Spis treści

W celu dostosowania konstrukcji ustrojów nośnych do wykonania metodą nasuwania podłużnego skorygowano układ sprężania, głównie poprzez zaprojektowanie kabli centrycznych niezbędnych do przeniesienia przez konstrukcję zmiennych wartości momentów zginających podczas poszczególnych faz nasuwu.

Projekt technologii wykonania wraz z harmonogramem nasuwania konstrukcji estakad pozwolił zoptymalizować cykl technologiczny tak, iż w ciągu jednego tygodnia możliwe było ułożenie zbrojenia, zabetonowanie, zapewnienie niezbędnego czasu na dojrzewanie betonu, a następnie sprężenie kabli centrycznych i nasunięcie trzech 30-metrowych segmentów estakady E5, E7, E8 i 40-metrowego segmentu belki mostu M6 [2].

Na rysunku 3 przedstawiono organizację budowy z podziałem na poszczególne obiekty zgodnie z przyjętą technologią wykonania.

Rys. 3. Organizacja budowy z podziałem na poszczególne obiekty [3]

Technologia nasuwania podłużnego na przykładzie realizacji estakady E5

1. Ogólny opis ustroju nośnego obiektu
Estakada E5 długości 456,0 m składa się z dwóch niezależnych 8 przęsłowych (35,2-6x60-59,2m) obiektów odsuniętych od siebie o 1,18 m, położonych na prostoliniowym odcinku drogi. W przekroju poprzecznym (rys. 4) o szerokości 12,12 m, każda nitka składa się z dwóch pasów ruchu, chodnika ze ścieżką rowerową i gzymsu wewnętrznego z barieroporęczą. Przekrój poprzeczny ustroju nośnego zaprojektowano jako cienkościenną skrzynkę z betonu sprężonego wysokiej wytrzymałości – klasy B60. Główne wymiary i spadki są stałe na całej długości obiektu. Środniki zostały pochylone, ich grubość wynosi 40 cm, a w przekrojach przypodporowych została zwiększona do 60 cm.

Sprężenie podłużne pomostu zrealizowano przy użyciu kabli odmiany 1860 MPa 7T15,7 i 13T15,7. Kable zapewniające nośność konstrukcji w fazie budowy rozmieszczono w środnikach (kable wewnętrzne iniektowane), a pozostałe (na obciążenia użytkowe) wytrasowano na zewnątrz przekroju betonowego, wewnątrz skrzynki. Grubość pokładu dolnego wynosi 25 cm. Płytę górną i wsporniki sprężono poprzecznie pojedynczymi splotami odmiany 1860 MPa 1T15,7 o przekroju nominalnym 150 mm2 w koszulkach PE. W środku rozpiętości między środnikami grubość płyty pomostu wynosi 25 cm. Wsporniki mają wysięg 3,15 m i grubość odpowiednio od 21 do 40 cm. Szerokość skrzynki dołem wynosi 5,6 m. Poprzecznice podporowe mają grubość 1,2 m. Płyta górna pomiędzy środnikami na odcinku pomiędzy zakotwieniami w strefach nadpodporowych została pogrubiona do 45 cm [1].

Rys. 4. Przekrój poprzeczny estakady E5 [1].

2. Technologia wykonania ustroju nośnego estakady E5
Estakada E5 składa się z dwóch niezależnych obiektów. Geometria estakady pozwalała na wykonanie jej metodą nasuwania podłużnego.

Budowa została podzielona na cztery etapy:

  • etap I – nasuwanie pierwszej nitki estakady,
  • etap II – betonowanie fragmentu przęsła między podporami 8 i 9 na stanowisku do prefabrykacji,
  • etap III – przesunięcie poprzeczne stanowiska do nasuwania i nasuwanie drugiej nitki estakady,
  • etap IV – betonowanie fragmentu przęsła między podporami 8 i 9 na stanowisku do prefabrykacji na drugiej nitce.

Część nasuwana każdego z obiektów składa się z 14 segmentów. Pierwszy segment ma długość 20,8 m, pozostałe 30,0 m. Całkowita długość nasuwanej części wynosi 410,8 m, a długość segmentu betonowanego po zakończeniu nasuwania wynosi 44,8 m. Podczas nasuwania konstrukcja wytwarzana była na stanowisku wytwórczym i sukcesywnie wysuwana w kierunku podpory nr 1.

Budowę rozpoczęto od wykonania i ustawienia stanowiska wytwórczego między podporami 8 i 9 (rys 5) i przygotowania formy do betonowania segmentów pierwszej nitki estakady. Stanowisko wytwórcze składało się z 2 belek żelbetowych opartych na trzech stalowych podporach tymczasowych.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.