Pięć lat edroga.plRocznice to dobry czas na podsumowania. Taki dzień jak dziś, na pewno skłania do refleksji o tym, co za nami i co może być przed nami.
Pięć lat temu niewielka grupa ludzi, która uwierzyła, że Internet może być skutecznym narzędziem przekazu wiedzy i informacji, rozpoczęła pracę nad Portalem Drogowym www.edroga.pl. Na początku było to wewnętrzne źródło informacji dla pracowników EKKOM – narzędzie, które często tworzy większość firm. Później, podczas formułowania misji EKKOM stwierdziliśmy, że poza standardowym działaniem chcemy dzielić się z innymi informacjami związanymi z naszą branżą.

Dziś zastanawiamy się i pracujemy nad udoskonaleniem Portalu oraz kolejnymi zmianami. Mam nadzieję, że w drogownictwie powoli stajemy się otwartą platformą wymiany informacji i źródłem wiedzy. Na pewno czeka nas jeszcze wiele pracy w trudnych, ale niezwykłych czasach polskiego drogownictwa. dr inż. Janusz Bohatkiewicz
Wielką przyjemnością Wydawcy jest podziękowanie Czytelnikom – Internautom, którzy w coraz większej liczbie korzystają z naszego Portalu. Dziękujemy i prosimy o to, abyście nadal byli z nami, nie tylko, jako użytkownicy, ale także współtwórcy edrogi.pl – temu sprzyja Internet.
Pragnę też podziękować całemu Zespołowi tworzącemu portal oraz tym, którzy z nami pracowali i współpracowali wcześniej. Praca z Wami to niezwykły czas.

dr inż. Janusz Bohatkiewicz
Prezes Zarządu
EKKOM Sp. z o.o.

5 lat i na „5” w PageRank

To nie był żart, choć data mogłaby z tym się kojarzyć - 1 kwietnia 2005 roku Portal Drogowy edroga.pl rozpoczął swój  internetowy byt. Chciał dostarczać środowisku drogowców aktualne informacje, a także w ten sposób wyróżnić EKKOM wśród firm projektowo-konsultingowych. I tak zadaniem utworzonego Portalu stało się propagowanie wiedzy oraz pośredniczenie w wymianie wiadomości, opinii i praktycznych doświadczeń.

Biorąc pod uwagę ówczesne funkcjonalności czy stronę graficzną Portalu można stwierdzić, że początki były skromne. W ciągu minionych pięciu lat zmiany, jakie nastąpiły to efekt postępu w technologiach informatycznych oraz trendów obowiązujących w stylistykach wydawnictw portalowych.

- Poza rozszerzeniem zakresu tematycznego nastąpiło uporządkowanie zagadnień w różne grupy i bloki problemowe. W obecnej wersji Portalu mamy do czynienia z klarownym i czytelnym podziałem, dzięki temu łatwe jest dotarcie do tych informacji, które są dla czytelnika ważne i przez niego poszukiwane. Istotna jest też szata graficzna, czyli podniesienie atrakcyjności Portalu, zachęcające do czytania – komentuje zmiany dr hab. inż. Stanisław Gaca, profesor Politechniki Krakowskiej, przewodniczący Rady Portalu Drogowego edroga.pl.

Dzisiaj porównując liczby odwiedzin na stronie bądź tzw. odsłon, trudno uwierzyć w pionierskie początki branżowego portalu drogowego. W kwietniu 2005 roku odnotowaliśmy 850 odwiedzin i 1513 odsłon. W tej chwili osiągamy ponad 50 tys. odwiedzin w miesiącu i drugie tyle odsłon. Tego wzrostu nie będziemy komentować. Nie wypada się chwalić, nawet będąc jubilatem. Jeden fakt jednak pozwolimy sobie przytoczyć. Jakość portali internetowych w wyszukiwarce google mierzona jest metodą PageRank. Maksymalna wartość w tej metodzie wynosi 10. Nasz portal osiągnął 5. Najbardziej popularne portale internetowe o charakterze społecznościwo-informacyjnym osiągają wartości 7, 8.

