image00522 września to ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i jednocześnie Dzień bez Samochodu. Z transportu publicznego można w większości miast korzystać za darmo, jeśli posiada się dowód rejestracyjny samochodu. W niektórych miastach (np. w Krakowie czy Grudziądzu) wraz z właścicielem pojazdu bezpłatnie mogą pojechać jego potencjalni pasażerowie, w liczbie odpowiadającej miejscom siedzącym w samochodzie.

Warszawa

W Warszawie 22 września nie trzeba kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach, pociągach SKM oraz pociągach WKD i KM (na terenie obowiązywania „Wspólnego Biletu ZTM-KM-WKD”) oraz płacić za pozostawienie samochodu na parkingach P+R.

Dlaczego warto korzystać ze transportu publicznego, bardziej przyjaznego dla środowiska? Jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje około 140 g/km dwutlenku węgla na osobę, natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób, tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla.

Gdańsk

Gdańsk również chwali swój transport publiczny. Podaje, że 33% floty Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku spełnia najnowsze obowiązujące normy europejskie dotyczące czystości spalin - EURO 5/EEV. To mniejsza ilość emisji tlenków węgla, węglowodorów, tlenków azotu i cząsteczek sadzy.  

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na nowe tramwaje. Pierwsze 15 pojazdów powinno przyjechać do Gdańska w przyszłym roku lub najpóźniej do połowy 2017 roku, a pozostałe 18 sztuk w 2018 roku. Plany zakupowe Gdańska to także nowe autobusy. W 2017 roku Spółka zamierza kupić 69 fabrycznie nowych autobusów, które także będą przyjeżdżać do miasta w dwóch transzach – 23 sztuki w 2016 roku i 46 rok później.

Tu również każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i pociągami SKM. Promocja po raz pierwszy obejmie również Pomorską Kolej Metropolitarną.

Kraków

W Krakowie Dzień bez Samochodu obchodzony jest na podobnych zasadach, ale już wcześniej, 21 września, zorganizowano wyścig, w którym na trasie Krowodrza Górka – pl. Wszystkich Świętych i Kurdwanów – pl. Wszystkich Świętych stanęły cztery osoby. Na każdej z tras jedna osoba poruszała się samochodem, a druga komunikacją tramwajową i rowerem. W ramach rywalizacji uczestnicy musieli zrobić postój w budynku UMK przy al. Powstania Warszawskiego.

Najszybsza w wyścigu okazała się pani, która trasę z Krowodrzy Górki do centrum z postojem na al. Powstania Warszawskiego tramwajem i miejskim rowerem pokonała w 25 minut. Druga w rywalizacji była uczestniczka, która również poruszała się komunikacją zbiorową i jednośladem.
Samochody potrzebowały na to przynajmniej 45 minut.

- Taki rezultat to potwierdzenie faktu, że do centrum lepiej przyjeżdżać komunikacją zbiorową albo rowerem - skomentował Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA. - Posiadając bilet na Krakowskiej Karcie Miejskiej można nie tylko korzystać z komunikacji, ale także wypożyczyć rower i przez 40 minut korzystać z niego bezpłatnie.

Źródło: UM Warszawa, Gdańsk, Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.