edroga347Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology, Instytutu Informatyki i Telematyki Krajowej Rady ds. Badań Naukowych w Pizie oraz Szwajcarskiego Instytutu Technologii opracowali nowy system systemu zarządzania ruchem, który może zastąpić tradycyjną sygnalizację świetlną, zmniejszając korki i opóźnienia.

Zespół badawczy opracował nowy system, oparty na dotyczasowym zarządzaniu ruchem lotniczym, tzw. "slot". System ten zapewnia każdemu pojazdowi czas na przejazd przez skrzyżowanie, eliminując konieczność zatrzymywania się, typowego dla sygnalizacji świetlnej. Ma to być podobne do inteligentnego ronda, w którym samochód przejeżdża, co prawda z mniejszą prędkością, ale nie zatrzymuje się tak, jak to ma miejsce w przypadku skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Wyniki, uzyskane w tych samych warunkach, pokazują, że w porównaniu z tradycyjnym, system "slot" może podwoić liczbę samochodów, które w tym samym czasie przejadą przez skrzyżowanie.

Źródło:http://journals.plos.org

Tł. GC

Komentarze  
Andrzej
+1 #1 Andrzej 2017-09-12 13:43
Czy Szanowny/a Redkator/ka moglby przyblizyc temat "inteligentnego ronda"? Bo to ciekawe.Ktore ronda sa inteligentne a ktore mniej inteligentne? Prawde mowiac dosc frapujace zagadnienie.Szczegolnie dla kogos kto posiadl juz troche wiedzy o rondach.Bede wdzieczny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.