niepelnosprawni 3– Bezprawne parkowanie samochodów w miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami to problem Gdańska, jak i wielu polskich miast. Świadomość kierowców, co prawda jest większa niż kilka lat temu, jednak wciąż notujemy przypadki ignorowania zasad parkowania na niebieskich „kopertach”. W 2019 gdańska Straż Miejska przyjęła 352 zgłoszenia dotyczące blokowania takich miejsc przez osoby do tego nieuprawnione - mówi Joanna Kubik z Biura Prezydenta.

 

Sprawa jest poważna, choć jak twierdzi Marta Drzewiecka, rzeczniczka Staży Miejskiej w Gdańsku, większa świadomość społeczna i surowe sankcje - 500 zł mandatu, 5 punktów karnych i groźba odholowania auta podczas nieobecności właściciela - powodują, że takich przypadków jest coraz mniej. – Widzimy to po liczbie podjętych interwencji, których jest o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. W roku 2019 strażnicy odnotowali 281 takich interwencji. Dla porównania, w roku 2011 było ich 461, a w 2013 aż 594 – dodaje.

Dlatego, doceniając pozytywny odbiór poprzednich spotów z serii „Lepiej…”, poświęconych parkowaniu hulajnóg oraz sprzątaniu po swoich pupilach, gdański magistrat postanowił podjąć działanie na rzecz zwiększania świadomości i wrażliwości kierowców również w tym obszarze.

– Zajmowanie miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami łamie zasady solidarności społecznej i, tak po ludzku, utrudnia ich życie codzienne. Chcieliśmy więc przypomnieć kierowcom o tym, kto jest uprawniony do parkowania na niebieskich „kopertach” – dodaje Joanna Kubik.

Do współpracy przy „Lepiej… przeparkuj!” zaproszono twarze znane już z poprzednich odsłon cyklu „Lepiej…”: Wiolkę Walaszczyk i Filipa Puzyra, lubianych i rozpoznawalnych gdańskich standup’erów, którzy, wzorem poprzednich produkcji, w nieco lżejszej konwencji pokazują problem stawania aut w miejscach przeznaczonych do postoju dla osób z niepełnosprawnościami.

Premiera spotu miała miejsce na profilach Miasta Gdańsk na Facebooku: https://www.facebook.com/watch/?v=172459150705349

Źródło: UM Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.