IMG 0226Przed przejściem dla pieszych na ul. Serbskiej tuż przy skrzyżowaniu z ul. Pasterską w Poznaniu zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna. Czerwone światło będzie zapalało się także wówczas, gdy nadjeżdżający samochód będzie jechał zbyt szybko.

 

Ul. Serbska to jedna z tych dróg w Poznaniu, na których części z kierowców zdarza się rozwijać zbyt duże prędkości. Przez to może dochodzić do kolizji lub wypadków. By temu zapobiec wprowadzane jest nowe rozwiązanie, czyli czerwone światło dla zbyt szybko jadących kierowców.
Rozpoczęto już prace przygotowawcze do wprowadzenia zmian na ul. Serbskiej przy ul. Pasterskiej. Przesunięta została lampa uliczna, rozprowadzane jest okablowanie. W przyszłym tygodniu będzie frezowanie i ułożona nowa nawierzchnia, a już wkrótce zamontowane zostaną maszty sygnalizacji.

Zadaniem nowej sygnalizacji będzie nie tylko pomoc pieszym w bezpieczniejszym przejściu przez jezdnię. Ma zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego także poprzez mierzenie prędkości nadjeżdżających samochodów. Dzięki temu dodatkowo powinno być ciszej w najbliższej okolicy.

W jezdni zamontowane zostaną pętle indukcyjne. Ich zadaniem będzie sprawdzenie z jaką prędkością jeździe samochód. Jeśli kierowca za nic będzie miał przepisy i pojedzie zbyt szybko, to na sygnalizatorze zapali się czerwone światło. W ten sposób zmusi się pirata drogowego do zwolnienia lub zatrzymania.

Działanie nowej sygnalizacji będzie sprawdzane. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, to możliwe jest wprowadzenie sygnalizacji z miernikiem prędkości także na innych ulicach w mieście.

Źródło: ZDM w Poznaniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.