26. Uczestnicy konferencji GISforum 2015Tegoroczną edycję konferencji zdominowały zagadnienia związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem danych 3D. Niemal wszyscy prelegenci, reprezentujący twórców standardów prawnych i technicznych, użytkowników i dostawców rozwiązań GIS, dyskutowali o rzeczywistym wykorzystaniu technologii 3D oraz jej perspektywach. Główny Geodeta Kraju objął konferencję honorowym patronatem. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest firma SHH.

Konferencja GISforum, organizowana w dniach 14-15 października 2015 pod hasłem „Nowy wymiar GIS”, po raz kolejny potwierdziła, że jest ważną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń. W konferencji wzięli udział przedstawiciele wielu sektorów gospodarki oraz organizacji i urzędów. Grono dostawców technologii informatycznych reprezentowały m.in. firmy Oracle, Bentley Systems, Fujitsu, TPI oraz SHH.

W programie wydarzenia głos zabrali m.in. przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, KGHM Polska Miedź, Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ, PGE GiEK - Oddział Elektrowni Turów, Urzędu Miasta Rybnika, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy, Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Już w prelekcji otwierającej wydarzenie Piotr Janas, prezes zarządu SHH, podkreślił znaczenie właściwego zarządzania danymi 3D, zwłaszcza w kontekście globalnych zmian, w tym przyrostu liczby mieszkańców miast. Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii podsumował działania i plany GUGiK w zakresie tworzenia cyfrowych baz danych. Podsumował także ogromny postęp w gromadzeniu i precyzowaniu wielu różnych informacji oraz odniósł się do przyrastającej w astronomiczny sposób liczby danych. Do części z tych zagadnień nawiązał także Hans Viehmann, Oracle Spatial Product Manager EMEA, omawiając zastosowanie wymiaru przestrzennego w obszarze Big Data. Piotr Woźniak, kierownik projektu ISOK w GUGiK-u, podsumował realizowane przez instytucję lotnicze skanowanie laserowe kraju i jego efekty. Projekt dobiega końca, a dane mają coraz więcej użytkowników.

1. Piotr Janas prezes zarzadu SHH otwiera konferencję7. Prelekcja Lecha Rybalko z SHH16. Debata

25. Prelekcja Adama Szynkiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego29. Wreczenie nagrod uczestnikom30. Wreczenie nagrod uczestnikom
Sukcesy oraz perspektywy w zakresie danych i systemów 3D prezentowały również Państwowa Służba Hydrogeologiczna, elektrownia w Turowie, Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Rybnika. O koncepcji miasta 3D na przykładzie Poznania opowiadał przedstawiciel Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Reprezentant Starostwa Powiatowego w Środzie Śląskiej podkreślał, że wprowadzenie danych 3D na poziomie administracji powiatowej także mogłoby rozwiązać wiele problemów, np. w zakresie katastru 3D czy GESUT 3D.

Tematyka 3D zdominowała także debatę. O pozyskiwaniu i wykorzystaniu danych 3D dyskutowali przedstawiciele GUGiK-u, AGH, PIG, KGHM, Starostwa w Środzie Śląskiej oraz SHH. Rozmówcy podkreślali, że środki na realizację inwestycji są równie ważne jak potrzeby beneficjentów. Szerzej o przebiegu debaty w listopadowym wydaniu magazynu geoinformacyjnego „Geodeta”.

W programie konferencji nie zabrakło prezentacji technologii oraz wdrożeń ułatwiających pozyskiwanie i pracę z danymi 3D. Firmy Oracle, Bentley Systems, Fujitsu oraz SHH prezentowały najnowsze rozwiązania i projekty w tym zakresie.

Ciekawostką było wystąpienie Marka Krajewskiego, autora popularnych kryminałów retro. Twórca opowiadał o swoim warsztacie pracy, który – mimo historycznej tematyki jego powieści - jest bardzo nowoczesny. Podczas pisania swoich powieści autor równie często co z wiekowych map korzysta z najnowocześniejszych urządzeń i aplikacji. Interesującym punktem programu była także prelekcja przedstawiciela Uniwersytetu Wrocławskiego, który opowiadał o georadarach w kontekście poszukiwań słynnego „złotego pociągu”.

Organizatorzy dziękują za udział uczestnikom i zapraszają na kolejne wydarzenia w ramach inicjatywy GISforum. Portal edroga był patronem medialnym tej konferencji.

Więcej informacji o inicjatywie GISforum na: www.gisforum.pl 
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.