budowa 11Modernizacja mostu w Rypinie, przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania w Piastoszynie w powiecie tucholskim oraz odnowa ul. Mickiewicza w Więcborku w powiecie sępoleńskim – to tylko niektóre remonty na wojewódzkich trasach zaplanowane na najbliższe miesiące.

 

- Na remonty dróg wojewódzkich i poprawę bezpieczeństwa przy tych trasach trafi w tym roku 10 milionów złotych z budżetu województwa. To uzupełnienie dużego pakietu inwestycji finansowanych z wykorzystaniem środków z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość wszystkich uruchomionych zadań to już blisko 390 mln zł – tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Wśród zaplanowanych na lato i jesień inwestycji jest przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania w Piastoszynie na drodze wojewódzkiej nr 240 łączącej Tucholę z Chojnicami. Powstaną tu dodatkowe pasy ruchu m.in. do skrętu w lewo. Ruch pojazdów w przeciwnych kierunkach będzie rozdzielony wysepkami. W obrębie skrzyżowania zaplanowano również dobrze oświetlone przejście dla pieszych oraz zatoki autobusowe. Dobudowane zostaną fragmenty chodników. Prace rozpoczną się po wakacjach.

Jeszcze w tym miesiącu ruszy przebudowa mostu w Rypinie na drodze wojewódzkiej nr 543. Konstrukcja zostanie wzmocniona, a na jezdni i chodnikach pojawi się nowa nawierzchnia. Modernizacja będzie kosztować 1,6 mln zł. By ograniczyć utrudnienia, prace są prowadzone w sposób połówkowy. W Rypinie zaplanowana jest także przebudowa skrzyżowania ul. Lipnowskiej i Kościuszki. Pojawi się m.in. dodatkowy pas ruchu na ul. Lipnowskiej, a połączenie dwóch dróg wojewódzkich w kierunku Golubia–Dobrzynia i Lipna będzie przystosowane do uruchomienia tam sygnalizacji. Zdecydowanie poprawi się też bezpieczeństwo pieszych dzięki przebudowanym przejściom przez jezdnie.

Na kilku drogach trwają już prace związane z remontami nawierzchni. „Mikrodywaniki” układane są m.in. w Grzybnie na trasie Brodnica-Jabłonowo Pomorskie (droga nr 543), w Krąpiewie na trasie Koronowo-Mrocza (droga nr 243) oraz pomiędzy Wilczą Turzą i Kamieniem Kotowym na trasie nr 541. Wcześniej zakończyły się prace na trasie nr 240 (Tuchola-Świecie) w miejscowości Plewno. W tym roku nową nawierzchnię zyska też ulica Mickiewicza w Więcborku.

Najważniejsze zadania remontowe w 2018 roku na drogach wojewódzkich finansowane z budżetu województwa:
• przebudowa skrzyżowania w Piastoszynie, DW nr 240 (powiat tucholski),
• remont mostu w Rypinie, DW nr 534, (powiat rypiński),
• przebudowa ul. Lipnowskiej z ul. Kościuszki w Rypinie, DW nr 543 (powiat rypiński),
• odnowa ul. Mickiewicza w Więcborku, DW nr 241 (powiat sępoleński),
• mikrodywanika w Plewnie na DW nr 240 (powiat świecki),
• mikrodywanika w Krąpiewie na DW nr 243 (powiat bydgoski),
• mikrodywanika w Grzybnie na DW nr 543 (powiat brodnicki),
• mikrodywanika w Wilczej Turzy na DW nr 541 (powiat lipnowski),
• remont nawierzchni w Czernikowie na DW nr 566 (powiat toruński),
• budowa chodnika w Słupowie na DW nr 243 (powiat bydgoski),
• powierzchniowe utrwalenie w Złotnikach Kujawskich na DW nr 246 (powiat inowrocławski).

W Kujawsko-Pomorskiem trwają też zakrojone na szeroką skalę gruntowne przebudowy 7 odcinków dróg wojewódzkich. Wśród innych tegorocznych inwestycji na wojewódzkich trasach znalazły się między innymi zakończona już budowa ronda w Więcborku oraz modernizacja odcinka drogi wojewódzkiej nr 546 łączącej Łubiankę z Bierzgłowem. Do finału zbliża się także budowa ronda w Zbójnie.

Źródło: ZDW w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.