Spis treści

Możliwości projektowania walorów widokowych przestrzeni drogi

Na tle przeglądu mankamentów lokalnego planowania przestrzennego należy postawić pytanie, czy obecna sytuacja prawna w tym zakresie całkowicie ogranicza możliwość sterowania ochroną wartości estetycznych przestrzeni i twórczym podejściem do tego zagadnienia. Zdaniem autorki, możliwości takie istnieją, choć zależą od:

  • świadomości i nastawienia władz lokalnych,
  • wiedzy i umiejętności projektantów,
  • świadomości i zgody mieszkańców i inwestorów,
  • świadomości, wiedzy i woli urzędników wszelkich instytucji opiniujących, uzgadniających i kontrolujących proces planowego zagospodarowania przestrzeni.

Plan miejscowy, choć nie jest jedynym warunkiem ochrony estetycznych wartości przestrzeni, nie stanowi przeszkody w tym zakresie. Stwarza niemałe możliwości wprowadzenia szczegółowych ustaleń, włącznie z wzornikami, rysunkami itp., jednak możliwości te są rzadko wykorzystywane.

Szersze możliwości umieszczania treści związanych z kształtowaniem estetyki przestrzeni stwarza studium uwarunkowań, jako dokument lokalnej polityki przestrzennej. Nie musi spełniać rygoru formy przepisu prawnego, zatem jego treść może być dużo swobodniejsza i obszerniejsza. Jest to raczej kwestia kreatywności planistów. Z różnych powodów większość opracowań studiów uwarunkowań i planów miejscowych ogranicza się jednak do treści minimalnej, określonej przepisami prawa.

W warunkach zgody większości kompetentnych podmiotów na aktywne kształtowanie estetyki przestrzeni, stosowanym narzędziem planistycznym są studia fakultatywne na ten temat, czyli opracowania pomocnicze. Są one nazywane studiami walorów widokowych. Nie istnieją, oczywiście, żadne przepisy ustalające formę takich opracowań, czy metod dokonywanych analiz.

Dokumenty tego rodzaju są na tyle rzadkie, że nie wykrystalizowała się środowiskowa konwencja w tym zakresie, tzn. pewne utrwalone tradycją wzorce. Opracowania takie mają charakter autorski, choć często bazują na metodach i technikach opisanych w literaturze.

mgr inż. Anna Polska
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Wydział Biologii i Nauk o Ziemi

Spis literatury zawarty jest w trzeciej części opracowania.

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2011-10-18 18:01
Walory widokowe sa sa szczególnei fajne jeśli się drogę obstawi ekranami akustycznymi
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.