Spis treści

Zwraca się uwagę na utrzymujący się od wielu lat bardzo duży wzrost ruchu samochodów ciężarowych z przyczepami, mających decydujący wpływ na warunki ruchu na drogach oraz proces niszczenia nawierzchni. W poprzednich okresach pięcioletnich wzrost ruchu tych pojazdów był jeszcze wyższy niż  w okresie 2005-1010 i wynosił 68% w latach 1995-2000 oraz 50% w latach 2000-2005. Daje to łącznie ponad 3,5-krotny wzrost ruchu samochodów ciężarowych z przyczepami w ciągu ostatnich 15 lat, przy czym bezwzględne przyrosty ruchu tych pojazdów w kolejnych okresach pięcioletnich były coraz większe. Dla porównania wzrost ruchu samochodów osobowych i pojazdów silnikowych ogółem był w okresie 1995-2010 bardzo zbliżony i wynosił odpowiednio 86% i 89%, a przyrosty ruchu w kolejnych okresach pięcioletnich bardziej równomierne.

Rys. 3. Dynamika wzrostu ruchu w latach 1995-2010

Na podstawie wyników GPR 2010 dla każdego odcinka sieci dróg krajowych określono charakter ruchu, który jest wykorzystywany do obliczenia miarodajnego ruchu godzinowego. Ze względu na charakter ruchu odcinki dróg krajowych dzieli sie na trzy grupy: o charakterze ruchu gospodarczym, turystycznym oraz rekreacyjnym.

Tabela 10. Długość dróg krajowych w podziale na funkcje oraz charakter ruchu w 2010 roku

W 2010 roku około 15,3 tys. km dróg krajowych (88,7%) przenosiło ruch o charakterze gospodarczym, 255 km dróg (1,5%) – ruch o charakterze turystycznym, zaś 1697 km dróg (9,8%) – ruch o charakterze rekreacyjnym. W odniesieniu do roku 2005 nieznacznie zwiększył sie udział odcinków dróg o charakterze gospodarczym i rekreacyjnym, przy jednoczesnym spadku udziału odcinków dróg o charakterze turystycznym.

W celu umożliwienia oceny wahań ruchu w ciągu roku dla wszystkich odcinków sieci dróg krajowych zostały obliczone następujące parametry:

  • SDRL - średni dobowy ruch w miesiącach letnich (lipiec, sierpień),
  • SDRZ – średni dobowy ruch w miesiącach zimowych (od grudnia do marca).

Tabela 11. Dane o wielkościach SDRL oraz SDRZ na sieci dróg krajowych w podziale funkcjonalnym

W 2010 roku na sieci dróg krajowych ruch w miesiącach letnich był o 13,5% większy, zaś ruch w miesiącach zimowych – o około 16% mniejszy od średniego dobowego ruchu w ciągu całego roku. Podobne zależności, nie różniące się więcej niż  o 1%, wystąpiły w odniesieniu do dróg międzynarodowych oraz pozostałych dróg krajowych.

Przyjęta metoda przeprowadzenia GPR 2010 umożliwiła obliczenie dla każdego odcinka sieci dróg krajowych wielkości średniego ruchu nocnego (SRN) pojazdów silnikowych w godzinach 22oo–6oo wraz z rodzajowa struktura ruchu. Parametr ten jest wykorzystywany do obliczeń w analizach dotyczących ochrony środowiska.

Tabela 12. Dane o wielkości SRN na sieci dróg krajowych w podziale funkcjonalnym

Średni ruch nocny (SRN) w 2010 roku na sieci dróg krajowych wynosił 1340 poj./8h, a jego udział w średnim ruchu dobowym (SDR) stanowił 13,6%. Wielkość i udział ruchu nocnego w SDR wzrastały wraz ze wzrostem znaczenia dróg w układzie funkcjonalnym. Na drogach międzynarodowych SRN w 2010 roku wynosił 2639 poj./8h, a jego udział w SDR wynosił 15,8%. Na pozostałych drogach krajowych SRN był znacznie mniejszy i wynosił 805 poj./8h. Jego udział w SDR był równie mniejszy i wynosił 11,3%.

Tabela 13. Dane charakteryzujące rodzajową strukturę ruchu w ruchu nocnym

Analiza wyników wykazała, że wraz ze wzrostem znaczenia dróg w układzie funkcjonalnym wzrastał procentowy udział w ruchu nocnym samochodów ciężarowych z przyczepami i bez przyczep, przy jednoczesnym spadku udziału wszystkich pozostałych kategorii pojazdów silnikowych. Na drogach międzynarodowych łączny udział samochodów ciężarowych w ruchu nocnym wynosił w 2010 roku blisko 42%, zaś na pozostałych drogach krajowych 32,5%, przy średniej dla całej sieci dróg krajowych wynoszącej niecałe 38%.

Analiza wyników wykazała, że zdecydowanie największy ruch nocny, wynoszący średnio 4323 poj./8h, zarejestrowano w 2010 roku na drogach klasy technicznej A - autostradach. Udział ruchu nocnego na tych drogach w odniesieniu do ruchu dobowego był również największy i wynosił średnio 18,6%. Dla porównania na drogach klasy G ruch nocny był prawie 9-krotnie mniejszy i stanowił średnio 9,7% ruchu dobowego.

Tabela 14. Dane charakteryzujące wielkość i strukturę rodzajową ruchu nocnego w 2010 roku na drogach krajowych w podziale na klasy techniczne Tabela 15. Dane charakteryzujące wielkość i strukturę rodzajową ruchu nocnego w 2010 roku na drogach krajowych w podziale na klasy techniczne

Analiza rodzajowej struktury w ruchu nocnym w podziale dróg krajowych na klasy techniczne wykazała, że największy udział samochodów ciearowych w ruchu nocnym, wynoszący 44,2%, zarejestrowano w 2010 roku na autostradach. Na drogach klasy G udział ruchu samochodów ciężarowych w ruchu nocnym był najmniejszy i wynosił 27,6%.

Źródło: „Synteza wyników GPR 2010” oprac. Krzysztof Opoczyński, Transprojekt-Warszawa Sp.z o.o

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2011-04-14 14:13
bez sensu przepisywać coś co jest ogólnie dostępne na stronie GDDKiA - czy redakcje nie stać by być bardziej twórczym a nie tylko kopiowania i kopiowanie ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #2 Gość 2011-04-14 16:03
to dlaczego to czytasz???
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #3 Gość 2011-04-14 16:27
Ponieważ myślałem że redakcja coś konkretnego napisze a nie myślałem że będzie kopiować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Redakcja
0 #4 Redakcja 2011-04-14 17:29
Praca redakcji polega również na rozpowszechnianiu informacji, których źródłem są zarządcy dróg lub urzędy miejskie, wojewódzkie, marszałkowskie itp. Celem tych działań jest zebranie najważniejszych wiadomości drogowych z całego kraju i umieszczenie ich w jednym miejscu, m.in. dla wygody użytkowników, którzy nie muszą już poszukiwać informacji na wielu stronach. Nie publikujemy wszystkich newsów prasowych, które do nas spływają, a jedynie te, które naszym zdaniem są istotne oraz dotyczą lub zainteresują wielu czytelników.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #5 Gość 2011-04-14 21:13
Warto by było zebrać w jednym miejscu wyniki GPR 2010 (nie tylko syntezę) z dróg krajowych i wojewódzkich. Z doświadczenia wiem, że nie wszyscy zarządcy dróg wojewódzkich publikowali wyniki GPR 2005 na swoich stronach, a są to informacje istotne i ciekawe.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.