W Glowie już działa nowe Miejsce Obsługi Rowerzystów - jeden z wielu nowoczesnych punktów, które powstają w ramach realizowanego przez województwo projektu „Zintegrowana sieć tras rowerowych w Małopolsce”. Wszystko z myślą o mieszkańcach Małopolski i turystach, którzy coraz chętniej przesiadają się na rowery.
MOR w Glowie (w powiecie tarnowskim) wyposażony został w wiatę, która zabezpieczy rowerzystów przed deszczem i słońcem, stojak na 6 rowerów, stół, 4 ławki oraz grill. Przygotowano również tablice informacyjne z mapą turystyczną, które pozwolą sprawdzić, na jakim etapie trasy znajdują się podróżujący cykliści. W punkcie turyści będą mogli również wpisać się do księgi pamiątkowej. Nawierzchnia w tym miejscu została utwardzona, a teren wokół zaaranżowano tak, by wśród zieleni, w jak najprzyjemniejszych warunkach móc odpocząć podczas rowerowej wycieczki. Niebawem pojawi się tam również toaleta przenośna i hybrydowa latarnia (solarno-wiatrowa) nie wymagająca zasilania.
- Budowa sieci tras rowerowych to jeden z ważniejszych prowadzonych przez nas obecnie projektów. To wyjście naprzeciw potrzebom Małopolan i turystów. Trasy zaprojektowano tak, by cały region można było objechać wzdłuż i wszerz właśnie na dwóch kółkach. Są dedykowane wszystkim: sportowcom, amatorom, całym rodzinom. A Miejsca Obsługi Rowerzystów mają im pozwolić na chwilę odpoczynku podczas rowerowych wypraw – mówi marszałek Jacek Krupa.
Docelowo, do końca lipca 2017 powstanie jeszcze 6 podobnych punktów na odcinku Drwinia – Szczucin (Ispina, Popędzyna, Kopacze Wielkie, Ujście Jezuickie, Pawłów, Szczucin) przy Wiślanej Trasie Rowerowej. Łączny koszt powstania wszystkich MORów to 987 tys. zł.
***
Tylko w 2016 roku oddano do dyspozycji rowerzystów trzy odcinkitras rowerowych: 14 km VeloDunajec: Ostrów – Biskupice Radłowskie, 91 km odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej: Drwinia – Szczucin oraz 84 km odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej: Brzeszcze – Skawina. Plany Województwa Małopolskiego dotyczące projektu VeloMałopolska zakładają, że w najbliższych latach w regionie powstanie sieć ok. 1000 km dobrze przygotowanych, oznakowanych i tworzących zintegrowaną całość tras rowerowych, które pozwolą rowerowym pasjonatom dotrzeć do najpiękniejszych przyrodniczo i najciekawszych turystycznie miejsc w województwie. Trasy te połączą najważniejsze miasta oraz stacje kolejowe w Małopolsce i sięgać będą aż do granic województwa, umożliwiając kontynuację podróży na terenie sąsiadujących regionów.
W rezultacie powstanie 8 głównych tras rowerowych, tworzących gęstą sieć pokrywającą całe województwo. Północ i południe Małopolski łączyć będą m.in. dwie najdłuższe z zaprojektowanych tras: ponad 260-kilometrowy odcinek europejskiej trasy rowerowej – EuroVelo 11 oraz ponad 250-kilometrowa trasa VeloDunajec biegnąca doliną rzeki Dunajec. Jednym z najważniejszych szlaków stanie się 200-kilometrowa Wiślana Trasa Rowerowa od Brzeszcz do Szczucina. Szczucina. Zachodnie i wschodnie granice Małopolski połączy także ok. 200-kilometrowy odcinek europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 4 – trasy przecinającej Francję, Belgię, Niemcy, Czechy, Polskę i Ukrainę.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego