Trwają przygotowania do budowy kolejnych buspasów w Bydgoszczy. Dzięki nim podróże miejskimi autobusami będą trwały krócej. Inwestycje są zaplanowane na ulicy Grunwaldzkiej i Kujawskiej.
Nowe buspasy są elementami przygotowanych wcześniej projektów dotyczących między innymi rozbudowy ul. Kujawskiej i Grunwaldzkiej. Na Kujawskiej buspas zaplanowano od ronda Kujawskiego do Zbożowego Rynku. To znacznie skróci czas dojazdu do centrum z osiedli położonych na tak zwanym górnym tarasie. Ta inwestycja będzie prowadzona przy okazji budowy torowiska tramwajowego. Szacowany koszt rozbudowy ul. Kujawskiej wraz z zakupem kolejnych tramwajów to 276 mln zł.
Kolejny buspas zaprojektowano na ul. Grunwaldzkiej od Osowej Góry do węzła zachodniego. Inwestycja oznacza, że autobusy na stosunkowo długim odcinku pojadą wydzielonym pasem. Nie będą one tracić czasu w korkach, ani oczekiwać na możliwość wyjazdu z zatok autobusowych. Szacowany koszt modernizacji ul. Grunwaldzkiej wynosi 151 mln zł. Ogłoszenie przetargu na prace budowlane na obu ulicach zaplanowano w przyszłym roku. Obecnie ZDMiKP kompletuje dokumentację i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia inwestycji. Zadania zostały ujęte w projekcie budżetu na 2016 rok.
– Wcześniejsze inwestycje na ul. Wyszyńskiego oraz Jana Pawła II pokazały, że to bardzo dobry kierunek. Bydgoszczanie podróżują autobusami szybciej. Warto też podkreślić, że realizacja tego typu zadań przynosi oszczędności. Dzięki buspasom nie trzeba w godzinach szczytu kierować do obsługi popularnych linii dodatkowych autobusów – mówił prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.
Jednocześnie planowane jest rozpoczęcie pierwszych prac nad dokumentacją, niezbędną do budowy kolejnych buspasów. Nowe pasy wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej planowane są między innymi na ul. Kolbego (w stronę Grunwaldzkiej), Wały Jagiellońskie (w kierunku r. Bernardyńskiego na odcinku od Nowego Rynku do ul. Długiej) oraz na ul. Gdańskiej (pomiędzy Rekreacyjną i pętlą Myślęcinek, co znacznie poprawiłoby obsługę tego terenu szczególnie w czasie dużych imprez). Wstępnie drogowcy zakładają, że prace nad niezbędną dokumentacją uda się sfinalizować w ciągu 2 lat. Realizację tych zadań miasto zamierza sfinansować w oparciu o fundusze europejskie.
Źródło: UM Bydgoszcz