budowa 03Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla północnego wylotu S7 z Warszawy w kierunku Gdańska. Dotyczy ona odcinka od Kiełpina na obecnym przebiegu DK7 do warszawskiej Trasy Armii Krajowej czyli S8. Na przyszłą S7 od Płońska do Czosnowa opracowywana jest już koncepcja programowa, a na odcinek od Czosnowa do Kiełpina GDDKiA szuka wykonawców tej dokumentacji.

 

Przyszły odcinek S7, pomiędzy Kiełpinem i Trasą Armii Krajowej w Warszawie, ułatwiający dojazd do stolicy, będzie miał po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery. Przez mocno zurbanizowane tereny Bemowa i Chomiczówki planowa droga przejdzie dwoma tunelami. Projektowana, niespełna 13-km droga w początkowej części przebiega po istniejącym śladzie ul. Kolejowej. Następnie za węzłem „Kolejowa” droga odbiega w kierunku Kanału Młocińskiego, gdzie projektowana jest w nasypie.

Dalej droga biegnie wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego, aż do połączonych jezdnią zbierająco-rozprowadzającą zespolonych węzłów „Wólka Węglowa” i „Janickiego”. Dalej, za ul. Arkuszową, planowana droga schodzi do tunelu o długości 1000 m i kolejnego o długości 1123 m, a następnie wznosi się ponad teren nad drogą S8.

Pomiędzy tunelami zaprojektowano węzeł „Generała Maczka”, a na przecięciu dróg ekspresowych S8 i S7 zaplanowano węzeł „NS”. Oprócz wspomnianych tuneli powstaną również wiadukty, przejścia podziemne, kładki pieszo-rowerowe oraz urządzenia ochrony środowiska, tj. ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i ogrodzenie trasy. Wjazd na trasę S7 będzie możliwy poprzez następujące węzły: „Kolejowa”, Wólka Węglowa”, „Janickiego”, Gen. Maczka, „NS” (połączenie z Trasą Armii Krajowej S8).

Jesienią 2018 roku GDDKiA planuje ogłosić przetarg na koncepcję programową wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym, aby na początku 2019 r. podpisać umowę na jej wykonanie. Następnie, po otrzymaniu dokumentacji koniecznej do ogłoszenia postępowania przetargowego na projekt i budowę trasy, w latach 2020-2021 chce wyłonić wykonawcę i podpisać z nim umowę, aby udostępnić ekspresowy wylot ze stolicy w stronę Trójmiasta w latach 2024-2025.

Dalsze odcinki S7 w stronę Gdańska

Na następny odcinek trasy Czosnów - Kiełpin trwa, ogłoszony 16 lutego br., przetarg na koncepcję programową dla rozbudowy drogi krajowej nr 7 do parametrów drogi ekspresowej. Podpisanie umowy planowane jest w połowie roku. Natomiast rozpoczęcie przetargu na wykonawcę w trybie "projektuj i buduj" planowane jest na jesień przyszłego roku, dzięki czemu można będzie podpisać umowę na zadanie jeszcze w 2020 r. Zachowanie tego harmonogramu pozwoliłoby udostępnić trasę kierowcom w pierwszej połowie 2024 r.

Na kolejny fragment trasy, między Czosnowem a Płońskiem, 25 stycznia została podpisana umowa na wykonanie elementów koncepcji programowej. Następnie planowane jest ogłoszenie przetargu na projekt i budowę w 2019 r. i podpisanie umowy z wykonawcą na początku 2020 r., aby móc następnie udostępnić kierowcom trasę przed końcem 2023 r.

Źródło: GDDKiA

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.