Spis treści

 

Serwis dedykowany dla zarządzających i inwestorów

Strona startowa warszawskiej „inwestmapy” umożliwia zdefiniowanym, a więc upoważnionym użytkownikom, zalogowanie się w serwisie. Pozwala to na dostęp do informacji o planach inwestycyjnych i ich realizacji. Możliwe jest uzyskiwanie zestawień o planowanych i/lub realizowanych inwestycjach dla poszczególnych dzielnic lub wybranych ulic w zadanym okresie czasu. Informacje te mogą dotyczyć poszczególnych firm lub wszystkich inwestorów. Uprawnieni przedstawiciele inwestorów mogą korzystać z zaawansowanych funkcji związanych z wprowadzaniem danych, edycją oraz zarządzaniem bazą inwestycji.

 

Użytkownik posiadający login i hasło (nadawane przez Biuro Koordynacji) uzyskuje dostęp do serwisu, wpisując je na stronie logowania. Przy pierwszym logowaniu wymagane jest zaakceptowanie regulaminu korzystania z serwisu. Po zalogowaniu się uprawniony użytkownik uzyskuje dostęp do jego funkcji przez wybranie odpowiedniej pozycji (zakładek) w poziomym menu tekstowym.

Warszawska „inwestmapa” prezentuje inwestycje zarówno realizowane, jak i planowane do realizacji w pasie drogowym ulic m. st. Warszawy. Serwis zawiera również informacje o planowanych imprezach masowych na terenie miasta oraz wielu innych zdarzeniach, które wywierają wpływ na drożność komunikacyjną stołecznych dróg.

Jakie są rezultaty istnienia takiego rozwiązania?

Bez skutecznego narzędzia informatycznego, jakim stara się być system „eInwestycje”, prowadzenie skutecznej koordynacji kilkunastu podmiotów wykonujących prace w tym samym czasie i miejscu, byłoby praktycznie niemożliwe. System pozwala na aktywną współpracę między partnerami koordynacji. Każdy z nich samodzielnie wprowadza dane do systemu i za nie odpowiada. Powoduje to uzyskanie wiarygodnych i spójnych informacji, dających rzeczywisty obraz planowanego i realizowanego przedsięwzięcia. Dodatkowo w systemie znajdują się dane dotyczące imprez masowych o charakterze kulturalnym, sportowym itp., powodujących konieczność czasowego wyłączenia niektórych pasów ruchu z normalnej, bieżącej eksploatacji.

Wszystkie zawarte w systemie dane umożliwiają uzyskanie informacji o drożności komunikacyjnej miasta w zadanym okresie, wszelkich utrudnieniach komunikacyjnych, zmian organizacji ruchu, objazdach itp. Dostęp do informacji dla wszystkich mieszkańców z całą pewnością powoduje poprawę wizerunku miasta. Mieszkańcy poinformowani o planowanych pracach mogą wybrać bardziej dogodną dla siebie drogę dojazdu lub zmienić środek lokomocji.

Na ile to rozwiązanie można wdrożyć w innych samorządach?

Internetowy system „eInwestycje” został uruchomiony w celu monitoringu prowadzonych inwestycji i remontów, służy też jako źródło informacji o sytuacji w mieście. Jest to narzędzie wykorzystywane więc zarówno przez wyspecjalizowaną komórkę powołaną w celu prowadzenia koordynacji inwestycji, jak i źródło wiedzy dla mieszkańców miasta, a także przyjezdnych. Oczywiście wiele miast zamieszcza na swoich stronach internetowych informacje o remontach dróg, utrudnieniach, objazdach czy innych zmianach organizacji ruchu. Tę funkcję spełniają więc zarówno zwykłe komunikaty, jak i prostsze, mniej rozbudowane aplikacje. Zarazem jednak zastosowanie takich narzędzi jest także znacznie uboższe.

Replikacja tej aplikacji w całości wydaje się cenna przede wszystkim w tych samorządach, które zdecydują się na powołanie wyspecjalizowanej komórki, zajmującej się koordynacją inwestycji i remontów. Po jej powołaniu każdy, kto będzie taką agendą kierował, stanie przed koniecznością zbierania i zarządzania dużą ilością danych. Budowa lub replikacja dedykowanego systemu informatycznego stanie się więc koniecznością.

Wydaje się więc, że kluczem do dobrego zarządzania inwestycjami w pasie drogowym mogą być:

  • powołanie wyspecjalizowanej agendy w gminie odpowiedzialnej za koordynacje inwestycji i remontów w pasie drogowym;
  • stworzenie profesjonalnego zespołu takiej agendy z liderem - fachowcem na czele;
  • wypracowanie platformy współpracy ze wszystkimi instytucjami zaangażowanymi w inwestycje i remonty, najpierw w postaci wspólnych zespołów, grup wymiany doświadczeń, a w konsekwencji stworzenie dla nich narzędzia ułatwiającego komunikacje i zarządzanie współtworzonymi informacjami;
  • zagregowanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących inwestycji i remontów w postaci najpierw jednego zbioru danych, potem bazy, a w perspektywie w postaci systemu zintegrowanego;
  • prowadzenie dialogu społecznego z mieszkańcami, by ograniczyć społeczne koszty utrudnień i uzyskać akceptację mieszkańców dla prowadzonej polityki gminy w zakresie remontów, planowanych inwestycji itp.

Zachętą do takich działań są bez wątpienia pozytywne doświadczenia warszawskie i otwartość pracowników Biura Koordynacji Inwestycji na współprace z innymi samorządami.

Źródło: Dziennik Warto Wiedzieć – Internetowy Dziennik Związku Powiatów Polskich
„eInwestycje” – skuteczne narzędzie wspomagające proces koordynacji inwestycji i remontów stołecznych dróg

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.