edroga993Województwo Śląskie chce przeznaczyć 560 mln zł na projekty dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego i efektywnego oświetlenia w subregionie centralnym i północnym. Aż 145 mln z tej kwoty trafi do Sosnowca.

Najwyżej oceniony został projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej na terenie Sosnowca oraz budowa i rozbudowa małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych. Na liście znalazł się też zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu.

Pierwszy z sosnowieckich projektów dotyczy przebudowy całej szerokości ulicy 3 Maja (4 km) i wydzielenia bus pasów na odcinku od skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego w centrum Sosnowca aż do wiaduktu w ciągu ulic Prusa oraz Blachnickiego na Środuli. Powstanie również 8 małych węzłów przesiadkowych, pozwalających na zmianę środków komunikacji z indywidualnej na transport publiczny oraz rower. - W ramach tego projektu przebudujemy jeszcze 6 przejść podziemnych i 2 nadziemne oraz dostosujemy je do potrzeb osób niepełnosprawnych, tak by łatwiej mogły skorzystać z przystanków komunikacji publicznej. Powstanie też 14 km ścieżek rowerowych i 9 wypożyczalni rowerów łączących węzły przesiadkowe - tłumaczy Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca.

Wśród najwyżej ocenionych projektów znalazł się też zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego przez PKM Sosnowiec. Do miasta trafi 78 nowych autobusów firmy Mercedes, Solaris i Volvo. 35 pojazdów będzie miało napęd hybrydowy. Pierwsze mają się pojawić już pod koniec bieżącego roku.

- W tej chwili czeka nas ogromna praca do wykonania. Część przetargów, w ramach zadania dotyczącego budowy i rozbudowy małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych, już ogłosiliśmy, a kolejne właśnie przed nami. Zmiany, które planujemy, pozwolą nam na stworzenie spójnego systemu wspomagającego transport publiczny w Sosnowcu. Wierzę, że dzięki temu mieszkańcy zdecydują się na zmianę i zrezygnują z samochodów na rzecz wygodnej komunikacji publicznej. Planujemy, że cała inwestycja będzie ukończona w 2019 roku - dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Łączna wartość projektów dotyczących Sosnowca, wraz z wkładem własnym, opiewa na kwotę 196 mln zł.

Źródło: UM Sosnowiec

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.