Spis treści

Nowa siedziba spółki MSR TRAFFICDziałka w podpoznańskim Wysogotowie, od momentu jej kupna do chwili wykonania pierwszych wykopów pod obiekt biurowo-produkcyjny, pozostawała nieużytkowana przez dziewięć lat. Za to wystarczyło tylko dziewięć miesięcy, by w tym miejscu powstał nowoczesny obiekt – nowa siedziba spółki MSR TRAFFIC. Ta zmiana oznacza kolejny przełom w rozwoju polskiej firmy, specjalizującej się w produkcji sterowników MSR oraz systemów sterowania ruchem.

Historia urządzeń sterujących rodziny MSR (Mikroprocesorowych Sterowników Ruchu) zaczęła się w 1987 r. Pierwsze takie urządzenie zaprojektowali i wdrożyli młodzi inżynierowie inspirowani przez dr Mariana Rakiewicza. Tak ruszyła produkcja, a pierwsze seryjnie wytwarzane urządzenia rozpoczęły prace na ulicach w Jeleniej Górze, Łodzi, Gorzowie Wlkp., Koszalinie, Pniewach i Poznaniu. Początki tej produkcji wiążą się z przedsiębiorstwem „Dempol”. Potem, gdy wzrosło zapotrzebowanie na urządzenia sterujące, produkcją przez kilka lat zajmowała się firma „Vitabest”. Równocześnie konstruktorzy pracowali nad nowymi rozwiązaniami i udoskonaleniami sterowników. W efekcie w 1995 roku uruchomiono na skrzyżowaniu w Lesznie pierwszy polski, seryjnie produkowany mikroprocesorowy sterownik akomodacyjny.

Połowa 1994 roku oznacza istotną zmianę w dziejach produkcji urządzeń do sterowania. W tym bowiem czasie została sądownie zarejestrowana spółka Zakład Systemów Sterowania Ruchem Drogowym MSR TRAFFIC, a więc firma już o sprecyzowanym profilu działalności, której wyznacznikiem stał się zawarty w nazwie skrót „MSR”.

Licząc na dynamiczny rozwój, firma w 2000 roku zakupiła działkę w Wysogotowie (w podpoznańskiej gminie Tarnowo Podgórne) pod budowę swojej siedziby. – Niestety, pierwsze lata dekady nowego tysiąclecia ostudziły nasze zapały. Biznesowo nie okazały się tak pomyślne, jak zakładaliśmy – zauważa Tomasz Borowski, prezes Zarządu MSR TRAFFIC. Za to lata te okazały się zdecydowanie bardziej sprzyjające postępowi technologicznemu i wdrażaniu nowości. I tak rok 2002 dla spółki stał się przełomowy w rozwiązaniach technologicznych. Wówczas rozpoczęła się produkcja pierwszego polskiego seryjnego sterownika dwuprocesorowego MSR 2002. – Ten właśnie sterownik króluje na naszych drogach – podkreśla Tomasz Borowski. Równocześnie w tym czasie powstał system sterowania i monitorowania sygnalizacji. – To również był pierwszy tego typu seryjny polski produkt – zaznacza Tomasz Borowski.

Zwiastunem kolejnego przełomu w dziejach firmy okazał się 2008 rok. Wtedy spółka zleciła poznańskiej firmie projektowej opracowanie projektu obiektu nowej siedziby. 30 marca 2009 roku wybrany w negocjacjach generalny wykonawca wszedł na plac budowy i jeszcze tego samego dnia rozpoczął wykopy. Gotowy obiekt, całkowicie wyposażony, firma przejęła w użytkowanie w połowie stycznia tego roku. Na 1 800 m kw. znalazły się pomieszczenia biurowe, produkcyjne i serwisowe, magazynowe oraz pracownie konstruktorów. Instalacja tele-techniczna obiektu spięta jest w system inteligentnego zarządzania sieciami.

Dniem podsumowującym kolejny etap w historii firmy to 9 marca br. - odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia nowej siedziby zakładu. – Dlaczego ten dzień jest dla nas taki ważny? Ponieważ przez dotychczasowych 16 lat funkcjonowania firmy pracowaliśmy coraz bardziej intensywnie, lecz niestety w coraz trudniejszych warunkach lokalowych. Przez minione lata kadra inżyniersko-techniczna z 7-osobowej ekipy rozrosła się do 37 osób. Natomiast roczna produkcja urządzeń wzrosła z uprzednich 40 do prawie 300. Dalszy więc rozwój firmy w starych warunkach lokalowych stał się niemożliwy – podkreśla Tomasz Borowski i równocześnie zaznacza, że wszyscy cierpliwie znosili niedogodności i byli wytrwali w czekaniu na nowy obiekt i poprawę komfortu pracy.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.