korzyścią dla siebie i środowiska, bo autobus MPK przewozi jednorazowo tyle osób, co 100 samochodów. Te sto aut emituje rocznie około 72 tony szkodliwych substancji. Krakowskie MPK w ostatnich latach kupiło 107 sztuk nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów, które są nie tylko niezawodne, ale także bezpieczniejsze dla środowiska. Dofinansowane ze środków UE pojazdy spełniają niezbędne normy emisji spalin, a zastosowane technologie pozwalają odzyskiwać energię nawet z hamowania.

Źródło: UMWM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.