street 296220 1920Choć wciąż cieszymy się wakacjami i piękną pogodą, już teraz warto pamiętać o zbliżających się chłodnych i deszczowych miesiącach. To właśnie wtedy, w czasie jesiennej pluchy, zdarza się najwięcej wypadków z udziałem przechodniów. Dzięki wsparciu samorządu województwa, przejścia dla pieszych w całej Małopolsce będą jednak jeszcze lepiej widoczne, a przez to bardziej bezpieczne.

 

Ruch samochodowy w Małopolsce jest największy w skali całego kraju, a w sumie na drogach wojewódzkich znajduje się aż 1300 przejść dla pieszych. Jak pokazały badania przeprowadzone przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie, znaczna część z nich jest wciąż niedostatecznie oświetlona. Ponieważ samorządy gminne nie zawsze mogą same uporać się z tym problemem, władze województwa od lat przekazują środki, aby były one lepiej widoczne i oznaczone.

- Województwo Małopolskie zainicjowało program poprawy bezpieczeństwa na przejściach, za sprawą którego w kolejnych 115 miejscach powstanie innowacyjny system aktywnej informacji wizualnej. Dzięki temu "na zebrach” pojawią się m.in. lampy LED wraz z elektronicznym czujnikiem, dzięki któremu przejścia będą lepiej oświetlone w nocy oraz wtedy, gdy będzie zbliżał się do nich pieszy – mówi Leszek Zegzda z zarządu województwa i dodaje, że na ten cel zostanie przeznaczone aż 600 tys. zł z budżetu województwa. Swój wkład finansowy będą miały jednak też poszczególne gminy.

Zmiany na niemal 40 przejściach dla pieszych zajdą jeszcze w tym roku. Zastosowanie inteligentnych rozwiązań sprawi nie tylko, że cały system będzie bardziej energooszczędny, ale co najważniejsze – pozwoli kierowcom na odpowiednią reakcję, gdy do przejścia będzie zbliżał się pieszy. Dzięki czujnikowi pojawi się wtedy mocniejszy strumień światła na przejściu i chodniku.

Często ofiarami wypadków padają dzieci, które jesienią i zimą bywają niewidoczne na przejściach po zmroku lub wczesnym rankiem. W pierwszej kolejności dodatkowe oświetlenie zostanie zainstalowane na tych przejściach, gdzie ruch samochodowy jest największy oraz do tej pory zarejestrowano największą liczbę wypadków z udziałem przechodniów.

Źródło: UMWM

Załączniki:
Pobierz (LISTA_GMIN_I_PRZEJ_1.pdf)LISTA_GMIN_I_PRZEJ_1.pdf[ ]214 kB
Komentarze  
Andrzej
-1 #1 Andrzej 2018-08-09 12:08
Super. Dobre i to. Ale tych przejsc jest "ciut wiecej" niz 40. Co na pozostalych? Dalej bandyterka drogowa? Ponadto na bandyte drogowego nie dziala nic poza batem. Wiec moza zamiast ulepszac Az 40 przejsc ktos w koncu wpadnie na pomysl co zrobic zeby utemperowac badz wyeliminowac z polskich drog wszelkiej masci drogowych bandytow i chamow. Bo choc jest is procentowo niewielu to wlasni oni stanowia najwieksze zagrozenie. Czy ktos karze za drogowe chamstwo? Za ciagla zmiane pasow i jazde zygzakiem zeby pokazac jakim sie to jest kozakiem? Za wpychanie sie na chama z niedozwolonego pasa-typowy przykad to wpychanie sie z lewego przed Rondem Grzegorzeckim w Krakowie- wszelkiej masci chamow i cwaniakow? Moze zamiast tych wszystkich inwstycji kosztujacych mnostwo pieniedzy ktos w koncu ukreci zdrowy bat na polska bandyterke drogowa. Bedzie duzo taniej i duzo skuteczniej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.