edroga241Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały 7 listopada 2018 r. umowę o dofinansowanie projektu edukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Projekt „Ogólnopolskie szkolenia dla samorządowych zarządców dróg w zakresie stosowania inżynieryjnych środków poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego” jest wart 5 mln zł. Unijne dofinansowanie dla tego projektu wyniesie 4,25 mln zł.

- Szkolenia dla samorządowych zarządców dróg na tak dużą skalę będą realizowane po raz pierwszy. Do września 2020 roku planujemy przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym około 3 tys. osób. Celem szkoleń jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach w całej Polsce, w tym szczególnie na drogach samorządowych – powiedział wiceminister infrastruktury, zastępca przewodniczącego Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marek Chodkiewicz.

Zaplanowanych zostało 80 szkoleń w 16 województwach. Szkolenia są przeznaczone dla zarządców dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych (jednostek opiniujących projekty organizacji ruchu), policjantów komend wojewódzkich i miejskich oraz przedstawicieli Wojewódzkich Rad Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wezmą w nich udział przedstawiciele 16 marszałków województw, 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu i m.st. Warszawy.

Realizacja projektu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jego celem jest podniesienie kwalifikacji i uzupełnienie stanu wiedzy osób odpowiedzialnych za poprawę stanu brd w Polsce oraz rozwijanie współpracy w zakresie brd pomiędzy administracją rządową, samorządową i policją.

W efekcie zaplanowanych szkoleń mają zostać wypracowane standardy bezpieczeństwa na drodze i w jej otoczeniu przy użyciu urządzeń i rozwiązań inżynieryjnych poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego oraz najnowszych rozwiązaniach i wytycznych.

Jest to kolejne działanie Ministerstwa Infrastruktury i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na rzecz poprawy brd na drogach samorządowych. W lipcu 2018 r. Minister Infrastruktury zatwierdził wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych, tak by stały się one bezpieczniejsze. Wytyczne są rekomendowane wszystkim zarządcom dróg i ulic, zarządcom oświetlenia, projektantom drogowym i oświetleniowym, inwestorom i wykonawcom do stosowania jako standard w zakresie przygotowania inwestycji, budowy, przebudowy, remontu oraz utrzymania dróg. Standardy prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych opracowane zostały przez działającą przy MI Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, we współpracy z Politechniką Gdańską, Politechniką Warszawską, Instytutem Badawczym Dróg i Mostów oraz Fundacją Rozwoju Inżynierii Lądowej.

Źródło: MI

Komentarze  
Andrzej
-3 #1 Andrzej 2018-11-16 08:58
No coz..Jak zwykle w swoim stylu. Pozwole sobie na logiczny wywod. Zakladam ze te szkolenia beda dotyczyly rozwiazan infrastrukturalnych a wiec jakie rozwiazania trzeba zastosowac -a jakie sa niewlasciwe- zeby byly zgodne z zasadami BRD.Idac dalej: "wykladowcy" beda musieli szkolic na podstawie istniejacego prawa a wiec instniejacych przepisow projektowych bo przeciez nie moga nawiazywac do swoich osobistych "doswiadczen" badz np rozwiazan z innych krajow- ktorych nie obejmuja polskie przepisy a wiec obowiazujace prawo-chocby byly one superbezpieczne.To chyba logiczne. A jak sie to bedzie odbywalo w przypadku kiedy polskie przepisy przecza zasadom BRD i nijak sie maja do przepisow w krajach o najwyzszych standartach BRD? Otoz "wykladowcy" beda uczyli samorzadowcow jak Maja wygladac rozwiazania niezgodne z BRD.Zgadza sie? A teraz najlepsze bo wiele polskich przepisow projektowych np.DzU 43 PRZECZY!! zasadom BRD i zostalo to udowodnione. Stad pada pytanie: jaki sens maja takie "szkolenia" i o co tutaj chodzi? A wiadomo ze jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze.Stad -moim zdaniem- najpierw powinno sie istniejace przepsy dostosowac do najwyzszych standartow BRD a dopiero potem szkolic.Inaczej te 4,5 mln to pieniadze wywalone w bloto.Ale kto bogatemu zabroni? Polski podatnik i tak nie ma pojecia na co urzednicy-ktorzy z zalozenia powinni wydawac jego pieniadze najbardziej efektywnie- wywalaja jego pieniadze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.