Nowe stadia i skład dokumentacji projektowychZarządzeniem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad obowiązuje znowelizowany dokument określający „Stadia i skład dokumentacji projektowej dla dróg i mostów w fazie przygotowania zadań”.

Opracowanie to funkcjonuje od 2005 roku. Nowelizacja jego podyktowana została zmianami przepisów. Nowy dokument uwzględnia zapisy ustawy z 25 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych ustaw, jak też ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Nowe opracowanie liczy około 200 stron. Zostało przygotowane przez zespół pracowników GDDKiA pod kierunkiem Katarzyny Wiktorowicz - dyrektor Departamentu Przygotowania Inwestycji.

Przygotowanie dokumentacji projektowej podzielono na trzy fazy. Pierwsza dotyczy projektowania wstępnego i wprowadza Studium Sieciowe (SS). Faza druga dotyczy uzyskania decyzji administracyjnych i obejmuje:

a) dla uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach:

  • Studium Korytarzowe wraz z analizą wielokryterialną (SK),
  • Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ);

b) dla uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej:

  • Koncepcję Programową KP (dla autostrady równoznaczna nazwa to Podstawowa Dokumentacja Techniczna PDT lub Projekt Wstępny Autostrady PWA),
  • Projekt Budowlany PB.

W opracowaniu uwzględniono trzecią fazę - projektowania uzupełniającego i końcowego, w której zawarto:
a) opracowania z zakresu ochrony środowiska,
b) dokumentacja do robót budowlanych wykonywanych na zgłoszenie,
c) opracowania z zakresu organizacji ruchu drogowego,
d) dokumentacja przetargowa,
e) dokumentacja przetargowa dla systemu projektuj i buduj (Program Funkcjonalno-Użytkowy PFU).

Doszła tez faza uzyskania zewnętrznych środków inwestycyjnych, w której obowiązują:
a) Studium wykonalności SW,
b) Rezultaty Studium wykonalności RSW.

W nowym opracowaniu zrezygnowano ze Studium  Techniczno–Ekonomiczno–Środowiskowego – Etap I. Wprowadzone natomiast zostało Studium Korytarzowe (SK) wraz z analizą wielokryterialną.

Opracowanie określa również zasady wykonywania opracowań z zakresu
bezpieczeństwa ruchu drogowego, tj:

  • Ocenę wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego projektów infrastruktury;
  • Audyt Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W tym przypadku chodzi już o stosowanie się do wymogów, jakie wynikają z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 listopada 2008 roku w sprawie zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej 2008/96/WE  (Dz.U. UE L.319/59).

AS

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.