Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest od 2006 roku w dniu Św. Krzysztofa, patrona kierowców.

Jak ocenia mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, znaczna część uczestników ruchu na polskich drogach, to kierowcy, którzy doskonale znają przepisy i się do nich stosują. - Znakomita większość z nas, to ludzie prawi, uczciwi na drodze, którzy codziennie dokładają swoją malutką cegiełkę na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – ocenia polskich kierowców Marek Konkolewski. Przyznaje, że dla wielu kierowców jasnym jest, iż bezpieczeństwo na drodze to priorytet.

- Ten kraj liczy 38 milionów mieszkańców, zarejestrowanych mamy ponad 25 milionów pojazdów i wielu z kierowców jeździ poprawnie. Niektóre przepisy tak zakorzeniły się w świadomości, że mimowolnie do nich się stosujemy. Rzadko można spotkać samochód, który jedzie bez włączonych świateł. Kierowcy zapinają pasy, coraz więcej dzieci przewożonych jest w dostosowanych do nich fotelikach – wymienia ekspert. Zaznacza jednak, że uczestnikami ruchu drogowego są również kierowcy, którzy psują wizerunek całości, wpisując się w tragiczny bilans wypadków drogowych, a ich poczynania są nagłaśniane i piętnowane w mediach.

Zwiększona liczba kontroli trzeźwości i poczucie ich nieuchronności wpływa na postępowanie kierowców. - Mamy świadomość, iż działania Policji nie rozwiążą całkowicie problemu nietrzeźwości, jeśli wśród społeczeństwa nie umocnią się postawy nietolerancji dla pijanych kierowców – mówi mł. insp. Marek Konkolewski.

Podobnie sprawa ma się z innymi niebezpieczeństwami na drogach. Najczęstszymi przyczynami wypadków są: niedostosowanie prędkości jazdy do warunków, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu oraz niewłaściwe zachowanie wobec pieszego. Wiele z nich ma miejsce w terenie zabudowanym. Nieoceniona zdaje się więc być kultura jazdy i poszanowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Źródło: MSW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.