- W Internecie funkcjonuje wiele różnych portali informacyjnych. Działają one na podobnych zasadach i trudno je oceniać, porównywać i jakoś wyróżniać. Natomiast w takiej formule wydawniczej nie ma dla środowiska drogowców niczego podobnego – zaznacza dr Stanisław Gaca. - Natomiast Forum jako platforma wymiany informacji jest szczególną wartością Portalu. Daje możliwość wyrażania swoich sądów, wymieniania opinii i zadawania pytań innym w poszukiwaniu odpowiedzi w konkretnym problemie – zaznacza dr St. Gaca.

- Portal Drogowy jest istotnym dla branży, współczesnym medium przekazywania informacji umożliwiającym równocześnie utrzymywanie bieżącego, bezpośredniego kontaktu z ich odbiorcami. Ma ono szczególne znaczenie dla młodszego pokolenia drogowców, które z technikami informatycznymi ma do czynienia na co dzień - podkreśla prof. dr hab. inż. Dariusz Sybilski Z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, wiceprzewodniczący Rady Portalu Drogowego edroga.pl. Ponadto profesor dodaje, że Portal jest tą formą „czytelnictwa”, która przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych, ponieważ nie jest wydawnictwem papierowym. Dbałość o środowisko naturalne – jak zaznacza - jest obecnie nadrzędnym zadaniem.

Zatem ile ochroniliśmy drzew przez te pięć lat? To trudno oszacować, ponieważ liczba publikacji w portalu nie ma żadnych ograniczeń. Na pewno zamieszczamy ich zdecydowanie więcej niż w papierowych wydawnictwach. Dlatego nie da się przeliczyć oszczędności drzew w porównaniu do ilości produkowanego z nich papieru potrzebnego do druku jednego tradycyjnego magazynu.

Publikujemy rzeczywiście dużo. Portal to przecież dziennik. Bywa też „minutnikiem”, kiedy w drogowym środowisku dzieje się dużo ważnych spraw. Codziennie zamieszczamy co najmniej 5-6 bieżących wiadomości drogowych oraz jeden, dwa artykuły o charakterze technicznym, naukowym, popularno-naukowym bądź publicystycznym. - Zawartość i zakres tematyczny Portalu są obszerne i ukierunkowane dla szerokiego grona środowisk drogowo-mostowych – potwierdza prof. Dariusz Sybilski. - Może tylko pewien niedosyt odczuwam w publicystyce o drogach samorządowych. Na pewno warto problemom finansowania i utrzymania tych dróg poświęcić więcej miejsca – dodaje profesor.Agnieszka Serbeńska

- Pamiętam rozmowy z dr. Januszem Bohatkiwiczem, jakie prowadziliśmy o tym, jakich informacji i w jakiej formie oczekują drogowcy, szczególnie samorządowi. Rozmawialiśmy też o wizji wydawnictwa portalowego i znaczeniu, jakiego nabiera Internet w mediach branżowych. W tej chwili ta wizja już się urzeczywistniła, pozostaje tylko doskonalić to, co zostało osiągnięte. Myślę, że tym, czego szczególnie potrzebują drogowcy samorządowi od Portalu, to informacji prawnej, w tym z zakresu przepisów technicznych oraz wiadomości o nowoczesnych, ekonomicznych i efektywnych technologiach drogowych – podkreśla Grzegorz Stech, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, wiceprzewodniczący Rady Portalu Drogowego edroga.pl.

Lipiec ubiegłego roku był dla Portalu czasem przełomu. Ale proces zmian trwa nadal. Od tamtej pory wprowadziliśmy, jako dodatkowy blok tematyczny „Przepisy techniczne”, z końcem marca uruchomiliśmy zakładkę „Bezpieczeństwo transportu”, a zaraz po Świętach Wielkanocnych rozpoczynamy cykl „Komunikacji publicznej”.

Czekamy na kolejne podpowiedzi Czytelników w doskonaleniu zawartości Portalu!
I życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych, oby dały one inspirację i energię do spełniania zawodowych ambicji i osobistych pragnień.

Agnieszka Serbeńska
redaktor naczelna edroga.pl

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2010-04-01 19:52
Gratuluję jubileuszu pierwszj piątki. Dalej trzymajcie wysoki standart i pomagajcie swoją wiedzą zainteresowanym.
Pozdrawiam AW.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.