edroga954Kolejne ulice, chodniki, dojścia do szkół i instytucji miejskich, a także przestrzenie rekreacyjne zyskują oświetlenie dzięki programowi "Jaśniejszy Gdańsk". Program realizowany jest w latach 2016-2025 i w tym czasie ponad pięćset lokalizacji zyska nowe oświetlenie. W 2018 oświetlone zostaną kolejne lokalizacje.

 

- Problem braku oświetlenia to jeden z częstszych problemów sygnalizowanych przez mieszkańców. W 2016 przeprowadzona została inwentaryzacja nieoświetlonych ulic w Gdańsku i na jej podstawie, powstała lista miejsc wymagających oświetlenia – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Jest to program trwający długo, gdyż wpisano do niego ponad 500 lokalizacji. Zakończenie prac w ramach kolejnych etapów nastąpi do 2025 roku. To drugi tak poważny projekt po programie modernizacji chodników – dodaje Adamowicz.

Typowaniem ulic przeznaczonych do oświetlenia zajmuje się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Ulice do programu wybrane zostają przede wszystkim na podstawie liczby mieszkańców, dostępu do placówek publicznych i interwencji mieszkańców. Ponadto dla wszystkich lokalizacji wytypowanych do oświetlenia, w pierwszej kolejności sporządzana jest dokumentacja projektowa. Od początku funkcjonowania programu do końca 2017 roku oświetlono ponad 40 lokalizacji. Łącznie latach 2016-2018 zostanie oświetlonych ok. 36 km ulic i chodników.

Co w 2018?
Rok 2018 zapowiada się w tej kwestii rekordowo. Lista lokalizacji do oświetlenia zawiera 54 pozycje.
W pierwszej kolejności oświetlenie zyskają mieszkańcy ulic Anny Jagiellonki, Wielkopolskiej, Leśna Góra, Kanapariusza oraz Marsa. Dla tych lokalizacji, w tym tygodniu podpisana zostanie umowa na realizację robót. Prace mają potrwać do czerwca. Następni w kolejce są mieszkańcy ulic Irysowej, Jaśminowy Stok, Lubczykowej, Karmelickiej, a także Góreckiego i Srebrniki. 29 stycznia w siedzibie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarte zostały oferty przetargowe na wyłonienie wykonawców, chętnych do budowy oświetlenia w tych lokalizacjach.

Dla pierwszych czterech ulic najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Usługowa PROTEL z Luzina, natomiast dla kolejnych dwóch firma Automix Energetyka z Gdańska. Złożone oferty będą teraz sprawdzane przez komisję przetargową. Rozpoczęcie realizacji zadań planowane jest w lutym, natomiast zakończenie przewidziano na połowę roku. W 2018 roku na realizację programu "Jaśniejszy Gdańsk" miasto przeznacza ponad 5 mln zł. Kwota ta, oprócz wykonania oświetlenia we wspomnianych 54 lokalizacjach, obejmuje również wykonanie projektów dla zadań, które realizowane będą w roku 2019.

Źródło: UM Gdańsk

Komentarze  
Szpanyk
+1 #1 Szpanyk 2018-01-31 15:59
Ja nie wiem, czy włodarze wiedzą, jak dużo można oszczędzić na oświetleniu jak drogi są z nawierzchnią betonową która jest dużo jaśniejsza, więc dobrze podczas remontów czy utwardzania nowych traktów o tym pamiętać. W Wiedniu o tym wiedzą i w Brukseli, trzeba czerpać z doświadczenia najlepszych.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.