Spis treści

Zadania, prawa i obowiązki ITD

Inspekcja Transportu Drogowego powołana została do wykonywania określonych „ustawą transportową” zadań. Wśród najważniejszych należałoby wskazać kontrole dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego, kontrole dokumentów przewozowych, kontrole ruchu drogowego w ramach uprawnień nadanych ustawą „Prawo o ruch drogowym”, kontrole czasu pracy kierowców, a także kontrole przestrzegania zasad i warunków transportu zwierząt. Aby wszystkie zadania mogły zostać prawidłowo zrealizowane nadano inspektorom określone prawa, jak choćby prawo wstępu do pojazdu, czy to ciężarowego czy autobusu, prawo kontroli dokumentów i wszelkich urządzeń pozostających w związku z wykonywanym przewozem, prawo kontroli masy, nacisków na oś, jak również prawo kontroli wykonywanej w przedsiębiorstwach, co przyczynić się ma do wyeliminowania tych pojazdów, które swą masą lub rozmiarami wpływają istotnie na pogorszenie nawierzchni polskich dróg.

Ostrze działań Inspekcji jest skierowane tylko przeciwko tym, którzy świadomie i nagminnie naruszają przepisy prawa i nie chcą dostosować swojej działalności do przyjętych norm prawnych. Z posiadanych przez inspektorów uprawnień wynikają dalsze prerogatywy, a mianowicie prawo do składnia i egzekwowania kar pieniężnych. W wypadku zatrzymania przez inspektora przewoźnika zagranicznego i stwierdzenia w wyniku kontroli naruszenia przepisów jest nakładana kara, która podlega natychmiastowej egzekucji. W przeciwnym razie podróż takiego przewoźnika zakończy się w miejscu kontroli. Polski przedsiębiorca natomiast ma na uiszczenie kary pieniężnej 21 dni, co jest wyrazem uprzywilejowania i ochrony obywateli przez Państwo.

Inspekcja Transportu Drogowego,
Inspekcja Transportu Drogowego
Inspekcja Transportu Drogowego

Kontroli Inspekcji Transportu Drogowego podlegają tylko pojazdy samochodowe przewożące więcej niż 9 osób, lub wyjątkowo – mniej niż 9 osób, a więcej niż 5, jeśli przewóz będzie miał charakter zarobkowy. Co się tyczy przewozu rzeczy, to pod lupą Inspekcji znajdują się wszystkie pojazdy samochodowe powyżej 3,5 tony masy całkowitej.

Jak można rozpoznać inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego?

Inspektor Inspekcji Transportu Drogowego nie może mieć mniej niż ukończone 25 lat i legitymować się minimum średnim wykształceniem. Takie kryteria zostały postawione przyszłym inspektorom chcąc, aby legitymowali się oni określoną wiedzą i doświadczeniem. Wszyscy inspektorzy muszą mieć obywatelstwo polskie, a co najważniejsze – nie mogą mieć do czynienia z prawem w negatywnym tego słowa znaczeniu. Aby mogli kontrolować prowadzących pojazdy mechaniczne sami muszą posiadać określone uprawnienia do prowadzenia pojazdów i przedstawić prawo jazdy minimum kategorii B. Spełnienie tych warunków nie wystarczy jednak, jeśli dana osoba nie zostanie zakwalifikowana na 6- miesięczny specjalistyczny kurs obejmujący wiedzę niezbędną do przeprowadzania kontroli drogowych, a w szczególności znajomości przepisów prawnych prawa cywilnego, administracyjnego i karnego, handlowego i prawa pracy, sposobów i procedur przeprowadzania kontroli drogowych i kontroli wykonywanych w przedsiębiorstwach. Kandydaci na inspektorów muszą mieć wiedzę związaną z podejmowaniem i wykonywaniem działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Egzamin z wiedzy przekazanej kandydatom na inspektorów podczas kursu musi zostać złożony z wynikiem pozytywnym. Wówczas kandydaci otrzymują stopień młodszego inspektora, a o ich dalszym awansie decydować będzie konsekwencja i upór w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, poziomu wykształcenia oraz sposób i rzetelność przeprowadzonych kontroli.

Wszyscy inspektorzy otrzymują mundury wraz z niezbędnym ich wyposażeniem, legitymacje służbowe i odznaki identyfikacyjne. Inspektorzy Transportu Drogowego poruszają się oznakowanymi specjalistycznymi pojazdami koloru ciemnozielonego, z przednią klapą, drzwiami kierowcy i pasażera oraz tylnymi drzwiami koloru białego, z zamontowanymi na dachu „kogutami” barwy biało-niebieskiej i z opasaną dookoła odblaskową wstęgą. Na pojeździe umieszczone są napisy identyfikujące formację – Inspekcja Transportu Drogowego lub w skrócie ITD.

 

Źródło: Inspekcja Transportu Drogowego

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.