way 1694101 960 720Rozbudowa II linii metra, remonty dróg, budowa nowych przejść dla pieszych to tylko niektóre przykłady inwestycji, jakie prowadzone będą w 2020 roku na warszawskich ulicach. Przed nami kolejny rok intensywnej pracy stołecznych drogowców i gestorów infrastruktury podziemnej.

 

- Choć na ten rok otrzymaliśmy nieco mniej zgłoszeń niż w roku minionym, nie oznacza to, że jest ich mało. To 1593 inwestycje i remonty na drogach. By przeprowadzić je sprawnie i bez większych utrudnień dla mieszkańców odbyliśmy szereg narad z przedstawicielami inwestorów i gestorów sieci. W ten sposób powstała lista 353 inwestycji, które wymagały koordynacji między sobą – mówi Robert Soszyński, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Rok 2020 będzie kolejnym, kiedy szczególny priorytet będzie miała budowa metra. Chcę jednak podkreślić, że nie zapominamy o naszym nadrzędnym celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa na warszawskich ulicach. Dlatego też konsekwentnie będziemy prowadzić przebudowy i modernizacje dróg ogólnomiejskich, jak i dzielnicowych – dodaje.

Priorytet dla metra
Budżet inwestycyjny Zarządu Transportu Miejskiego w 2020 roku wynosi ponad 1 mld zł. Priorytetem jest oczywiście budowa metra. Trwają zaawansowane prace nad połączeniem torami podziemnej kolei następnych stacji drugiej linii metra – na Woli i Bemowie oraz Targówku. Budowa całej linii M2 ma zostać zakończona przed 2023 rokiem. Wykonawca metra intensywnie pracuje na wschodnim odcinku – w rejonie ul. L. Kondratowicza oraz na Zaciszu, gdzie powstają stacje: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Tarcze TBM Anna i Maria są montowane i wiosną rozpoczną drążenie tuneli w stronę stacji Trocka. Duży postęp prac widać również na odcinku zachodnim. Budowniczowie na stacjach Ulrychów i Powstańców Śląskich zeszli już pod ziemię, do poziomu -1. Z kolei w rejonie stacji Młynów już wiosną piesi, rowerzyści i kierowcy zyskają bezpieczną, komfortową i zieloną przestrzeń. Drogowcy przebudowują tam odcinek od ul. Syreny do Młynarskiej, który zmieni się w elegancką, wygodną i bezpieczną miejską ulicę. Trwają również prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy kolejnych stacji na Bemowie i Stacji Techniczno-Postojowej Karolin.

Nowe trasy i przystanki
We współpracy Zarządu Transportu Miejskiego ze spółką Tramwaje Warszawskie realizowana jest umowa na budowę linii tramwajowej na Tarchomin (etap III) wraz z rozbudową układu drogowego ul. Światowida. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w przyszłym roku. Łączna wartość kontraktu to 67 mln zł. W ramach inwestycji wybudowanych zostanie blisko 900 m trawiastego torowiska od ul. Strumykowej do pętli Winnica i trzy nowe przystanki. Od Winnicy do ul. Dzierzgońskiej powstanie nowa jezdnia wraz z chodnikami i drogami dla rowerów.

Warszawscy tramwajarze będą w tym roku startować również z kolejnymi przetargami związanymi z budową nowych tras. Ogłoszą m.in. postępowanie na budowę trasy na ul. M. Kasprzaka. TW przeprowadzą również szereg remontów, w kilkunastu miejscach stolicy. Roboty będą prowadzone od czerwca do września wtedy, gdy mają one mniejszy wpływ na dojazdy warszawiaków do pracy czy szkół.

W lipcu tramwajarze zajmą się remontem torów na Grójeckiej w rejonie ulic W. Korotyńskiego i K. Dickensa, prace będą skoordynowane z przebudową skrzyżowania z Harfową. Pod koniec lipca będą prowadzone prace na węźle rozjazdowym u zbiegu al. Jana Pawła II i Stawek. Z kolei sierpień przyniesie prace związane z wymianą rozjazdów na placu Bankowym. Ostatnie prace remontowe będą prowadzone do początku października, gdy zakończy się wzmacnianie i wymiana torów między rondem Wiatraczna a pętlą Gocławek na ul. Grochowskiej. Prace będą prowadzone głównie w weekendy.

