way 1694101 960 720Zakrojone na szeroką skalę szybkie remonty dróg od lat są jednym ze znaków rozpoznawczych Warszawy. Nie inaczej jest i w tym roku. Na kolejnych ulicach roboty właśnie trwają lub są planowane. Na półmetku wakacji warszawscy drogowcy podsumowują dotychczasowy sezon remontowy.

 

Sezon remontowy w pełni
– Wykorzystujemy sprzyjającą aurę i wszystkie siły. Za nami już ponad dwadzieścia dużych remontów. Wśród nich tak ważne arterie jak Powsińska, Bronisława Czecha czy Popularna. Na tym jednak nie koniec. Do końca sezonu warszawscy drogowcy będą pracować na 100% swoich możliwości – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

W tym roku w Warszawie zrealizowano już 23 remonty dróg. Oznacza to, że nową nawierzchnię ma ponad 210 tysięcy m2 tras. Wartość wykonanych prac przekracza 54 mln złotych. Dzięki temu kierowcy mogą już jeździć po nowym równym asfalcie m.in. na ulicach: Wał Miedzeszyński, Kijowska, Słomińskiego, Popularna czy Międzyborska. Dodatkowo nowa nawierzchnia jest każdorazowo wzmacniana specjalną siatką, która znacznie wydłuża trwałość wykonanego remontu.
Remonty dróg w Warszawie 2018

Ze względu na mniejsze natężenie ruchu naturalnym momentem na intensywne prace remontowe jest trwający właśnie okres wakacyjny. Aby zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców prace prowadzone są przede wszystkim w dni wolne.

W ten sposób podczas majówki udało się w szybkim tempie wymienić nawierzchnię na całym rondzie Dmowskiego. Centralne skrzyżowanie w mieście zostało zamknięte dla ruchu w nocy z 2 na 3 maja i oddane z powrotem do użytku rankiem 7 maja. W tym czasie drogowcy wymienili 11,5 tysiąca m2 asfaltu.

Na uwagę zasługują też prace przeprowadzone na ulicy Powsińskiej. Remont prowadzony był etapami przez cztery weekendy. Nową nawierzchnię otrzymały obie jezdnie na całej długości, czyli od ulicy Idzikowskiego do ulicy Nałęczowskiej. Nowa nawierzchnia pojawiła się aż na 48 tysiącach m2 – to największy tegoroczny remont. Wymiana nawierzchni jezdni stanowiła dopełnienie kompleksowych prac na tej ulicy. W zeszłym roku wymieniono sygnalizacje świetlne i latarnie oraz wyremontowano chodnik i wybudowano nową drogę dla rowerów.

Plany na przyszłość
– Za nami dopiero połowa remontowego sezonu. W drugiej czekają nie mniej ważne projekty. Jednym z najważniejszych będą prace na ulicy Wiertniczej, ale pracować będziemy też na Starzyńskiego czy Połczyńskiej – deklaruje Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Na rozpoczęcie frezowania czeka ulica Wiertniczej na całej jej długości, czyli od ulicy Nałęczowskiej do alei Wilanowskiej. Będzie to drugi co do wielkości i jednocześnie najdroższy z dotychczasowych tegorocznych remontów. Zarówno ul. Powsińska i Wiertnicza to jeden ciąg o rekordowej długości remontu. Za kwotę ok. 15 mln złotych wymienionych zostanie ponad 37,5 tysiąca m2 nawierzchni. W planach są następne remonty. Nowej nawierzchni możemy spodziewać się na takich ulicach jak m.in.: Browarna, Ordona, Jagiellońska, Starzyńskiego, Połczyńska, Łukowska, Potrzebna, Czołowa czy Popularna.

Nie tylko frezowanie
Weekendowe remonty dróg to nie wszystko. Warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich remontują też chodniki i budują drogi dla rowerów. Stawiają także nowe sygnalizacje świetlne na niebezpiecznych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, wymieniają oświetlenie ulic i doświetlają przejścia dla pieszych.

Obecnie trwają kompleksowe przebudowy ulic Miodowej, Lindleya i Podleśnej. Przed czasem zakończył się natomiast remont południowej jezdni w ciągu ulic B. Czecha i Trakt Brzeski. W środę wieczorem pierwsi kierowcy przejechali po wyremontowanym odcinku, gdzie wymieniona została podbudowa, ułożony asfalt, wyremontowane zjazdy i zatoki oraz uzupełnione kruszywem pobocza. W ostatnim etapie odtworzono zieleń w pasie dzielącym jezdni.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.