MG 1459Strefa Kultury powstała na terenach pokopalnianych kosztem ponad miliarda złotych. Jest to przykład rewitalizacji terenów, które zyskały nową, kulturalną funkcję. Zapleczem siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego, a także Spodka jest parking.

 

W związku z łamaniem przepisów, niszczeniem zieleni i terenu, który powinien być wizytówką – Urząd Miasta Katowice oraz Straż Miejska w Katowicach rusza z nietypową akcją informacyjną pn. „Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury”.

- Strefa Kultury jest naszą wizytówką. Chętnie chwalimy się obiektami, których architektura doceniana jest na całym świecie. Dlatego jesteśmy zdeterminowani w regularnych kontrolach tego miejsca i podejmujemy kolejne działanie przeciwko rozjeżdżaniu zieleni, zastawianiu chodników i drogi rowerowej. Cieszymy się, że większość kierowców szanuje to miejsce, natomiast wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy prawa, rozjeżdżają zieleń. Dlatego akcja informacyjna, którą dzisiaj rozpoczynamy ma na celu przypomnieć kierowcom o kulturalnym zachowaniu – wyjaśnia Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W ramach akcji „Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury.” w Strefie Kultury ustawimy dodatkowe oznakowanie na trawnikach, pojawią się także na znakach drogowych muszki nawiązujące do smokingów, które mają w sposób nietypowy zwrócić uwagę kierowców na sposób w jaki parkują w tym miejscu – dodaje prezydent.

Akcja „Parkuj kulturalnie. Jesteś w strefie kultury” to z jednej strony nowe tabliczki informacyjne na terenach zielonych, które były zastawiane przez kierowców, z drugiej strony muszki, które pojawiają się na znakach drogowych. W sumie montaż 30 muszek i 50 tabliczek zakończy się w środę w godzinach porannych. Dodatkowo straż miejska przeprowadzi akcje ulotkową, z których kierowcy dowiedzą się o możliwych konsekwencjach złego parkowania.

 MG 1376 MG 1471

 

 

 

 

 

 

 

- Kierowcy pozostawiający samochód na trawniku muszą się liczyć z mandatem do 500 zł lub grzywną nawet do 1000 zł. W przypadku gdy samochód pozostawimy na przejściu dla pieszych to mandat do 300 zł i 1 punkt karny, natomiast niestosowanie się do znaków zakazu zatrzymywania się lub zakazu postoju oraz zastawianie dróg rowerowych i chodników to mandat do 100 zł i 1 punkt karny – wylicza Paweł Szeląg, komendant Straży Miejskiej, który jednocześnie przypomina, że teren Strefy Kultury jest objęty specjalnym nadzorem strażników. – Staramy się reagować na bieżąco, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie być w każdym miejscu. W przypadku łamania przepisów prawa podejmujemy czynności. W tym roku było to 323 interwencji, które w 196 przypadkach zakończyły się nałożeniem mandatu – dodaje.

Koszt realizacji akcji informacyjnej to 12,4 tys. zł. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi na sposób parkowania, często niestety na terenach zielonych, których rekultywacja sięga nawet 20 tys. zł. Akcja przypomina także o tym, że parking w Strefie Kultury dedykowany jest przede wszystkim osobom korzystającym z oferty obiektów, które się w niej znajdują. Obecnie urząd miasta jest na etapie przygotowywania nowej polityki parkingowej dla Katowic, której ważną częścią będzie transport zrównoważony – w tym budowa centrów przesiadkowych z parkingami, a także zmiany w strefie płatnego parkowania, a także wprowadzenie karty mieszkańca, która będzie zapewniała m.in. tańsze parkowanie. Droższy parking dla osób spoza Katowic, wraz z powstającymi centrami przesiadkowymi, ma stanowić element polityki transportowej ukierunkowanej na zachęcanie gości do podróżowania do Katowic komunikacja publiczną. Do tego dojdzie szereg zniżek m.in. w zakresie dostępu do wydarzeń kulturalnych organizowanych przez miasto i miejskie instytucje, jak również wejść do budowanych basenów. Karta będzie też scalać wiele dodatkowych korzyści – z których niektóre już dziś funkcjonują, jak np. dodatkowe punkty w rekrutacji dzieci do żłobka.

Źródło: UM Ktowice

Komentarze  
MariuszG
0 #1 MariuszG 2019-04-19 16:19
Katowice są osobliwym przykładem miasta, gdzie w strefie Kultury rozdaje się mandaty za parkowanie za blisko przejścia dla pieszych bo ogranicza się widoczność niechronionego użytkownika, a jednocześnie w centrum znakami drogowymi dopuszcza się parkowanie bezpośrednie przed pasami i tam już mandatów nie rozdaje się. Przesyłanie rozbieżnych sygnałów dla parkowania powoduje, że złe praktyki i naturalne łamanie przepisów, które (przepisy) w centrum nie obowiązują powoduje pogubienie się kierowców. Deficyt parkingów daje się we znaki wszystkim, ale proste i jasne zasady by nie wymagały dziwnych akcji "informacyjnych". Problem parkowania jest wszędzie obecny bo pojazdów jest coraz więcej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.