al Wlokniarzy 345 ulic i 40 nowych chodników, przebudowa torowisk i nowe drogi rowerowe. Tak zmieni się Łódź w tym roku.

 

- Nie zwalniamy tempa z realizacją zadań i konsekwentnie wykonujemy następne remonty dróg dla poprawy komfortu życia łodzian. Chcemy, aby mieszkańcy osiedli, mieli taki sam komfort, jak na przebudowanych ulicach w śródmieściu – mówi Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi.

W tym roku w ramach planu dla osiedli zrealizowanych zostanie kilkadziesiąt zadań. Największe z nich to przebudowa ul. Traktorowej od Rojnej do Aleksandrowskiej wraz z budową ronda przy ul. Łanowej, przebudowa drogi, wraz z chodnikami i infrastrukturą podziemną na ul. Obywatelskiej od Nowe Sady do Waltera-Janke oraz kompleksowa przebudowa ul. Mierzejowej. Ponadto drogowcy pracować będą na wielu osiedlowych drogach poprawiając ich stan i zmieniając często gruntowe ulice w przyjazną przestrzeń do zamieszkania. Przebudowane zostaną kolejne ulice na osiedlu Sikawa (ul. Chałubińskiego i Giewont), na osiedlu Andrzejów (Kolorowa i Szeherezady), oraz między innymi na Polesiu (Lipowa i Próchnika), na Rudzie Pabianickiej (Finasowa, Wyścigowa), czy na Bałutach (Liściasta, Jeziorańskiego i Dworzaczka).

Ten rok upłynie również pod kątem dużych tramwajowych inwestycji. Przebudowane zostanie torowisko przebiegające przez działki od Pomorskiej do Czorsztyńskiej. Jest to bardzo ważny odcinek dla całej sieci komunikacji miejskiej ze względu na dojazd do zajezdni Telefoniczna. Prace potrwają kilka miesięcy i zrealizowane będą na przełomie wiosny i lata. W tym roku odebrane zostaną również gotowe projekty na kompleksową przebudowę wraz z torowiskiem ul. Wojska Polskiego. Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg i możliwy będzie wybór wykonawcy.

- Wykonawcy na budowę nowych torowisk wybierani będą również w ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi". Gotowe będą projekty na dalszy odcinek Rydza-Śmigłego, nowy odcinek linii tramwajowej do dworca Fabrycznego, czy nową trasę tramwajową na ul. Broniewskiego. Jednak w pierwszej kolejności, jeszcze w tym roku, chcemy przygotować do przebudowy skrzyżowanie Kilińskiego z Przybyszewskiego – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

2020 r. to również kolejne inwestycje w ramach rewitalizacji obszarowej. Przebudowane zostaną ul. Próchnika i Rewolucji 1905 r. od Zachodniej do Kilińskiego, Pomorska i Nowomiejska. Wraz z licznymi remontami kamienic, skwerów, parków i realizacją przebić kwartałowych, odzyskane będą całe kwartały odnowionego śródmieścia Łodzi.

Oprócz dużych inwestycji zaplanowano również budowę zupełnie nowych odcinków chodników i modernizację już istniejących. W czterdziestu lokalizacjach powstaną nowe, równe ciągi piesze, wyposażone w usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Doświetlone będą również ulice, na których do tej pory nie było oświetlenia. Między innymi nowe, energooszczędne latarnie pojawią się na ul. Rąbieńskiej.

W planach jest również budowa infrastruktury dla rowerzystów, m.in. przebudowa długiego odcinka drogi dla rowerów na ul. Łagiewnickiej od ronda Powstańców 1863 r. do lasu Łagiewnickiego. Ponadto drogi rowerowe pojawią się z Budżetu Obywatelskiego na Brzezińskiej i Obywatelskiej, a w Łagiewnikach przy klasztorze pojawi się zadaszony parking rowerowy.

Łącznie ponad pół miliarda złotych przeznaczonych zostanie w tym roku na liczne inwestycje zmieniające Łódź zarówno w ramach rewitalizacji centrum, jak i na przebudowę dróg i chodników na osiedlach.

Źródło: UM Łódź

Komentarze  
Guest
+1 #1 Guest 2020-01-20 19:34
Zapraszamy na ulicę Długą (zwłaszcza odcinek między Ksawerowską a Wyścigową) w Łodzi, można zobaczyć jak będzie wyglądała ulica Wyścigowa po modernizacji - rozpadający się asfalt, wystające ponad poziom dziur studzienki, szerokość ulicy zmniejszona do takiej, na której z trudem mieszczą się dwa samochody osobowe i brak wylotu na ulicę Pabianicką - który był od zawsze na mapie Łodzi.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Guest
0 #2 Guest 2020-03-12 18:39
Hahaha
Łódź buduje..... Chodniki... - Proszę przyjechac na retkinię, rozpadajace się kładki nad al.Wyszyńskiego, chodnik wzdłuż Maratońskiej - kałuże i wyboje że nogi połamac można, sama Maratońska to slalom gigant i maraton wyrw w jezdni i mozna tak wymieniać w nieskończoność..... żal....
Cytować | Zgłoś administratorowi
Sebastian
0 #3 Sebastian 2020-07-30 10:27
Ulica Tuszyńska, Henryka i Śląska czyli najkrótszy dojazd z Górnej do A1 w kierunku Warszawy woła o pomstę do nieba. Zajmujcie się tym w pierwszej kolejności.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Pancio
+1 #4 Pancio 2021-03-23 00:17
Urząd miasta Łodzi czy tez osoby odpowiedzialne za opisywanie, przedstawianie różnych inwestycji piszą o tych inwestycjach pięknie! Tylko ze w rzeczywistości tych budów inwestycji brakuje jakości, a na papierze idą miliony na kawałeczki dróżek chodników ale lans przy tym ze Ho Ho! Nie wiem jakie firmy zajmują się wykonem tych inwestycji ale ewidentnie w innych województwach widać jakość poczynionych inwestycji a w łódzkiem jakby ludzie oczy mieli nie wyostrzone na ten babol wszechobecny, już nie wspomnę o brudzie na chodnikach ulicach skwerach.. czym wy się lansujecie? Tym syfem? Budynku architektura jest piękna w Łodzi i pięknieje ale gdzie dbałość o detale o jakośc chodników, ulic, studzienek ustawianych na koło auta, brak estetyki wykonawcy jest nagminny a ktoś to przecież odbiera( przyklepuje). Układ w Łodzi ma się dobrze a lans w internecie przy inwestycjach jest pompowany jak różowy balonik który pęka gdy jest odbiór inwestycji. Szkoda, bo to piękne miasto, a tak złe zarządzane, a ludzie są przyzwyczajeni do braku jakości i chyba tego nie widza, a szkoda bo to z ich podatków idzie ta kasa. Obudźcie się i otwórzcie oczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.