Celem Konkursu „wyKOMBinuj mOst” jest zmobilizowanie studentów uczelni technicznych z całej Polski do podjęcia próby tworzenia konstrukcji inżynierskich. Dotychczas odbyło się sześć edycji konkursu: w latach 2008-2013. Obok drużyn z wydziałów Politechniki Gdańskiej – głównego organizatora konkursowych zmagań młodych adeptów sztuki inżynierskiej, wzięły w nich udział także drużyny reprezentujące Politechniki: Białostocką, Koszalińską, Krakowską, Łódzką, Rzeszowską, Wrocławską, Poznańską oraz Państwowe Szkoły Budownictwa.

 

Zasada konkursu jest prosta. Zadaniem rywalizujących drużyn jest zbudowanie mostu. Do dyspozycji mają papier i klej. Trzyosobowe ekipy muszą zadanie wykonać w ciągu 6 godzin. Zbudowany model oceniany jest według ustalonych kryteriów. Brane pod uwagę są nośność konstrukcji (zmierzona na maszynie wytrzymałościowej Zwick) oraz jej masa. Zwycięża drużyna o najkorzystniejszym stosunku wytrzymałości do masy. Trzy najlepsze drużyny otrzymują cenne nagrody.

Wiedza zdobywana przez studentów podczas studiów jest nie tylko podstawą ich zawodowej przyszłości. Konkurs pokazuje, że w trakcie nauki może być też atrakcyjnym pretekstem do pożytecznej zabawy. Jednocześnie w efekcie tej rywalizacji nagradzani są ci, którzy wykażą się zmysłem inżynierskim i sprawnie wykorzystają dostarczone materiały. Przykłady dotychczasowych edycji konkursu pokazały, że jest możliwe stworzenie czegoś niemal z niczego.

Organizatorem konkursu jest Koło Naukowe Mechaniki Budowli KoMBo działające przy Katedrze Mechaniki Budowli i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Konkurs odbył się w Politechnice Gdańskiej, w dniach 28-30 maja br. Tegoroczną edycję konkursu rozszerzono o seminarium poświęcone tematyce mostowej. Formuła seminarium, które miało miejsce 29 maja br., umożliwiła młodym konstruktorom dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem.

 

Laureaci konkursu „Wykombinuj most 2014”:

I miejsce Tensegrity
Zofia Waliszewska
Mateusz Puławski
Jakub Mielczarek

II miejsce Samograj
Agnieszka Bejer
Natalia Komorowska
Marcin Ratajczyk

III Triple X
Michał Swoboda
Igor Jędrzejewski
Jakub Szulak

 

Zwycięzcy w konkursie oszacowania nośności

I miejsce EMMA
Anna Skóra
Monika Powalska
Ewa Klepacka

II miejsce Trzyżulce
Alicja Warsińska
Anna Wawrowska
Katarzyna Fischer

III miejsce Monstersi
Karolina Rutyna
Michał Krawiec
Dariusz Magryś

 

Zwycięzcy w konkursie na najładniejszy most

I miejsce SITG
Dawid Peroński
Jakub Mędrala
Michał Pudełek

II miejsce Tompix
Michał Czapiewski
Marcin Piekarczyk
Piotr Wyszomirski

III miejsce Breeze
Łukasz Jaszczuk
Karolina Majchrzak
Joanna Pietruszewska

 

Zwycięzcy w konkursie na największą siłę niszczącą
Tensegrity
Zofia Waliszewska
Mateusz Puławski
Jakub Mielczarek

 

Konkurs na najlepszą prezentację:

Piotr Rzeźniczak: „Jak zrobić to co chcesz kiedy nie możesz? - na przykładzie projektu posadowienia maszyny papierniczej”

wyróżnienie:
Kacper Rymer, Kamil Nicgorski, Cezary Klimek: „Bionika w budownictwie, czyli czy będzie można wyhodować most?”{youtube}GeoWFBrEtmQ{/youtube}

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.