budowa 1123 inwestycje na drogach wojewódzkich o wartości ponad 187 mln złotych zaplanowano w tym roku w województwie opolskim. Zbudowana będzie m.in. obwodnica Malni i Choruli, rozbudowana zostanie obwodnica Dobrodzienia, a przebudowywana droga z Opola do Namysłowa.

 

Jedną z pierwszych planowanych dużych inwestycji w tym roku będzie budowa obwodnicy Malni i Choruli. – To rekordowy rok na drogach wojewódzkich. Planujemy wyremontować łącznie około 50 kilometrów. Obwodnica Malni i Choruli jest od dawna oczekiwana, mieliśmy kilkanaście miesięcy prowadzony przetarg, który ostatecznie został rozstrzygnięty – mówił Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego. Ciekawostką jest to, że będzie ona budowana w technologii betonowej. Połączy jedną z najnowocześniejszych cementowni Europy z autostradą, odsuwając ruch ciężarowy od podopolskich miejscowości.

Inne większe planowane inwestycje to dokończenia obwodnicy Dobrodzienia oraz remont drogi między Opolem a Namysłowem. Rozbudowa obwodnicy Dobrodzienia to dobra informacja dla mieszkańców, ponieważ dzięki temu zostanie zminimalizowany do minimum ruch samochodów ciężarowych w centrum miasta i obok tamtejszego rynku. – Jest to ruchliwa trasa Gliwice -Olesno. Mieszkańcy bardzo narzekali na ruch tranzytowy biegnący tuż obok starego miasta. Inwestycja ta połączona będzie z początkiem budowy obwodnicy Myśliny – dodał Szymon Ogłaza.

– Droga z Opola do Namysłowa to jeden z najważniejszych traktów komunikacyjnych w województwie, a jednocześnie połączenie z południem Wielkopolski i wschodnią częścią Dolnego Śląska. Po zakończeniu obwodnicy Czarnowąsów i budowie mostu w Krzywej Górze czas na następne etapy prac – odcinki Ładza-Pokój oraz Biestrzykowice-Jastrzębie – mówił Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Zarząd Dróg Wojewódzkich planuje nie tylko duże inwestycje drogowe, ale również prace modernizacyjne poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. – Takie miejsca, oddalone od większych ośrodków, są dla nas bardzo ważne, a o łączących je drogach musimy pamiętać nie tylko w sytuacjach kiedy główne ciągi komunikacji są zablokowane i trzeba wyznaczyć trasy alternatywne. Dbamy o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców tych miejscowości. Na te prace przeznaczymy ponad 44 mln złotych – dodał Bartłomiej Horaczuk. Remontowane będą drogi m.in. w: Przylesiu, Pietni, Rzepcach, Nowej Cerekwi i Pogórzu.

Ważne są także inwestycje, które poprawią atrakcyjność turystyczną Opolszczyzny. Za 2 lata z Prudnika będzie można rowerem bezpiecznie dojechać do Zamku w Mosznej.

– To jedna z wizytówek turystycznych region, a piękny zamek i park wymagają komfortowego i bezpiecznego dojazdu. W związku z tym na ok. 2,5 km drogi przebudujemy nawierzchnię, skrzyżowania i całą infrastrukturę. Przy drodze powstaną nowoczesne chodniki i ścieżki rowerowe – dodał Szymon Ogłaza. Inny remont wpływający na atrakcyjność turystyczną to droga między Białą a Prudnikiem. Również w trakcie tej inwestycji wybudowanych zostanie 6 kilometrów drogi rowerowej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.