Wiosna przyniesie także jedną z najbardziej efektownych prac jaką zajmą się Tramwaje Warszawskie – rozkładanie zielonego rozchodnika między al. Zieleniecką a rondem Wiatraczna (ok. 1,5 km długości torów) Dzięki temu w Warszawie będzie już 25 km zielonych torów tramwajowych.

Zarząd Transportu Miejskiego planuje również budowę ok. 10 nowych przystanków autobusowych, remont kolejnych 30 oraz rozpoczęcie prac przy pętli autobusowej Młynów. W tym roku wystartuje także budowa parkingu Parkuj i Jedź PKP Żerań na co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Roboty budowlane rozpoczną się w drugiej połowie roku, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest w przyszłym roku. Kolejnym nowym parkingiem Parkuj i Jedź będzie ten przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki dla ok. 130 samochodów i 30 rowerów. W tym roku prowadzone będą prace projektowe, w przyszłym budowa w terenie.

W planach ZTM jest również budowa czterech wind na stacji metra Pole Mokotowskie (trzech z poziomu terenu na antresolę i jednej z antresoli na peron; w tym roku powstanie dokumentacja) oraz wymiana podnośnika na windę na stacji Racławicka.

Infrastruktura rowerowa i poprawa bezpieczeństwa w 2020 rInwestycje i remonty drogowe w 2020 r

 

 

 

 

 

 

Drogowcy budują i remontują
W 2020 r. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych będzie pracował nad 27 zadaniami inwestycyjnymi. Będą to przedsięwzięcia zarówno na etapie projektowania, jak i te, dla których rozpocznie się etap realizacji, czyli ogłoszone zostaną przetargi na realizację robót budowlanych. Budżet inwestycyjny ZMID w 2020 r. sięga 222 mln zł.

W tym roku zakończą się dwie ważne inwestycje w Wawrze. Przebudowany odcinek ul. Wał Miedzeszyński zapewni wygodne połączenie z Południową Obwodnicą Warszawy. Na ukończeniu jest również remont Traktu Lubelskiego – odcinek od ul. Zwoleńskiej do Borowieckiej – zyska nową nawierzchnię, chodniki po obydwu stronach ulicy i drogę dla rowerów. Będzie bezpieczniej: na skrzyżowaniach z ulicami Cylichowską, Borków i Borowiecką powstaną ronda.

Niebawem rozpoczną się prace w kolejnych miejscach. Drogowcy przebudują skrzyżowanie ulic Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej. Remont ma na celu poprawę bezpieczeństwa: projekt przewiduje powstanie sygnalizacji świetlnej i obustronnych chodników, co ułatwi bezpieczne korzystanie z drogi zarówno pieszym, jak i kierowcom.

Początek 2020 r. to także rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulic Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie na ponaddwukilometrowym odcinku od ul. S. Okrzei do ul. Wybrzeże Puckie. Celem inwestycji jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenu zalewowego na prawym brzegu Wisły. Dopełnieniem remontu będzie przebudowa jezdni.

W 2020 r. ZMID planuje ogłosić także kilka ważnych przetargów. Komunikację pomiędzy Ursynowem i Wilanowem poprawi budowa kolejnego odcinka ul. J. Ciszewskiego, która zyska 1,4 km od ul. ppłk. Z.S. Kiedacza do al. Rzeczypospolitej. Z kolei u zbiegu ul. Żołnierskiej z Marsa zostanie wybudowana dodatkowa estakada, służąca do bezkolizyjnego skrętu w prawo z ul. Żołnierskiej w ul. Marsa. Po podpisaniu umowy pomiędzy m.st. Warszawą a PKP PLK o wspólnej realizacji możliwe będzie również ogłoszenie postępowań przetargowych dla budowy bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe w Rembertowie i Wesołej (wiadukt w ciągu ul. Chełmżyńskiej oraz tunele na ul. Marsa i 1 Praskiego Pułku). W 2020 r. będą trwały prace projektowe dla budowy tzw. ul. Nowotrockiej.

