mapa 51 marca otwarto oferty złożone w przetargu na budowę węzeła Niepołomice na odcinku A4 Kraków – Tarnów, pomiędzy węzłami Kraków Wieliczka i Targowisko. Oferty złożyło 6 firm, z czego najniższą cenę ponad 41 mln zł zaproponowała TRAKCJA PRKiI S.A., a najwyższą ponad 53,5 mln zł Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o. Wszyscy wykonawcy określili termin realizacji na 15 miesięcy. Rozpoczyna się sprawdzanie ofert.

 

Węzeł Niepołomice powstanie w miejscu, gdzie autostrada A4 Kraków - Tarnów przecina drogę wojewódzką DW 964, co umożliwi wjazd i zjazd z autostrady A4 na drogę wojewódzką stanowiącą ważne połączenie gmin położonych po południowej stronie autostrady i Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. Do tej pory droga wojewódzka przebiegała pod wiaduktem autostradowym, bez możliwości wjazdów i zjazdów na A4. Dostęp do autostrady przez nowy węzeł stworzy dogodny dojazd do strefy ekonomicznej i umożliwi sprawniejszą obsługę generowanego przez nią ruchu.

Codziennie do strefy dojeżdża 870 pojazdów ciężarowych i około 4300 samochodów osobowych. Przewiduje się, że Niepołomicka Strefa Inwestycyjna, która obecnie zajmuje ok. 500 ha gruntów i pracuje w niej ok. 4500 osób powiększy się i docelowo pracować w niej będzie 8000 osób, co wygeneruje dużo większy ruch pojazdów. Wykonanie węzła Niepołomice ograniczy ruch tranzytowy z węzła Targowisko do strefy ekonomicznej przez Puszczę Niepołomicką (Obszar Natura 2000) i liczne miejscowości położone przy drodze wojewódzkiej DW 964.

Inwestycja realizowana będzie na podstawie trójstronnego porozumienia pomiędzy GDDKiA oraz samorządami. GDDKiA pokryje 50% kosztów inwestycji i samorządy 50%. Projekt drogowy został opracowany na zlecenie burmistrza Niepołomic. Inwestorem jest GDDKiA.

Źródło: GDDKiA O/Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.