W tym roku drogowcy zakończą także prace nad projektem pierwszego warszawskiego woonerfu, czyli ciągu pieszo-jezdnego z pierwszeństwem dla pieszych i rowerzystów. Pojęcie to pochodzi z języka holenderskiego i oznacza „ulicę do mieszkania”. Taką przemianę przejdzie praska ul. Środkowa. Projekt przewiduje ruch jednokierunkowy z dopuszczeniem dwukierunkowego ruchu rowerzystów i wprowadzenie strefy zamieszkania na całej długości ulicy. Pojawi się dużo nowej zieleni i małej architektury, przy zachowaniu dużej liczby miejsc parkingowych.

We współpracy z dzielnicami kontynuowany będzie również program utwardzania dróg gruntowych, a warszawscy drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich przygotowują weekendowe frezowania, czyli remonty nawierzchni jezdni trwające dokładnie 54 godziny. W planach jest wymiana nawierzchni m.in. na ul. Potockiej (na odcinku od ul. A. Mickiewicza do Gwiaździstej), ul. Kobylańskiej (od ul. Zawodzie do Spiralnej), ul. Pięknej (na odcinku Al. Ujazdowskie – ul. Górnośląska), a także na rondach gen. Ch. de Gaulle’a, J. Szczepańskiego „Ziutka”, jak również na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Królewskiej. Przeprowadzone zostaną także kolejne remonty chodników. Nowe trotuary pojawią się m.in. na ul. L. Idzikowskiego, Ludnej, Odyńca (strona północna), Pięknej i Skierniewickiej.

Prace na Trasie Łazienkowskiej
Najtrudniejszym zadaniem dla drogowców będą prace na Trasie Łazienkowskiej. W 2020 r. ZMID planuje zakończyć projektowanie i ogłosić przetargi na budowę ekranów akustycznych w ciągu al. Stanów Zjednoczonych wraz z modernizacją wiaduktu nad ul. Paryską oraz modernizację wiaduktów w ciągu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli. Z kolei stołeczni drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich mają w planach remont wiaduktu na węźle al. Stanów Zjednoczonych z ulicami Ostrobramską i Kinową. Jego konstrukcja, pochodząca z lat 70. wymaga kompleksowej modernizacji. Przebudowane zostaną m.in. schody i przystanki autobusowe na tym węźle przesiadkowym, tak aby spełniały standardy dostępności. Ze względu na zakres prac, będą się one wiązać się z całkowitym wyłączeniem obiektu. Dlatego też najwięcej prac prowadzonych będzie w czasie wakacji, aby zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców.

Bezpieczniej i wygodniej dla pieszych
W tym roku nowe windy pojawią się także przy moście księcia Józefa Poniatowskiego – ZMID ogłosił już przetarg na wykonanie robót. Windy zlokalizowane w istniejących wieżycach w rejonie dworca PKP Powiśle oraz przy ul. Solec, a w rejonie ul. Wybrzeże Kościuszkowskie na przystankach tramwajowych i po obydwu stronach jezdni będą dużym ułatwieniem dla mieszkańców Warszawy.

Przebudowa czeka al. Jana Pawła II, która zyska drogę rowerową, nowe chodniki i szpalery drzew. Inwestycja obejmuje kompleksową modernizację ulicy, między rondem ONZ a ul. Nowogrodzką, wraz z rondem Czterdziestolatka, na którym powstaną naziemne przejścia dla pieszych.

Duże zmiany czeka gocławski ciąg ulic J. Meissnera – gen. R. Abrahama – W. Umińskiego. W planach drogowców są zmiany w organizacji ruchu poprawiające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, ulicy m.in.: wytyczenie pasów rowerowych, miejsc postojowych i wprowadzenie rozwiązań bezpieczeństwa ruchu drogowego. Prace są efektem głosowania mieszkańców w budżecie obywatelskim.

Poprawa bezpieczeństwa pieszych jest głównym priorytetem drogowców. Prace są planowane w oparciu o wyniki audytu bezpieczeństwa na zebrach. Zarząd Dróg Miejskich wybuduje kilkanaście sygnalizacji świetlnych w najbardziej niebezpiecznych miejscach (m.in. na ul. Kijowskiej, al. Krakowskiej, ul. M. Kajki i ul. KOR). Przebudowana zostanie sygnalizacja przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej z Królewską.

Realizowany będzie również program budowy rond. Powstaną one m.in. na ul. Kadetów u zbiegu z ul. Poprawną i H. Łasaka. Przygotowywana jest również przebudowa ul. Sokratesa, na której po zmianach ma być znacznie bezpieczniej. Rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych są planowane również na innych ulicach, np. na ul. W.H. Roentgena.

W 2020 r. miejscy drogowcy chcą także przeprowadzić modernizację oświetlenia trzynastu ulic w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” i doświetlać przejścia dla pieszych – wymiana istniejącego oświetlenia przejść dla pieszych na nowe oprawy LED w ok. 150 lokalizacjach.

Nowe drogi dla rowerów
Dalsza rozbudowa infrastruktury rowerowej z pewnością zadowoli osoby wybierające ten środek komunikacji. Nowe drogi dla jednośladów będą budowane w ramach inwestycji drogowych m.in. na ul. Wybrzeże Helskie, a nad kanałem w Porcie Praskim powstanie kładka pieszo-rowerowa. Infrastruktura rowerowa powstanie także m.in. w centrum na al. Jana Pawła II (od ronda ONZ do ul. Nowogrodzkiej) i na ul. Marszałkowskiej (od ul. Świętokrzyskiej do ul. Widok). Wiele odcinków będzie wybudowanych dzięki głosom mieszkańców w budżecie obywatelskim: na Bemowie wzdłuż ul. Powstańców Śląskich (na odcinku od ul. gen. S. Maczka do Piastów Śląskich planowany jest remont istniejącej drogi, a od Pirenejskiej do Wrocławskiej budowa nowej trasy), na Mokotowie wzdłuż Doliny Służewieckiej (od ul. Puławskiej do al. KEN) oraz na brakujących fragmencie al. Stanów Zjednoczonych (odcinek Grenadierów – Czapelska) na Grochowie. Przeprowadzony zostanie remont drogi dla rowerów na ul. Wołoskiej.

Nowe wodociągi i kanały dla Warszawy i okolic
W Warszawie w 2020 roku przybędzie około 72 km nowych wodociągów i ponad 43 km kanałów, co umożliwi kolejnym mieszkańcom podłączenie nieruchomości do infrastruktury wod-kan. Dodatkowo na terenie okolicznych gmin, gdzie działa Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybudowanych będzie ok. 1,5 km nowej sieci kanalizacyjnej. Łącznie na realizację tych zadań spółka przeznaczy ponad 360 mln zł netto. Wszędzie, gdzie będzie to możliwe, MPWiK planuje wykorzystanie technologii bezwykopowych, aby ograniczać utrudnienia i nie ingerować w infrastrukturę drogową.

Trwają prace nad budową centralnego systemu zarządzania siecią kanalizacji ogólnospławnej. Inwestycja ta pozwoli na ograniczenie ryzyka powstawania zalewisk i podtopień w trakcie intensywnych opadów deszczu oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pracy miejskiej kanalizacji. W ramach projektu MPWiK planuje wybudować trzy potężne kolektory tranzytowo – retencyjne o łącznej długości około 14 km: Wiślany, Lindego-Bis i Mokotowski-Bis. Ponadto w 2020 roku zostanie zakończona budowa jednego z większych w Europie zbiorników retencyjnych na wody opadowe i ścieki, zlokalizowanego na terenie oczyszczalni „Czajka”.

W tym roku kontynuowana będzie również modernizacja kolektora Burakowskiego wzdłuż ul. Marymonckiej. Technologia modernizacji blisko pięciokilometrowego kolektora została zastosowana po raz pierwszy w Polsce i polega na wprowadzeniu do jego wnętrza 1600 segmentów z żywic poliestrowych i włókna szklanego o maksymalnej długości 2,3 m. Łączny koszt inwestycji wynosi ponad 123 mln zł. Prace modernizacyjne potrwają do maja 2021r.

Pozostałe prace na drogach
Na stołecznych ulicach będą pracowali także inni gestorzy. Ciepłownicy planują w wakacje przeprowadzić remont komory ciepłowniczej zlokalizowanej pod wschodnią jezdnią ul. Czerniakowskiej na wysokości ul. S. Mikkego. Natomiast gazownicy będą pracowali na ul. Koszykowej.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.